Borba titana

Retinol vs. Bakuchiol: koji sveti gral kozmetičke industrije koristiti za pomlađivanje?

Hina

Foto: iStock

Foto: iStock

Korisnici retinola ponekad su imali negativne nuspojave, poput suhoće i peckanja, što se nije dogodilo s bakuchiolom

Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože.


Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka – pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…


Bakuchiol


No, problem je što retinol može izazvati iritaciju, crvenilo, ljuštenje i suhoću osjetljive kože. Razlog je to zašto kreme s retinolom nekim ženama uopće ne odgovaraju, a savjet je u početku ih nanositi tek svaki drugi ili treći dan – i uvijek tijekom noći kao mjeru sigurnosti.


Zato nimalo ne čudi sve veća popularnost prirodne alternative retinolu koja se nalazi u sve većem broju proizvoda, pa tako i krema namijenjenih osjetljivoj koži oko očiju.


Ukratko – obratite pozornost na bakuchiol, snažan biljni sastojak, savršen za osjetljivu kožu, s ozbiljnim učinkom na znakove starenja.



Foto: iStock

Što je bakuchiol?


Bakuchiol je ekstrakt dobiven iz listova i sjemenki biljke babchi.


Iako je relativno nedavno ušao u široku kozmetičku upotrebu, ljekovita svojstva ove biljke poznata su stoljećima u indijskoj ajurvedskoj i tradicionalnoj kineskoj medicini, gdje se koriste za ublažavanje i liječenje raznih procesa na koži, zahvaljujući protuupalnim i antibakterijskim svojstvima.


Jesu li pozitivni učinci bakuchiola potvrđeni?


U studiji objavljenoj 2018. godine potvrđeno je da ne postoji značajna razlika u djelovanju retinola i bakuchiola. U liječenju bora i hiperpigmentacije oba su se sastojka pokazala učinkovitima.


Štoviše, korisnici retinola ponekad su imali negativne nuspojave, poput suhoće i peckanja, što se nije dogodilo s bakuchiolom.


Druge studije također su izvijestile o redukciji linija bora i hiperpigmentacije, poboljšanju elastičnosti i čvrstoće kože nakon korištenja bakuchiola.



Foto: iStock

Dobrobiti za kožu


Učinkovitost bakuchiola ne očituje se samo u novootkrivenom sjaju i zaglađenoj koži. Osim kao antiage krema za osjetljivu kožu, bakuchiol je pogodan i za problematičnu kožu sklonu aknama zahvaljujući protuupalnim i antibakterijskim svojstvima. Pogodan je za gotovo sve tipove kože.


Bakuchiol serum


Ukratko – bakuchiol je, baš kao i retinol, učinkovit u liječenju finih linija bora i neujednačenog tona kože, a ima i jednu veliku prednost – daleko rjeđe izaziva isušivanje i iritaciju kože. Slično retinolu, bakuchiol u stanicama kože aktivira put za stvaranje nekoliko vrsta kolagena, što pozitivno utječe na zdravlje i mladolikost kože.


Osim toga, za razliku od retinola, koji može uzrokovati fotoosjetljivost, tj. učiniti kožu osjetljivijom na sunce (kada koristite retinol, uvijek pazite na redovito nanošenje SPF-a tijekom dana), bakuchiol zapravo pomaže da koža bude manje osjetljiva na štetne sunčeve zrake.



Foto: iStock

Bakuchiol vs. retinol


Prema već spomenutoj studiji, objavljenoj u znanstvenom časopisu The British Journal of Dermatology, nakon 12 tjedana korištenja bakuchiola sudionici istraživanja primijetili su značajno smanjivanje bora i hiperpigmentacije te povećanje elastičnosti.


A tu je još jedan bonus uz mladenački izgled i protuupalna svojstva – bakuchiol je učinkovit i protiv akni.


• Ujednačava ton kože – bakuchiol prodire duboko u kožu, smanjuje pojavu tamnih mrlja i područja hiperpigmentacije.


• Smanjuje pojavu bora – kao i kod retinola, bakuchiol šalje signal stanicama kože da se regeneriraju i aktiviraju proizvodnju kolagena, omekšava izgled linija i bora.


Retinol


• Ne uzrokuje suhoću ili iritaciju kože – dok retinol može isušiti kožu ili izazvati iritaciju, bakuchiol je nježniji i ne izaziva iritacije.


• Ubrzava regeneraciju stanica kože – bakuchiol šalje signale stanicama da je vrijeme za poticanje proizvodnje kolagena i stanične obnove.


• Pogodan je za sve tipove kože – budući da je nježan, bakuchiol mogu koristiti gotovo svi.


• Pomaže umirivanju i liječenju – budući da aktivira obnovu stanica, bakuchiol je koristan za umirivanje i liječenje problematičnih područja.



Foto: iStock

Nuspojave


Do sada ni jedna studija nije izvijestila o bilo kakvim neželjenim ili negativnim nuspojavama bakuchiola. Ipak, to je još uvijek sastojak koji se tek odnedavno masovno koristi u kozmetici.


Iako se primjena bakuchiola smatra sigurnom tijekom trudnoće i dojenja, savjet je da se ne žuri s njegovom upotrebom u tim osjetljivim razdobljima života, dok ne bude objavljeno više studija.


Kako koristiti bakuchiol?


Primjenjuje se lokalno, u obliku seruma, losiona ili kreme. Ako ovaj sastojak koristite kao serum ili losion, nanesite ga prije uobičajene hidratantne kreme. Budući da je manje agresivan od retinola, možete ga koristiti i ujutro i navečer za maksimalnu učinkovitost.


Bakuchiol neće učiniti kožu osjetljivijom na sunčevo zračenje, no savjet je da ipak ne zaboravite ujutro nanijeti i kremu sa SPF faktorom.



Foto: iStock

Izbjegavati kombinaciju s glikolnom kiselinom


Nije poznato da bakuchiol negativno reagira kada se koristi u kombinaciji s drugim sastojcima za njegu kože. (S druge strane, kada koristimo retinoide, moramo paziti da ih ne koristimo s drugim agresivnijim sastojcima kako bismo izbjegli iritaciju).


Zbog prirodnog sastava bakuchiola, siguran je za korištenje u kombinaciji s drugim sastojcima. Samo ga izbjegavajte kombinirati s glikolnom kiselinom, jer ona razgrađuje formulaciju bakuchiola, čime poništava njegov učinak.