Snažna simbolika

Ruže, ljiljani, tratinčice, lavanda… vodič za uzgoj cvjetova koji simboliziraju ljubav

Sanda Milinković

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Cvijeće je bezvremenski način izražavanja ljubavi, a gotovo pa svaki cvijet na svijetu nosi određeno značenje

Jezik cvijeća prepoznat je još unazad nekoliko stoljeća diljem Europe i Azije, a veliku ulogu je simbolika cvijeća igrala i u djelima Williama Shakespearea. Mitologija, folklor, soneti i drame starih Grka, Rimljana i Egipćana, prepune su simbolike biljaka koja se očuvala sve do danas.


Cvijeće je bezvremenski način izražavanja ljubavi, a gotovo pa svaki cvijet na svijetu nosi određeno značenje zbog kojeg se koristi u različitim prigodama, bilo kao dio buketa za rođendane, Majčin dan ili diplomiranje.


S obzirom na to da smo ušli u romantičnu veljaču, koncentrirat ćemo se na cvijeće koje znači ljubav i vjernost pa u nastavku predlažemo neke od najpopularnijih primjeraka kojima možete oplemeniti svoje vrtove, balkone i terase ili ih pak uvrstiti u buket posebnim osobama.


Ruže


Kraljica među cvijećem, crvena ruža, najprepoznatljiviji je cvijet koji znači ljubav, duboke emocije i želju. Tradicionalno se darivaju kao znak ljubavi, a entuzijasti koji žele dio vrta pretvoriti u ružičnjak, morat će se malo potruditi.


Ruže možete saditi od lipnja do listopada, a temperatura zraka tijekom sadnje ne smije biti niža od šest stupnjeva Celzijusa. Prije nego ih krenete saditi u vrt ili vaze oko kuće, imajte na pameti da su ruže trajnice koje mogu preživjeti na istom mjestu čak i do 20 godina pa zato “pogodite” isprve i odaberite joj mjesto s kojeg je nećete premještati.


Mjesto bi trebalo biti sunčano, a tlo dobro drenirano. Nakon što ste izabrali mjesto i obradili zemlju, slijedi kopanje rupa, a veličina se određuje na osnovu korijena biljke.


Rupa bi trebalo biti duboka i široka oko 30 centimetra, a razmak sadnje između dvije ruže je od 40 – 50 cm. Kada zasadite ružu, ne preporučuje se pritiskanje zemlje rukama oko sadnice jer se time može poremetiti dubina, a dogodi se i da se pokidaju žilice oko korijena. U posudama će najbolje rasti grmolike minijaturne sorte.


Birajte posude s rupicama i napunite ih kamenčićima pa potom zemljom. Dodajte gnojivo i dobro ju zalijte.



Foto: Pexels

Ljiljani


I ljiljani su cvjetovi koji simboliziraju ljubav, a odlučite li se za njih, pružit će predivan miris kada procvatu. Bijeli ljiljani simbol su čistoće i nevinosti, a znače još i odanost.


Lukovice ljiljana sade se na dubinu od 10 do 15 cm, tako da je iznad lukovice desetak centimetara zemlje. Najbolje ga je zasaditi u polu-sjenovito mjesto sa što manje vjetra, a možete ih saditi u proljeće i ljeto. Za što veće i bogatije cvjetove, potrebno ih je zalijevati sa 0,1l vode dnevno, ali i dohraniti gnojivom za ukrasno cvijeće.


Neki stručnjaci preporučuju sadnju u jesen jer će se tako imati vremena prilagoditi novim uvjetima i razviti snažan korijenov sustav. A i cvjetat će vam iduće godine! Za sadnju odaberite osunčano mjesto i dreniranu zemlju jer ljiljan ne voli višak vlage.



Foto: Pexels

Suncokret


Ako se želite odmaknuti od klasike, odlučite se za suncokrete koji simboliziraju odanost, sreću i optimizam. Njihova boja učinit će svaki vrt ili balkon posebnim, a njihove duge i čvrste stabljike predstavljaju snažnu prirodu ljubavi. Suncokretu je potrebno između 70 do 90 dana da naraste i sazre u odraslu biljku, a sortama s većim cvjetovima čak i više.


Ako ih sadite u zemlju, napravite rupe na dubini od 2.5cm te posadite sjemenke. Pripazite da razmak između rupa bude najmanje 75 cm, a najviše 100 cm da bi osigurali potreban prostor za njihov rast suncokreta.


Kada ste posadili sve suncokrete, rupe zatrpajte dobrom količinom gnojiva i redovito ih zalijevajte, otprilike svaki treći dan s optimalnom količinom vode jer je suncokreti ne vole baš previše.


Za uzgoj suncokreta u posudama, preporučujemo odabir patuljaste sorte koja ne prelazi 30-40 cm visine, tako da posuda ne mora biti pretjerano velika.


Posudu napunite neutralnom pH zemljom bogatom hranjivim tvarima i na dno stavite sloj šljunka ili gline da biste olakšali otjecanje vode.


Suncokret najbolje uspijeva na sunčanim i dobro osvijetljenim mjestima i potrebno mu je najmanje 6-8 sati direktne sunčeve svjetlosti dnevno.



Foto: Pexels

Tratinčica


S klasičnim bijelim laticama i žutim tučkom, jednostavan, ali ujedno i neodoljiv cvijet koji simbolizira pravu ljubav i čistoću, svakako je tratinčica. Ako želite oplemeniti vrtove s višegodišnjom biljkom koja će vas svakog proljeća razveseliti cvjetovima, tratinčica (Bellis perennis) je baš ono što tražite.


Nisu invazivne tako da nećete imati problema s nekontroliranim širenjem, ali vole kada ih posadite u grupama. Odaberite dobro drenirano tlo izloženo suncu jer vole vlagu (ali, ne pretjerujte) pa ćete ih tijekom sušnih dana morati zalijevati i ujutro i navečer.


Vrijeme sadnje tratinčica je jesen ili proljeće, a prilikom sadnje joj obogatite tlo gnojivom da joj cvjetovi budu čim veći. Osim sjemenom, najlakše ju je razmnožiti diobom busena u vrijeme cvatnje jer se tada mogu odabrati biljke s lijepim i punim cvjetovima.



Foto: Pexels

Lavanda


Šarmantni simbol odanosti i ljubavi, ali i elegancije, je lavanda. Simbolizira iskrenu i nježnu prirodu romantične veze, a nerijetko se koristi kao aranžman na vjenčanjima i u drugim prigodama u kojima slavimo ljubav.


Mediteranska krasotica omiljeni je ukras brojnih vrtova i balkona, nema posebnih prohtjeva po pitanju kvalitete tla, a obožavaju je i pčele. Ako je želite uzgojiti na balkonima i terasama kao lončanicu, onda ćete se morati malo više potruditi jer ova biljka voli pružiti svoj korijen što je više moguće.


Zato joj nemojte odabrati malu posudu nego veliku i pripazite da ima odvodne rupe jer lavanda neće biti zadovoljna ako ostane vlage i vode u posudi.


Odaberite posudu sa širokim i visokim otvorom, nekoliko centimetara većom od veličine korijena i s rupom. Postavite ju u najsvjetliji dio kuće (balkon, prozor…), po mogućnosti na južnoj strani tako da dnevno dobiva minimalno četiri sata sunčeve svjetlosti. Jedna je od rijetkih koja voli zrak odnosno blagi propuh pa često provjetravajte prostoriju u koju ste ju postavili jer voli strujanje zraka.


Doduše, nije obožavateljica strujanja zraka pod klimom ili radijatorima. Što se tiče zalijevanja, učinite to tek kad se zemlja počne sušiti i dobro ju namočite, ali ne često nego samo kada primijetite da je zemlja suha. U vrtove ju možete posaditi u proljeće (od ožujka do svibnja) ili pak u jesen (od rujna do listopada).


Što se tiče samog sađenja, prvo iskopajte rupe u tlu koje su nešto veće od korijenskog sustava sadnica lavande i osigurajte razmak od 30-45 centimetara između svake rupe da bi biljke imale dovoljno prostora za rast. Dobro ih zalijevajte prvih nekoliko dana kako bi se čim bolje ukorijenile.



Foto: Pexels