Foto: iStock
Da bi leđa bila zdrava, svi dijelovi kralježnice – kosti, zglobovi, diskovi, mišići i živci - moraju skladno surađivati.
povezane vijesti
Rad od kuće na računalu dodatno pridonosi ionako lošem trendu sjedilačkog načina života. Često se kod kuće radi u ergonomski nepovoljnim uvjetima – sjedeći na neodgovarajućim stolicama ili za kuhinjskim stolom. Time se povećava mogućnost nastanka i/ili pogoršanja patoloških oštećenja, odnosno promjena kralježnice, pogotovo cervikalne i lumbalne.
Degenerativne promjene na vratnoj kralježnici mogu biti uzrok bolova koji se šire prema glavi, ostaju u području vrata ili se šire u jednu ili obje ruke pa govorimo o cervikalnom, cervikocefalnom i cervikobrahijalnom sindromu.
Lumbalni bolni sindrom učestali je mišićno-koštani problem u industrijskoj populaciji te najčešći uzrok radne nesposobnosti u osoba mlađih od 45 godina. Čak 90 % odraslih iskusi lumbalni bolni sindrom barem jednom u životu te je drugi najčešći razlog odlaska liječniku opće prakse, a najčešći razlog pregleda kod ortopeda i neurokirurga.
Kako organizirati kućni ured kako bi vaša leđa što manje patila te koje vježbe prakticirati pročitajte na Krenizdravo.hr.