Foto: Pexels
Znanstvenici su promatrali ponašanje paukova tijekom noći
povezane vijesti
Znanstvenica Daniela Roessler i kolege pokušali su doći do odgovora na pitanje spavaju li pauci po noći.
Usmjerili su kamere na bebe pauka skakača i pratili njihovo ponašanje. Snimka je pokazala obrasce koji su nalikovali ciklusima spavanja: paucima su se trzale noge i treperili su im dijelovi očiju.
Istraživači su ta ponašanja opisali kao “stanje nalik na REM fazu spavanja“. Kod ljudi, REM faza, ili faza brzih pokreta očiju, aktivna je faza sna i usko je povezana sa sanjanjem.
Za druge životinje, uključujući neke ptice i sisavce, dokazano je kako proživljavaju REM fazu sna. Ali stvorenja poput pauka skakača nisu dobila toliko pažnje pa se nije znalo jesu li spavali na isti način, rekla je Roessler, evolucijski biolog sa Sveučilišta u Konstanzu u Njemačkoj, piše AP.
Roessler i njezin tim odlučili su istražiti ovo pitanje nakon što je otkrila paukove koji su visili u njihovim laboratorijskim spremnicima. Za proučavanje je odabrala paukove skakače, uobičajenu vrstu s krznenim smeđim tijelom i četiri para velikih očiju.
Amidst terrible fomo seeing all the cool conferences, I’ve been dying to share the news of our latest discovery 🥳 You thought jumping spiders peaked in their coolness? Buckle up!!! We need to talk about #jumpingspiders potentially #dreaming. @PNASNews
A thread with #videos 1/7 pic.twitter.com/F36SB8CiRv— Dr. Daniela Rößler (@RoesslerDaniela) August 8, 2022
“Bila je to najneobičnija stvar koju sam ikad vidjela”, rekla je Roessler.
Istraživanje je pokazalo da kretnje pauka tijekom noći izgledaju dosta poput REM faze kod drugih vrsta, poput trzanja pasa ili mačaka u snu. Događale su se u pravilnim ciklusima, slično obrascima spavanja kod ljudi.
Mnoge vrste slične paucima nemaju pomične oči što otežava usporedbu njihovih ciklusa spavanja, objasnio je koautor studije Paul Shamble, evolucijski biolog sa Sveučilišta Harvard.
Ali ovi pauci skakači su grabežljivci koji pomiču oči kako bi pratili plijen dok love, rekao je Shamble. Osim toga, mladi pauci imaju prozirni vanjski sloj koji daje jasan pogled u njihova tijela.
Istraživači još uvijek moraju otkriti spavaju li pauci dok su u tim stanjima mirovanja. Testiranjem će se utvrditi reagiraju li sporije ili uopće ne reagiraju na okidače koji bi ih inače pokrenuli.
Jerry Siegel, istraživač spavanja koji nije bio uključen u studiju, rekao je da sumnja kako pauci stvarno mogu doživjeti REM fazu sna.
“Možda postoje životinje koje su aktivne u mirnim stanjima”, rekao je Siegel iz UCLA Centra za istraživanje spavanja. “Ali je li to REM san? Teško je zamisliti da bi to mogla biti ista stvar.”, zaključio je.
Barrett Klein, entomolog sa Sveučilišta Wisconsin koji također nije bio uključen u studiju, rekao je kako je uzbudljivo pronaći znakove slične REM-u kod tako dalekog rođaka.
“Mnogo je nepoznanica o tome koliko je rašireno REM spavanje i koju svrhu ima kod različitih vrsta.”, zaključio je.