Royal Horticultural Society

Stručnjak otkriva četiri ključna vrtlarska zadatka za cvjetanje u proljeće

Sanda Milinković

Čišćenje lonaca, žardinjera i staklenika ključni je korak u stvaranju optimalnog okruženja za rast biljaka

Stručnjaci Kraljevskog hortikulturnog društva (Royal Horticultural Society, RHS) pozivaju ljude da svoje vrtove počnu pripremati za proljeće i toplije mjesece. Poduzimanjem nekoliko jednostavnih koraka zimi ne samo da jamči lijepo i živahno dvorište ljeti, već također pomaže u podršci lokalnim divljim životinjama, prema toj dobrotvornoj organizaciji.


Ljubitelje zelena potiče se da osiguraju hranu pticama, kao i da neka područja u vrtu ostave nepokošena da bi pružila utočište životinjama tijekom hladnijih mjeseci.


Uz ove savjete za očuvanje divljih životinja, RHS je naveo četiri ključna vrtlarska zadatka koja mogu napraviti stvarnu razliku u proljeće.


Evo kako na najbolji način iskoristiti hladnije mjesece da biste svom vrtu dali ultimativni sjaj za toplije dane.


1. Rezidba stabala jabuke i kruške


Rezidba stabala jabuka i krušaka može djelovati zastrašujuće, ali ključna je za poticanje i održavanje zdravog plodonošenja. RHS preporučuje obrezivanje između 10 do 20 posto ukupne krošnje tijekom zime, jer to potiče snažan rast i bolju žetvu kada vrijeme otopli.


“Radite ravnomjerno oko stabla i pazite na svoju hrpu za obrezivanje – ako izgleda malo velika, prestanite – uvijek se možete vratiti iduće godine i učiniti nešto više’, savjetuju stručnjaci iz vrtlarske organizacije.


Predlažu raspoređivanje ovih rezova po cijeloj krošnji, kao i stvaranje “otvorenog središta stabla” jer to omogućuje dopiranje više svjetla u krošnji za sazrijevanje izdanaka i plodova, dok poboljšano kretanje zraka sprječava bolesti.



Foto: Pexels

2. Čišćenje lonaca i staklenika


Čišćenje lonaca, žardinjera i staklenika ključni je korak u stvaranju optimalnog okruženja za rast biljaka. Tijekom vremena, alge, mahovina i prljavština mogu se nakupiti na staklenim ili plastičnim površinama, blokirajući sunčevu svjetlost.


RHS savjetuje temeljito ribanje ovih površina toplom vodom da bi se pomoglo biljkama da napreduju, kao i da se smanji rizik od bolesti.


“Sve vrste konstrukcija za uzgoj, uključujući staklenike i staklenike od plastike i vrtne okvire, treba čistiti barem jednom godišnje”, preporučuju i predlažu određivanje dana za čišćenje staklenika, idealno kada se predviđa da će isti biti sunčan, suh i miran.



Foto: Pexels

3. Redovito zalijevanje sobnih biljaka


Korištenje unutarnjeg grijanja tijekom zimskih mjeseci može isušiti kućne biljke, stoga je ključno pripaziti na njihove potrebe za zalijevanjem. Pojava suhog i sivog korijenja može značiti da vašim biljkama treba vlaga, dok su zeleni korijeni znak zdravih i hidratiziranih biljaka.


RHS za Daily Mail upozorava da je važno redovito provjeravati razinu vlage u tlu da bi se spriječilo prekomjerno zalijevanje i nakupljanje vode.



Foto: Pexels

4. Berba i sadnja zimskog cvijeća


Sorte koje cvjetaju zimi kao što je srebrna akacija (acacia dealbata) mogu pružiti svjež i aromatičan početak sezone, dok će azaleje i magnolije donijeti prekrasne proljetne cvjetove.


Ljetni jorgovan, savršen za ljeto, može dodati boju i miris tijekom cijele godine.