Sve je lako kad si mlad

Studiranje i štednja: ‘Kroz prve poslove sam shvatila koliko je izazovno zaraditi za ono što želiš’

Life Native Team

Ivana Milinković, Foto: Privatna arhiva

Ivana Milinković, Foto: Privatna arhiva

I dok se studentski budžeti rastežu poput starih džempera iz srednje škole, provjeravamo uspijevaju li raspolagati svojim troškovima

Studentski život poznat je po tome što noći traju duže nego dani, brzim doručkom i kavom, seminarima, ispitima i neizbježnom pitanju: “Gdje je nestao novac?”


I dok se studentski budžeti rastežu poput starih džempera iz srednje škole, razmišljanje o štednji i financijska pismenost, često ostaju po strani, poput originalne knjige za ispit koju je zamijenila najkraća moguća skripta.


Provjerili smo zato znaju li studenti upravljati vlastitim financijama ili krije li se među njihovim skriptama pokoji šalabahter o pojmovima financijske pismenosti.


Razmišljanje u postotcima


Studentica Ivana Milinković, nakon završenog preddiplomskog stručnog studija radiološke tehnologije na Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci, visoko je obrazovanje nastavila u Ljubljani.


Prisjetila se za nas svojih financijskih početaka i otkrila da je prvi račun u banci otvorila prije srednje škole da bi mogla primati stipendiju. Imala je tada četrnaest godina, a s obzirom na to da nije bila upućena u čitav proces, u banku je otišla s tatom.


Nakon srednje škole, stiglo je vrijeme i za prve studentske poslove preko Student servisa, a Ivana se prisjeća da je odmah nakon mature predala životopis u jednom modnom butiku i počela raditi već sljedeći dan. Kaže da je tada shvatila koliko je izazovno raditi i zaraditi za ono što želiš.


Zahvaljujući tome, s vremenom je kroz studentske poslove i život postala prilično organizirana kada su financije u pitanju.


“Uvijek razmišljam u postocima, odvojim 20-30 % za užitke, 20 % za štednju, a ostatak rasporedim prema svojim potrebama. Nikada nisam došla do nule ili minusa na računu jer smatram da uvijek moram imati nešto sa strane za izvanredne situacije”, komentira Ivana.



Foto: iStock


Muke po gotovini


U cijeloj priči, posebno joj je korisno mobilno bankarstvo za koje kaže da je najbolja stvar koju su banke mogle izmisliti.


“Većinu vremena uopće ne nosim novčanik i sve plaćam mobitelom. Posebno mi se sviđa što odmah dobijem obavijest o naplaćenom iznosu i što lako mogu pratiti svoje troškove.


Još jedna velika prednost je lakše praćenje troškova, tako da točno znam na što trošim novac. Gotovinu rijetko koristim, pogotovo otkako smo prešli na euro jer su mi kovanice nepraktične i imam osjećaj da mi novčanik uvijek teži dva kilograma”, pojašnjava kroz smijeh.


S njome se slaže i njezina kolegica Korina Samac koju je kartično plaćanje spasilo neugodnosti pred čitavim društvom. “Jednom sam se ponudila počastiti cijelo društvo sa cugom i sirnim platama, a pritom nisam znala prima li restoran uopće kartice.


Hodala sam prema šanku, bez novčanika i sa 0 € u gotovini i molila pet različitih molitvi da mogu platiti mobitelom i uspjelo je!


Išla sam na slijepo i mobilno bankarstvo me spasilo!”, kazala nam je Korina.


Ivana naglašava da joj je digitalizacija uvelike olakšala upravljanje financijama, pogotovo otkako studira u inozemstvu.


“Zahvaljujući mobilnom i online bankarstvu, lako mogu prebacivati novac između računa i izbjeći nepotrebne naknade za podizanje gotovine u stranoj valuti kada putujem u državama koje nemaju euro”, zaključuje studentica.


Čini se da su nove generacije studenata itekako financijski pismene jer, osim što aplikacijama uredno prate troškove života, pokušavaju štedjeti i razmišljaju o tome koliko je od plaće do plaće potrebno odvojiti sa strane.


Uz onaj uvodni dio teksta sa brzim doručcima, kavama i skriptama, u opise današnjih studenata, svakako možemo dodati i – financijska pismenost!



Foto: iStock

 Indeks plus studentski paket

PBZ Indeks plus studentski paket je paket usluga kreiran posebno za potrebe tijekom studiranja. Sadrži sve financijske usluge koje bi mogle zatrebati za vrijeme studiranja:


PBZ tekući račun u eurima i Visa Inspire debitna kartica – za uplate poput džeparca ili prihoda
PBZ žiro račun u eurima i Visa Debit kartica – za uplate preko SC-a ili uplatu stipendije
PBZ tekući račun u eurima i stranoj valuti i Visa Debit kartica – za uplate iz inozemstva


Ako se paket ugovori do 30.6.2025. u najbližoj PBZ poslovnici, sve pogodnosti koriste se bez naknade do 27. godine.

*Sadržaj nastao u suradnji s partnerom PBZ d.d.