Kraljica visoke mode

Ritz i atelje – dva doma jedne lavice, slavne dizajnerice Gabrielle Coco Chanel

Edita Burburan

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Slavna dizajnerica u povijest se upisala kao ikona stila i mode, ali i stava prema životu čije vrijednosti traju i danas

Slavna dizajnerica Gabrielle Coco Chanel u povijest se upisala ne samo kao ikona stila i mode jednog vremena već i stava prema životu čije vrijednosti traju i danas. Njezine se misli prenose i citiraju, parfumerije diljem svijeta mirišu na njezin N°5, a Chanel kostim i danas je prestižni modni komad koji je zaživio brojne interpretacije u kolekcijama njezinih nasljednika.


Istančanost i elegancija dovodila ju je do uspjeha i savršenstva, a prstohvat sreće i osjećaj za poslovni uspjeh, osigurali su sigurno mjesto u modnom svijetu više od pola stoljeća nakon njezine smrti. Iako je o životu Gabrielle Coco Chanel više manje sve poznato, tajanstvenost je ostala njezin najveći adut.


Njezin je privatni život uvijek bio pod povećalom javnosti, a ne zaboravimo spomenuti, i osuđivan, zbog bliske veze s pripadnikom njemačke tajne službe, barunom Hansom Guntherom von Dincklageom. Čuvena dizajnerica nikada se nije udavala. Njezina prva ljubav bio je Etienne Balsan, francuski aristokrat koji ju je financirao u njenim počecima, nakon kojeg je uslijedio bogataš Edward Boy Capel.


Femme fatale Muškarci su je voljeli baš kako to zaslužuje karizma femme fatale, ali i financijski podupirali. Zbog veze s nacističkim časnikom bila je optuživana i kao nacistička špijunka.


O svemu je američki novinar Hal Vaughan pisao u svojoj knjizi »Sleeping With the Enemy: Coco Chanel’s Secret War« u kojoj je napisao kako su Chanel i Von Dincklage otputovali u Berlin 1943. ne bi li ponudili njezine špijunske usluge Heinrichu Himmleru.


Prema Vaughanovom pisanju od sigurne optužbe pokreta otpora spasio ju je sam Winston Churcill. No, unatoč svim glasinama stil Coco Chanel preživio je sve opasnosti svojeg doba i zaživio do danas.


Zbog čega je točno Gabrielle Coco Chanel bila posebna, teško bi bilo izdvojiti jednu karakteristiku iz bezbrojnih opisa koji krase njezin lik i djelo, ali jedno je sigurno – bila je jednostavno rođena za to. A, Coco kao što je poznato nije krenula iz bogatih odaja obiteljskog nasljeđa, već iz siromaštva i strogog samostanskog internata gdje je odrastala pod strogim nadzorom časnih sestara.


Nakon rođenja, njezin otac je napustio obitelj, pa je Gabrielle sa svojom braćom i sestrama prepuštena na skrb rođacima i sirotištu. Odrastanje u samostanu i strogost u razdoblju odrastanja ostavili su na dizajnericu doživotan osjećaj za životnu disciplinu i borbu što je ona okrunila na najuspješniji mogući način dodajući ono što je nosila u sebi – luksuz.


Nije se on očitavao samo u njezinom odijevanju i stilu već ga je i nosila u svom načinu ophođenja, manirima, ambicijama i odlukama. Ona jednostavno nije znala živjeti drugačije.


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Madame rÈve (@madame_reve16)



Apartman


O svemu i danas svjedoči i njezin apartman 31 u Rue Cambon u srcu Pariza u zgradi iz 18. stoljeća gdje je bila njezina osobna rezidencija, butik i couture atelier, kao i apartman u hotelu Ritz koji nosi njezino ime i gdje danas noć u njezinom krevetu stoji 40 tisuća eura. Apartman koji je smješten iznad njezinog butika danas je rezerviran samo za posebne novinarske posjete i fotografiranja, a ostao je u istom stanju kao kad je slavna dizajnerica umrla 10. siječnja 1971. godine.


Coco je započela s trgovinom šešira u istoj ulici na broju 21 davne 1910. godine. Kad je osam godina kasnije svoju prodaju šešira kapitalizirala, kupila je cijelu zgradu na susjednom broju 31.


Zanimljivo je da je ulica koja je označila život slavne Coco dobila ime po poznatom francuskom revolucionaru u 18. st. čiji je otac bio proizvođač tkanina.


Apartman je odraz moderne elegancije i luksuza. Ispunjen je ručno izrađenim kineskim lakiranim paravanima koje je koristila kao pozadinu, ali i umjesto vrata. Slavna dizajnerica se navodno bojala samoće zbog čega je izbjegavala vrata, pa je drvenim paravanima odjeljivala prostore želeći na taj način što duže zadržati svoje goste.


Skupocjene ručno izrađene paravane Coromandel počela je skupljati dok je bila sa svojim engleskim ljubavnikom Boyom Capelom. Posjedovala ih je desetke.


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Chanel Collector (@chanel_collector_world)



Moć kristala i broja 5


U njezinom stanu sve je promišljeno i dizajnirano, a kodovi s potpisom Chanela nalaze se posvuda, kao i motivi kamelija koji ukrašavaju sjajne crne površine raskošnih tekstura. Dominantni su i kristalni lusteri koji su također rađeni po njenoj zamisli. Dizajnerica je, naime, vjerovala u moć kristala, pa su konstrukcije isprepletene brojem 5 i slovom C.


Centralno mjesto u salonu zauzima poznati bež kauč od brušene kože koja je tada bila nepoznata kao materijal s prošivenim jastucima na kojem su sjedili njeni bliski prijatelji poput Elizabeth Taylor, Pabla Picassa, Alberta Giacomettija, Igora Stravinskog i Salvadora Dalíja.


Na zidovima su i ogromna pozlaćena ogledala, kao i brojni ukrasi i zlatne drangulije koji su za Coco imali sentimentalno značenje. Zlatne Giacomettijeve skulpture ruku i metalnih kineskih konja savršeno se uklapaju u prostor. Njezin horoskopski znak lav nalazi se u obliku nekoliko detalja.


Primjerice zlatni venecijanski lavovi ugravirani su na kutiji za njezine omiljene cigarete Gitane. Prostorom dominiraju i police za knjige koje sežu od zida do zida i sve su ispunjene knjigama kožnatih uveza.


Stan Coco Chanel ipak nije bio njezina intimna rezidencija. Više od trideset godina je svake večeri odlazila na spavanje u hotel Ritz u svoj luksuzni apartman. Zbog toga njezin apartman iznad butika i ateljea nije imao spavaću sobu. Coco je stan navodno koristila i kako bi mogla nesmetano promatrati svoje klijente u butiku, pa je često neprimjetno sjedila na vrhu polukružnih stepenica koje su spajale ta dva kata.


Odile Babin, Chanelova arhivistica jednom je kazala: »U ovom stanu možete razumjeti svemir Mademoiselle Chanel. Mademoiselle Chanel je mrzila vrata. Nadala se da će zbog postavljenih paravana ispred vrata njezini gosti ostati duže u njenom društvu.«


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Yoyo Maeght (@yoyomaeght)



Crno i bež


Ipak, dizajnerica je svake večeri odlazila iz svog sofisticiranog stana i hodala preko Ulice Cambon u Ritz Paris, hotel koji je 34 godine nazivala domom i uvijek u njega ulazila na stražnji ulaz.


Ujutro bi se vraćala natrag u butik najavljujući unaprijed svoj dolazak zaposlenicima kako bi im dala dovoljno vremena da pošpricaju prostor Chanelom br. 5 prije njezina povratka.


Atelje i stan do danas nisu se uvelike promijenili. Koncept je ostao isti s četiri aktivna studija od kojih su dva specijalizirana za krojenje i dva za krojačke tehnike. Stan se posjećuje uglavnom samo u posebnim prigodama za intervjue s novinarima ili ekskluzivna snimanja.


Pedeset godina nakon smrti Coco Chanel kultni stan restaurirao je francuski dizajner Jacques Grange koji je ostao vjeran duhu Gabrielle Chanel. Pri dekoraciji prostora detaljno su se pratile arhivske slike snimljene u stanu kako bi prostor ostao što više autentičnim.


I u hotelu Ritz sačuvan je duh Coco Chanel. Tome može svjedočiti svatko tko poželi i pritom može izdvojiti 40 tisuća za jednu noć boravka u ovom suiteu od 188 četvornih metara gdje može osjetiti svu tajanstvenost velike dizajnerice.


Prepun je svjetla s pogledom prema trgu Vendôme, čije su konture ujedno inspirirale dizajnericu za dizajn čepa bočice N°5. Suite se sastoji od dvije sobe, dvije raskošne kupaonice i salona.


U svim sobama dominiraju jednostavne bezvremenske linije u paleti svijetlih bež boja u kombinaciji s decentnim crnim detaljima. I tu se nalaze isti kauč ​​od brušene kože, kristalne svjetiljke, venecijanska ogledala, stakleni stolić sa svežnjem zlatnog klasja baš kao i u njezinom stanu iznad butika i ateljea.


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Ritz Paris (@ritzparis)



Ritz kao dom


Ljubav prema Ritzu Gabrielle Chanel osjetila je još kao mlada dizajnerica kad je počela vrlo često posjećivati ​​hotel 1920-ih godina. Kako je njezina modna kuća bila odmah iza ugla od 1935. počela je sve više vremena provoditi u Ritzu, a 1954. se i trajno nastanila i živjela tu do kraja života.


U apartman je unijela vlastiti namještaj i osobne predmete kako bi svoj apartman opremila u vlastitom stilu i osjećala se »kod kuće«. Coco Chanel i hotel Ritz dijelili su istu ideju elegancije: diskretan, savršen, bezvremenski luksuz. Hotel je postao njezin dom, utočište mira nakon dugih dana na poslu, a osoblje hotela postalo joj je kao druga obitelj.


I sama dizajnerica jednom je izjavila: »Ritz je moj dom.«


Godine 2012. hotel je zatvoren zbog opsežne četverogodišnje obnove. Iako je 80 posto originalnih predmeta hotela obnovljeno, neki su dijelovi stavljeni u pohranu ili stavljeni na aukciju.


U tome nije bila uključena nijedna od Chanelinih osobnih stvari, ali neki dijelovi namještaja našli su se na aukciji i postigli rekordne cijene. I danas, u njezinom hotelskom apartmanu veliki salon odvaja dvije prostrane spavaće sobe s raskošnim krevetima i posteljinom.


I ovdje se nalaze Goossensova ogledala s pozlaćenim okvirima, više fotografija Chanel i sveti gral te lakirani paravani Coromandel. U kupaonicama su na slavinama ugravirani njezini inicijali, a tu su i duboke kade i kozmetički stolić.


Stolne lampe i svijećnjaci u spavaćim sobama i cijelom apartmanu inspirirani su Albertom Giacomettijem i Jean-Michelom Frankom, koji su kao i Chanel, bili ispred vremena.


Njihova su prijateljstva bila dodirnuta dahom istog stvaralačkog zanosa i kreative koja je izlazila iz vremenskih okvira i gnjezdila ih u zajedničkom i zasebnom prostoru njihovih intimnih ostvarenja.


Jednom riječju, baš je sve onako kao što je i sama Gabrielle Coco Chanel uvijek govorila: »Luksuzi moraju biti udobni, inače nisu luksuzni.«