
FOTO: iStock
I roba treba odmor!
Kako se temperature konačno počinju dizati, vrijeme je da pospremite zimsku odjeću koja bespotrebno zauzima mjesto u vašem ormaru.
Nepravilno skladištenje moglo bi značiti da ćete morati ponovno kupiti neke komade koje su pojeli moljci ili naporno raditi kako biste uklonili neobičan miris iz svog skupog kaputa.
Ako se sada bacite na posao kako biste bili sigurni da su vaši zimski kaputi, šalovi, kape, čizme i rukavice oprani, potpuno osušeni i pravilno pohranjeni, osigurat ćete da će vaša oprema za hladno vrijeme biti spremna da vas ugrije kada je trebate.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kako pripremiti zimsku odjeću za skladištenje
Prvo se pobrinite da svoju zimsku odjeću odlažete u najboljem stanju. Čuvanje odjeće s bilo kakvim mirisima ili mrljama (čak i ako nisu vidljive) samo će ih dodatno učvrstiti, možda trajno.
I ne samo to, moljce i druge nametnike više privlače mrlje od hrane i znoja nego sama tkanina. Stoga ručno operite svoje vunene šalove i odnesite svoj zimski kaput u kemijsku čistionicu. Operite sve što ćete spremati osim ako niste sigurni da to niste nosili otkad ste ga zadnji put oprali.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Treba li objesiti zimsku odjeću?
Smjernice o tome što vješati, a što presavijati iste su za spremanje preko ljeta kao i za redovnu upotrebu. Općenito, savijte sve što bi se moglo rastegnuti ili izgubiti oblik kada se objesi i objesite sve što bi se zgužvalo kada je presavijeno.
Konkretno, ako prostor u ormaru dopušta, objesite stvari poput kaputa i plisiranih suknji za hladno vrijeme. U suprotnom, presavijte ih, ali nemojte ih stavljati u vakuumirane vrećice ili pretrpavati svoje spremnike.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Koji je najbolji način za spremanje zimske odjeće?
Prilikom odlučivanja o tome kako ćete pohraniti svoju zimsku odjeću, glavno razmatranje je kako svoju odjeću održati što je više moguće zaštićenom unutar vaših prostornih ograničenja i potreba različitih vrsta odjeće.
Započnite s vakuumski zatvorenim vrećicama i plastičnim spremnicima sa zatvaračima jer su to najjednostavnije opcije za pohranu i, u kombinaciji, zauzimaju najmanje prostora. Zatvorene vrećice i kutije također su najbolji način da osigurate da se ne pojave štetnici. Stavite sve što možete u vakuumske vrećice, a zatim u hermetičke spremnike za pohranu. Ovo je posebno dobar izbor za glomazne predmete poput skijaških hlača ili zimskih kaputa s višestrukim punjenjem.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Međutim, zimska odjeća punjena perjem mogla bi se oštetiti u vakuumski zatvorenim vrećicama. Takvu odjeću objesite ako imate mjesta ili je pakirajte izravno u plastične kutije, ali ne tako čvrsto da se pretjerano zgnječe.
Bilo da vješate ili stavljate u spremnike, provjerite jesu li svi gumbi zakopčani i svi patentni zatvarači povučeni prema gore kako bi odjeća zadržala svoj oblik.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Cipele i čizme također je najbolje čuvati u plastičnim spremnicima. Provjerite jesu li čiste i suhe i nemojte ih pokušavati strpati previše u jedan spremnik. Upotrijebite papirnate maramice ili kalupe za oblikovanje cipela kako biste pomogli svojim cipelama da zadrže oblik.
Kako god skladištite svoju odjeću, uz nju stavite sredstva za odvraćanje nametnika kako biste je zaštitili. Preskočite kuglice protiv moljaca i radije se odlučite za vrećice od lavande ili kuglice od cedrovine za tjeranje nametnika.