Davno podrijetlo

Samhain, keltska nova godina koja je inspirirala Noć vještica i Dan svih svetih

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Boje povezane s festivalom bile su narančasta, koja podsjeća na žetvu, i crna, simbol zimske tame

Granica između svijeta živih i svijeta mrtvih stanjuje se između 31. listopada i 1. studenoga svake godine. Upravo u povodu Noći vještica, prazniku s davnim podrijetlom, koji seže čak do Kelta. Tada se zvao Samhain, keltska nova godina kojom se dočekivao početak zime i nova godina.


Vjerovali su da se na ovaj datum mrtvi mogu vratiti na Zemlju, a Druidi su, zahvaljujući njihovoj pomoći, mogli točnije predvidjeti budućnost. No, mnogi su se i bojali mrtvih.


Samhain: Podrijetlo keltskog festivala


Izraz Samhain, objašnjava etimološki rječnik, potječe od staroirskog i doslovno znači “kraj ljeta”, što odgovara keltskom festivalu početka zime i nove godine, koji se slavio 1. studenog.


Kelti su vjerovali da će se duhovi mrtvih, u ovom trenutku prijelaza, vratiti na Zemlju, ali smatrajući ih potencijalno zlima, prinosili su im hranu kako bi im se dodvorili i maskirali se u čudovišna stvorenja kako bi ih zbunili i te da ne bi bili prepoznati. Ili možda, čak i da izbjegnu da bude opsjednuti duhovima.


Druidi su pripremali ogromne lomače oko kojih su se ljudi okupljali kako bi prinosili žrtve u čast bogova. Tragovi lomača pronađeni su na brdu Ward, poznatom kao Tlachtga, u okrugu Meath u Irskoj. Zasigurno nije nedostajalo proricanja i bizarnih rituala.


Boje povezane s festivalom bile su narančasta, koja podsjeća na žetvu, i crna, simbol zimske tame. Boje koje i danas asociraju na Noć vještica.


Opet prema rječniku etimologije, riječ “Noć vještica” potječe od “Hallow“, ili sveta osoba, što se odnosi na svece koji se slave 1. studenog, na Dan svih svetih, i od “een“, skraćenje od “čak“, što označava večer / noć prije.


Dakle, Halloween je škotska kratica za Allhallow-even, što znači “Večer svih svetih, posljednja noć listopada”.


Svi sveti počeli su se slaviti 1. studenoga počevši od sedmog stoljeća na nalog pape Bonifacija IV., dajući život sinkretizmu koji traje i danas.


U SAD-u se festival postupno širio od sredine 19. stoljeća zahvaljujući Ircima koji su ovamo doselili nakon teške gladi. Prvi službeni praznik Noć vještica vjerojatno je proslavljen u Anoki u Minnesoti.


Tradicija izrezbarenih bundeva također je vrlo stara jer su Kelti oduvijek uoči Samhaina, koji je padao 31. listopada, u krumpire, repu i ciklu urezivali čudovišna lica kako bi otjerali zle duhove.


Repa je zamijenjena bundevama kada su Irci stigli u Ameriku  i otkrili da su potonje, koje su ovdje vrlo česte, prikladnije za rezbarenje.


Trik ili poslastica: Drevno podrijetlo običaja


Prema Merriam-Websteru, podrijetlo “Trick or Treat” moglo bi se pratiti do drevne vjerske prakse kasnog srednjeg vijeka, koja se sastojala od odlaska od kuće do kuće i traženja slatkiša u zamjenu za molitve za sreću.


No, ima i onih koji smatraju da je običaj bio raširen među Keltima koji su maskirani u duhove organizirali šale tražeći hranu i piće.


Praksa pak inspirirana drevnim običajem koji je predviđao ostavljanje hrane i pića na otvorenom kao ponude nadnaravnim bićima.