Njega usana

Donosimo odgovore na pitanja o tome što su točno ispucale usne i kako ih izbjeći tijekom hladnijih dana

Dijana Ljubanović

FOTO/Pexels

FOTO/Pexels

Temperature padaju i u zraku je manje vlage, a svi znamo što to znači; usne počinju biti suhe i ispucale.

Ipak, iako očito znate kakav je osjećaj ispucalih usana, možda ne biste točno znali zbog čega vaše usne postaju takve. Ispostavilo se, postoji niz razloga za ispucale usne, a nakon što otkrijete okidače, možete potražiti nekoliko načina koji će vam pomoći da usne budu mekane i hidratizirane čak i kad vrijeme nije na vašoj strani.


Donosimo odgovore na pitanja koji su to uzroci ispucalih usana te na koji se način saniraju, ali i preveniraju takve pojave.


Prvo, što su točno ispucale usne?


Ispucale usne, također poznate kao heilitis, mogu imati mnogo okidača.


Koža na usnama među najosjetljivijim je dijelovima tijela i najizloženija utjecajima iz okoliša. Usne nemaju jednaku koncentraciju uljnih žlijezda kao koža na ostatku tijela i stalno su izložene čimbenicima okoliša, poput lizanja usana, kozmetike i hladnog vremena. Sve to može isušiti kožnu barijeru, što dovodi do iritacije, upale i perutanja, piše Allure.


ispucale_usne

FOTO/Unsplash


Koji su glavni uzroci ispucalih usana?


Kako vrijeme postaje hladnije, tanka koža na usnama osuši se brže od ostatka kože. Zbog toga usne na nekim područjima mogu izgledati ispucane, perutave i naborane, što može biti doista neugodno.


Ali vrijeme nije uvijek uzrok vašim isušenim usnama. Kada nastane iritacija od proizvoda ili alergija, koja se naziva kontaktni heilitis, usne se također mogu upaliti. Ove alergijske reakcije obično su posljedica pigmenata u ruževima, mirisima i aromama u hrani.


Ali iritacija mogu biti i vaši svakodnevni proizvodi za njegu kože. Nanesite bijeli petrolatum ili balzam na usne prije nanošenja proizvoda formuliranih sa salicilnom kiselinom. Melem djeluje kao zaštitna barijera na usnama kako bi se izbjegla iritacija koju mogu izazvati.


U blažim slučajevima koža na usnama može se lako obnoviti. Međutim, u slučajevima značajne iritacije usnama će možda trebati pomoć izvana kako bi popravile oštećenu kožnu barijeru.


Dobro je pravilo održavati usne vlažnima tijekom dana kako bi se spriječilo sušenje. Redovito nanošenje balzama za usne koji sadrže sastojke poput okluzivnih sredstava, vazelina  ili jednostavno pčelinjeg voska, pomoći će zaštiti usne.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Najlakši način da uvrstite dodatnu hidrataciju je stavljanje balzama za usne u dosljednu naviku popravljanja usana preko noći prije spavanja. Također možete dodati ovlaživač zraka u svoju noćnu rutinu kako biste vratili vlagu u zrak. Ovo će također pomoći onima koji imaju tendenciju disati na usta noću.


Također biste trebali koristiti tretman formuliran sa kremom za sunčanje, čak i zimi. Važno je koristiti dodani SPF ako vam je koža upaljena i ako mislite da se možda dodatno izlažete suncu. Ako je vaša suha, ispucala koža usana izložena suncu, one mogu lako izgorjeti.


Redovito piling može pomoći, ali nemojte pretjerivati. Ako vidite pahuljice i perutanje, preporuka je dati koži ono što traži, a to je hidratacija. Nakon vlaženja usana, ako još ima pahuljica, možete koristiti nježne pilinge od šećera.


Samo pazite da piling pratite balzamom ili sličnim hidratorom s hranjivim sastojcima, poput bademovog ulja ili vitamina E, koji su poznati po ljekovitim, protuupalnim i hidratantnim svojstvima. Preostala koža trebat će se zaštititi kako bi se omogućilo zacjeljivanje.