Foto: Pexels
Ovaj strastveni ples pomaže nam da pokažemo povjerenje i naučimo se snalaziti i prepoznavati izmjenu uloga
povezane vijesti
- Martha Stewart ima “najradikalniji” savjet o tome kako reći gostima da je vrijeme za ići kući
- RTL održao tulum godine: Najmlađoj nacionalnoj televiziji u Hrvatskoj pohrlili su čestitati mnogi
- FOTO U Rijeci je nedavno otvorena plesna škola argentinskog tanga: ‘Ovaj je ples puno više od mrežastih čarapa i ruže’
Zabavan i, suptilan, implicitan rad na odnosu: tango je i to. Već sama nametnuta tehnika simbolički aludira na sklad.
Težina svakog plesača pomaknuta je prema naprijed, u susretu s onim drugim, a zajedno par dobiva svoju “os” ili gravitacijsko središte.
Zagrljaj (položaj ruku i trupa) može varirati, ali uvijek održava koherentnost pokreta, sklad zajedničkog kretanja.
U širokom zagrljaju (u kojem se plesači mogu odmaknuti na udaljenost jednaku udaljenosti svoje ruke) prostor omogućuje veću individualnost i rad artikuliranijih i bogatijih pokreta na vlastitim nogama.
U tangu postoji vođa koji vodi: tradicionalno muškarac, a ljepota je i u tome što oboje znaju izraziti, protumačiti, čak i drugu ulogu.
Laurie Hawkes, francuska psihoterapeutkinja koja koristi tango kao terapiju, primijetila je da – za većinu žena – intenzitet i kvaliteta emocija koje doživljavaju dok plešu (u skladu s muškarcem) ima isti “ton” kao i zaljubljenost.
Muškarci taj osjećaj opisuju kao “nešto čarobno“.
Ples tanga daje i novu vitalnost. Na energetskoj razini svakako se može reći da stimulira drugu čakru, zabavu i užitak strastvenog intenziteta, ali ima i cjelokupni revitalizirajući učinak.
Tijelo postaje privlačnije, pokretljivije, a to nije samo dojam.
Istraživanje provedeno u Brazilu o tangu kao terapiji za starije osobe pokazalo je kako ovaj ples pomaže u nadilaženju fizičkih, intelektualnih i emocionalnih ograničenja, kao i konvencionalnih uloga koje društvo pripisuje.