Višegodišnja vazdazelena biljka

Ružmarin je simbol ljubavi i mudrosti, a evo zašto ga je još dobro imati u vrtu

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Osim začinskih, ima i ljekovita svojstva jer potiče cirkulaciju i poboljšava koncentraciju

Ružmarin je dobio ime po latinskom nazivu za morsku rosu (rosa marinus), ukazujući time na povjetarac s mora koji donosi vlagu, a koji mu omogućava vrlo dobar rast. Ružmarin je ipak dobro imati u svakom vrtu jer dobro raste i na kontinentu, a može se iskoristiti svakodnevno u kuhanju, za jela s povrćem i naročito za mesna jela, pogotovu ona od svinjetine ili janjetine.


Stabljike ružmarina mogu se paliti na vatri ili roštilju za ugodan miris. Grana je pogodan mirisni kostur za vjenčiće i girlande.


Kupka od lišća potiče cirkulaciju, a koristi se i u potpuriju.


Ružmarin, osim začinskih, ima i ljekovita svojstva jer potiče cirkulaciju i poboljšava koncentraciju, te ublažava ili sprečava glavobolju.


Time ružmarin zaslužuje epitet mudrosti, budući da pomaže boljem pamćenju. Ova biljka je i simbol ljubavi, posvećena božici Afroditi, pa ju je dobro imati u svakom vrtu.


Ružmarin se može razmnožiti sjemenom ili reznicom. Ovaj drugi način je puno lakši jer sjeme teško klija, pa čak i ako se posije u optimalno vrijeme, u travnju. Ako ružmarin sadite pomoću reznica, izaberite jednu s mladih grana, kasno u proljeće, dužine oko 8 cm.


Foto: iStock


Odrezani dio reznice stavite u malu posudu ispunjenu kompostom, a ispod nje stavite podložak s vodom kako biljka nikada ne bi presušila. U tom nastojanju će pomoći i pokrivalo od staklenog ili plastičnog materijala, kakve čaše ili napola prerezane prozirne plastične boce. Taj postupak bi biljci trebao osigurati i toplinu.


Očekujte pojavu korijenja vrlo brzo, a nakon dva mjeseca mlada biljčica će biti spremna za presađivanje na trajno mjesto, najbolje ono dobro osunčano.


Ružmarin je otporan i na malo sjene, a na mraz je otporniji od ostalih mediteranskih kultura. U Gorskom kotaru ga je dobro posaditi uz kakav zid koji gleda na jug ili jugozapad. Ipak, mlade je biljke zimi poželjno unijeti u zatvoreno. Ako nakon mraza djeluje pomalo spaljeno, podrežite ga u proljeće sve do zdravih dijelova.


Savršen začin! Foto: iStock


Ružmarin je višegodišnja vazdazelena biljka pa se isplati u početku malo pomučiti i dok je još jako mlad zaštititi ga od jakog mraza i hladnih vjetrova.


Može se uzgajati i u zatvorenom, a preko ljeta ga se može ukopati u zemlju. Manje količine lišća mogu se brati cijele godine, ali većinu lišća treba skupiti prije cvatnje. Biljka se suši u hladu, a zbog jakog mirisa treba je držati u limenkama ili dobro zatvorenim vrećicama. Ako na lišće dospije vlaga ili jako direktno sunce, ono gubi ljekovitost.


Listići ružmarina mogu se koristiti za izbjeljivanje i omekšavanje kože pa ju je dobro povremeno oprati čajem od ružmarina. Također, ružmarin pomaže korijenu kose da ojača, olakšava rast i jača kosu.


U istom čaju dobro je namakati noge, pogotovo ako smo mu dodali nekoliko kapi eteričnog ružmarinovog ulja, kako bi se manje znojile.


Ružmarin pomaže probavljanju masti. Koristi se u proizvodnji parfema i kao dodatak raznim mirisnim vodicama. U narodnoj medicini koristi se kod bolesti jetre, bubrega, srca i reume.


Postoje i puzave vrste, naročito dekorativne kada se spuštaju niz kakav ružni betonski zid koji treba kamuflirati biljkama. Ova vrsta je nešto osjetljivija na mraz. I ona u proljeće i ljeto cvjeta lijepim plavičastim cvjetovima. 


Foto: iStock