Sitnice

Terapeutkinja otkrila 5 najčešćih stvari koje žene mrze kod partnera. Vrlo su uobičajene

Sanda Milinković

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Nitko nije savršen...

U svakoj romantičnoj vezi i braku dogodi se tu i tamo neka karakteristika vašeg partnera koja vam zna ići na živce. Bilo da je riječ o tome što čarape ostavlja kraj kauča ili pije mlijeko iz tetrapaka, sve su to sitnice na koje se s godinama naviknemo, a priznajmo – doista nitko od nas nije savršen.


Osim ovih, postoje i neki veći izazovi koji ženama smetaju kod njihovih partnera, a terapeutkinja je za Metro otkrila kojih je to pet najčešćih te što napraviti da se dođe do rješenja problema, a ne prekida veze.


Prijatelji


U ozbiljnim vezama niste samo sa svojim partnerom nego dio vaše svakodnevnice postaju i njegovi prijatelji. “Ponekad to donosi radost u vaš život zbog novih poznanstava i avantura, a ponekad stvara dodatan stres i frustraciju”, kaže terapeutkinja Georgina Sturmer.


“Možda vam se ne sviđaju ljudi s kojima se vaš partner druži ili vam se ne sviđa način na koji se ponaša kada je s njima”, dodaje.


Sturmer savjetuje da prihvatite vlastite osjećaje i o njima pažljivo razgovarate s partnerom te pokušate pronaći rješenje.


“Možda ste ljuti ili frustrirani onim što njegovi prijatelji kažu te kako se ponašaju. Možda ste ljubomorna zbog pvoezanosti koju imaju s vašim partnerom ili ste nesigurni jer ne znate sviđate li im se. Budite iskreni o tome kako se osjećate i pokušajte ih upoznati. Ili jednostavno vi i vaš partner trebate prihvatiti da ćete jednostavno provoditi odvojeno vrijeme svatko sa svojim prijateljima, uz vrijeme koje provodite kao par”, kaže Sturmer.


Odbacivanje vaših osjećaja


Psihoterapeutkinja Charlotte Whiteley kaže da joj se pacijenti često obraćaju s problemom da druga strana ne prihvaća njihove osjećaje.


“Govore o tome da partner nije zainteresiran za njih i njihove osjećaje što može dovesti do usamljenosti, udaljenosti i smanjenog osjećaja samopoštovanja. To sve ima smisla kada doživimo partnera kao ključnu figuru pa nam je važno da nas sluša i pokazuje interes”, kaže Whiteley.


Nitko nema kontrolu nad partnerom niti može regulirati njihovo ponašanje prema osjećajima, ali što se tiče popravljanja problema, Whiteley savjetuje da jednom tjedno sjednete s partnerom i razgovarate o tome što u vašoj vezi ide dobrim smjerom, a što treba poboljšati.


“Neka svatko od vas i sluša i priča tako da jedno drugog međusobno ne prekidate u trenucima kada izražavate osjećaj samoće ili razdvojenosti”, kaže Whiteley.


Nerazumijevanje potreba


Osjećaj da partner ne razumije vaše potrebe nije ugodan, ali pokušajte shvatiti da nitko ne može čitati misli.


“Možda od njih tražimo romantičnu gestu, motivaciju, suosjećanje ili avanturu. Ali nitko od nas nije čitač misli tako da ono što želite od partnera, morate i reći. Ignoriraju li zbilja vaše potrebe? Ili jednostavno ne znaju kako se osjećate? Obično je problem u ovom drugom”, kaže Sturmer.


Ljutnja


Postoje prihvatljivi i neprihvatljivi načini za pokazati ljutnju u vezi, a bijes je normalna emocija s kojom se svi susreću u životu.


“Bijes je prvobitan osjećaj, a njegova je funkcija odagnati opasnost. Kada smo suočeni s ljutitim partnerom, osjećat ćemo se uplašeno ili reagirati tako da postanemo ljuti. Oba osjećaja su iskonsk.


Kada se u vezi pojavi ljutnja, važno je napraviti mjesta i poslušati zašto se to dogodilo. Možda izvan trenutnog ispada možete mirno sjesti i razgovarati o dijelovima zbog kojih osjećate bijes, otkriti što je do njega dovelo i kako je utjecalo na vas.


Uvedite određene rutine, primjerice brojanje do deset, šetnju, stavljanje glazbe i plesanje ili nešto što će vas oboje smiriti u tom trenutku”, kaže Whiteley.


Odnos prema novcu


Možda nije najatraktivnija stvar na planeti, ali dobra financijska kompatibilnost jedan je od preduvjeta snažnih temelja dugoročne veze.


“Što vam pada na um kada razmišljate o kompatibilnosti? Možda smisao za humor, zajednički interesi ili fizička privlačnosti, ali ne razmišljamo često o financijskoj kompatibilnosti iako je tema novca i trošenja često predmet neslaganja između parova”, kaže Sturmer.


Terapeutkinja predlaže otvoren razgovor o novcu i bolje razumijevanje vlastitog odnosa prema njemu. Kaže da postoji praktični element kod rasprava o zaradi, trošenju i budžetu, ali i da postoji određena emocionalna poveznica – možda vam pruža zadovoljstvo, daje vam osjećaj uspješnosti ili pak trošenje kod vas zaziva strah odnosno anksioznost.


“Budite otvoreni po pitanju financija te po pitanju vlastitih osjećaja prilikom trošenja novca. Budite proaktivni u otkrivanju kako želite upravljati zajedničkim financijama.


Ponašanje u društvu


Whiteley kaže da joj se klijenti često povjeravaju o tome da se osjećaju nelagodno zbog ponašanja njihova partnera u društvu i s obitelji, zbog čega ponekad požele propasti u zemlju od srama.


“Ima smisla ako razmišljamo o tome da nam je važno imati osjećaj pripadnosti određenom društvenom plemenu pa ne čudi što brinemo da naš partner neće biti odabran kao dio tog plemena”, kaže.


Objašnjava da u takvim situacijama treba biti najveća podrška partnera.


“Prvo, prihvatite da vam je nelagodno i sjetite se da je ponekad doista komplicirano biti društveno ljudsko biće. Drugo, nemojte se pokušavati uklopiti. Pogledajte što se događa kada prihvatite hirove vašega partnera i podsjetite se da nas upravo to čini zanimljivima i jedinstvenima.


Kada idući put vaš partner kaže neku šalu, smijte se najglasnije, čak i ako je ostatak sobe u tišini!”, savjetuje psihologinja.