Povratak proljeća

Simbolično značenje lastavice puno je moćnije nego što smo mislili

Šarlota Brnčić

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Oduvijek se povezivala s proljetnim dobom, a samim time i s ponovnim rađanjem

Prema pisanju portala “Lipu”, stari Egipćani su je povezivali s božicom Izidom, vjerujući da se ona noću pretvara u lastavicu kako bi plakala na sarkofagu boga Ozirisa, najavljujući njegov povratak iz Kraljevstva mrtvih.


U staroj Grčkoj smatrana je darom Afrodite, dok su je stari Rimljani smatrali manifestacijom Laresa, božanstva zaštitnika kuće.


U kršćanskoj je tradiciji umjesto toga simbol uskrsnuća upravo zato što se svakog proljeća vraća najavljujući njegov dolazak.


U židovskoj tradiciji, objašnjava “Eye of Heaven”, lastavica se smatra blagoslovljenom i zaštićenom od strane Božanskog, ali također simbolizira promjenu i cikličke aspekte života, predstavljajući transformativno iskustvo duhovnog rasta.


Prelazeći na islam, lastavica se, iako se ne spominje u Kuranu, često pojavljuje u islamskom folkloru gdje se opisuje kao ptica koja vjeruje u božansku providnost.


Lastavica čak ima povlaštenu ulogu u Feng Shuiju, koji je povezuje s novim počecima i srećom, pa se iz tog razloga preporuča postavljanje umjetničkih predmeta inspiriranih ovom pticom u radne prostore ili sobe kojima je potreban poticaj energije.


U snovima se, međutim, kaže da najčešće predstavlja potrebu za promjenom okruženja ili unutarnju metamorfozu.