Foto: Pixabay
Kratka, intenzivna sunčanja mogu imati značajan utjecaj na mikrobiotu
povezane vijesti
Ljudska koža je nevjerojatno složen i raznolik organ koji je dom velikom broju mikroorganizama, uključujući bakterije, gljivice i viruse, koji zajedno čine mikrobiotu kože.
Ova mikrobna zajednica igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja kože i njezinoj zaštiti od patogena.
Istraživanja su naime pokazala da dugotrajno izlaganje ultraljubičastim zrakama (UV), kao i izazivanje oštećenja DNK, upale i preranog starenja kože, negativno utječe na mikrobiotu kože.
Kako bi to potvrdili, znanstvenici su podijelili 21 sudionika u istraživanju (za sada je to samo mali uzorak) u skupine na temelju njihovog odnosa sa sunčanjem: “tragači” su bili oni koji su otišli na odmor s ciljem sunčanja ili su već bili preplanuli prije godišnjih odmora te “izbjegavači” koji nisu imali namjeru biti na suncu.
Analizom kože sudionika koji su se vraćali s godišnjeg odmora vidljivo je da su oni koji su se tijekom 7-dnevnog odmora puno sunčali imali manju zastupljenost proteobakterija na koži, a što je upravo ukazivalo na to da izlaganje suncu može negativno utjecarti na raznolikost mikrobiote kože.
Čini se da su proteobakterije posebno osjetljive na UV zrake.
No, ono što je zanimljivo je da se unatoč ovim promjenama bakterijska zajednica vratila u svoj prvobitni sastav unutar 28 dana nakon povratka s godišnjeg odmora.
Promjenu u sastavu mikrobiote kože ne treba podcjenjivati. Znanstvenici su varijacije u raznolikosti mikrobioma povezali s patološkim stanjima kao što su dermatitis, ekcem i psorijaza.
Istraživači sugeriraju da su potrebna daljnja istraživanja kako bi se u potpunosti razumjele veze između izlaganja suncu, promjena u mikrobioti kože i zdravlja kože.
Proširenje istraživanja na veći broj sudionika moglo bi pružiti detaljniji uvid u te procese i pomoći u identificiranju ciljanijih pristupa prevenciji i upravljanju kožnim problemima.