Dugovječnost

Šest stvari koje su zajedničke onima koji žive najduže, ovo je recept za optimalno starenje

Šarlota Brnčić

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Mnogi od čimbenika koji mogu utjecati na starenje i dobro zdravlje su pod našom kontrolom

Nekoliko je čimbenika koji određuju naše izglede za dobro starenje. Neki su djelomično ukorijenjeni u našoj genetici, ali mnogi drugi su pod našom kontrolom.


Novo istraživanje pratilo je 7.000 sredovječnih Kanađana kako bi se utvrdilo koji su čimbenici povezani s dobrim zdravljem u kasnijem životu.


Koncept optimalnog starenja u istraživanju uključivao je odsutnost problema s pamćenjem, mentalnih bolesti i onesposobljavajućih bolova, plus odgovarajuću socijalnu podršku.


U istraživanju su korišteni dostupni podaci 7.651 ispitanika, u dobi od 60 i više godina.


Konačni uzorak, međutim, bio je ograničen na pacijente izvrsnog zdravlja na početku, koji su predstavljali 45% ispitanika.


Prema podacima, tri četvrtine ispitanika u dobi od 55 do 64 godine na početku istraživanja zadržalo je izvrsno zdravlje tijekom trogodišnjeg razdoblja.


Među onima u dobi od 80 i više godina, oko polovica je ostala izvrsnog zdravlja.


Istraživanje je pokazalo da su sudionici koji su najvjerojatnije održavali izvrsno zdravlje imali sljedeće zajedničke čimbenike:


  • nikad nisu pušili
  • nisu imali povijest bolesti srca ili artritisa
  • imali veće prihode
  • nisu patili od nesanice
  • bile su žene
  • nisu bili debeli

Oni kojima su ovi čimbenici bili zajednički imali su manju vjerojatnost da će razviti iscrpljujuće kognitivne, fizičke ili emocionalne probleme.


Dodatno, podaci su pokazali da su odrasli koji su se bavili umjerenom do snažnom tjelesnom aktivnošću imali 35 do 45 posto veću vjerojatnost da će dobro stariti.


Ispitanici koji nikada ili su rijetko imali problema sa spavanjem na početku imali su 29 posto veću vjerojatnost da će održati izvrsno zdravlje tijekom studije.


Starije osobe koje nikada nisu pušile imale su 46% veću vjerojatnost da će održati dobro zdravlje u istom razdoblju.


Što se tiče prihoda, oko polovica onih ispod granice siromaštva optimalno stari, u usporedbi s tri četvrtine onih iznad granice siromaštva.


U usporedbi s pretilim odraslim osobama, oni koji su imali normalnu težinu imali su 24% veću vjerojatnost da će zdravo stariti.


Istraživači se nadaju da bi ova otkrića mogla pomoći u stvaranju okruženja pogodnog za zdrav život u starijoj dobi.