Sačuvajte svoju odjeću

S omekšivačem se itekako može pretjerati. Evo koje su posljedice

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Postoje i alternative

Omekšivači osiguravaju da naše čisto rublje ne samo da prekrasno miriše, već je i posebno meko i pahuljasto. Nažalost, ovaj proizvod također može imati i negativan utjecaj ako se koristi u prevelikim količinama i na nepravilan način.


Naime, omekšivač za rublje sadrži niz kemijskih sastojaka, poput aktivnih tvari, mirisa ili bojila. Ako koristite previše ovog proizvoda, riskirate doživjeti neželjene nuspojave.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Bathology_Egypt (@bathology_egypt)



Kvaliteta odjeće se smanjuje


Omekšivač stvara tanak film na vlaknima tekstila. Ako se koristi prečesto, ovaj film može začepiti pore na vlaknima, što može ozbiljno narušiti upijanje ručnika i drugih upijajućih tkanina.


Važno je koristiti točnu dozu kako biste izbjegli gubitak funkcionalnosti.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Product (@p.roduct)



Problem za perilicu rublja


Pretjerana uporaba omekšivača može uzrokovati stvaranje filma i naslaga u odvodu tijekom vremena. To čak može uzrokovati veće začepljenje cijevi.


To dovodi do neučinkovitosti i utječe na rad uređaja i skraćuje njihov životni vijek. Previše omekšivača može se nakupiti u perilici, a višak može čak dovesti do stvaranja plijesni.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli vintage lover (@fleamarketaddict)



Vlakna postaju oštećena


Omekšivači mogu s vremenom oslabiti tekstilna vlakna. Osobito u sintetičkim tkaninama, kao što je poliester, previsoka koncentracija može učiniti materijal lomljivim i smanjiti životni vijek odjevnih predmeta.


To posebno vrijedi za odjeću koja sadrži elastična vlakna, poput sportske odjeće ili donjeg rublja.


Problemi s kožom


Iako su mirisi u omekšivačima ugodni, oni također mogu izazvati iritaciju kože ili alergijske reakcije, osobito na osjetljivoj koži.


Roditelji beba i osobe s kožnim bolestima poput ekcema trebaju biti posebno oprezni s omekšivačima.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Fabloe Fabrics (@fabloe.in)



Onečišćenje okoliša


Još jedan važan aspekt je okoliš. Kemijske tvari sadržane u omekšivačima mogu zagaditi okoliš ako se ne zbrinu pravilno ili ako je koncentracija u otpadnim vodama previsoka. Visoka uporaba mirisa i konzervansa također pridonosi porastu kemikalija u prirodi.


Alternative omekšivaču


Ocat je jedna od isplativih i ekološki prihvatljivih alternativa. Ne samo da rublje čini mekim, već pomaže u uklanjanju ostataka deterdženta i neutralizira neugodne mirise.


I soda bikarbona je jedan prirodniji proizvod koji može omekšati rublje bez štete za okoliš. Dobar izbor su i specijalne kuglice za rublje. One su izrađene od plastike ili gume i pomažu olabaviti rublje u bubnju i spriječiti da se previše slijepi.