Foto: Pixabay
Obdarena je ljekovitim djelovanjem i ubrzava zacjeljivanje rana
povezane vijesti
Ova biljka također ima korisno vazoprotektivno djelovanje na stijenke vena pa se preporučuje u slučajevima venske i limfne insuficijencije, kod edema i oteklina na nogama, flebitisa, proširenih vena, teških nogu i celulita.
Također ima protuupalna svojstva i blago sedativno djelovanje.
Nadalje, ova biljka također ima korisnu aktivnost u borbi protiv probavnih smetnji.
Može se koristiti i kao antispazmodik ako probavne smetnje prate i drugi simptomi, poput glavobolje, nesanice i nemira.
Obdarena je ljekovitim djelovanjem i ubrzava zacjeljivanje rana.
U homeopatiji se koristi za liječenje hemoroida i krvarenja iz nosa te kod problema ženskog ciklusa, kao što su valunzi u menopauzi, neredovite ili obilne mjesečnice, mjesečne glavobolje.
Infuziju od slatke djeteline možete pripremiti pomoću ravne žlice lišća biljke u šalici vode: listove slatke djeteline stavite u kipuću vodu, zatim ugasite vatru i ostavite da odstoji oko 10 minuta.
Nakon što se infuzija filtrira, može se konzumirati kako bi se iskoristila svojstva biljke za dreniranje i zaštitu krvnih žila.
Može se uzimati dva do četiri puta dnevno odvojeno od obroka.
Kontraindikacije
Općenito, ne preporučuje se korištenje slatke djeteline tijekom trudnoće i dojenja.
S obzirom na njegova svojstva razrjeđivanja krvi, nije prikladan za osobe s jetrenim problemima i ne smije se uzimati u okolnostima kao što je skora operacija.
Također je potrebno obratiti pozornost na moguće nuspojave vezane uz kumarine, stoga je u slučaju želučane iritacije i mučnine potrebno prekinuti liječenje.
Jasno je kontraindiciran u slučajevima dokazane preosjetljivosti na jednu ili više njegovih komponenti.
U velikim dozama može izazvati glavobolju, slabost, mučninu i povraćanje.
Nadalje, važno je da se biljka jako dobro osuši, jer od vlage može razviti plijesan koja pretvara kumarine u dikumarol, otrovnu tvar koja se koristi kao otrov za štakore, a koja ometa koagulaciju.