Mentalni trening

Psihologinja Ana Čerenšek predlaže ženama smjernice kako da (p)ostanu stvarno svoje

Ivana Kocijan

Foto: iStock

Foto: iStock

"Nakon četrdesete svijet se mijenja, ne zato što se drugi mijenjaju oko nas, već zato što se napokon mijenjamo mi same - postajemo dovoljno hrabre i odvažne", kaže

Kako odrastamo, prolazimo kroz razna desetljeća našeg života, a svako nešto nosi sa sobom. Stoga je deseta sezona projekta Aktivna Hrvatske započela vježbama i psihološkim alatima koji savjetuju žene iznad 40. godine života.


– Nakon četrdesete svijet se mijenja, ne zato što se drugi mijenjaju oko nas, već zato što se napokon mijenjamo mi same – postajemo dovoljno hrabre i odvažne kako bismo prihvatile sebe, razvile blagost i empatiju koja nas čini boljima za sebe i efikasnijima u odnosima s drugima, ističe psihologinja Ana Čerenšek iz Mentalnog treninga.


Svim ženama ona predlaže sljedeće smjernice:


Budi suosjećajnija: Suosjećajnost je emocija koja snižava nivo stresa u nama na način da nas čini više tolerantnijima za nesavršenosti. Suosjećajnost možemo graditi tako da osvijestimo čime smo nezadovoljne kod samih sebe i pitamo se: mogu li nešto napraviti po tom pitanju? Također, suosjećajnost možemo graditi prema drugima jer nas godine uče kako i drugačiji ljudi od nas imaju svoju svrhu u svijetu te kako nas različitosti obogaćuju, a ne razdvajaju.


Postavi čvršće granice: Granice u odnosima su tu da označimo »prostor« u kojem postojimo te da iscrtamo mjesto gdje mi prestajemo, a počinje druga osoba. Svatko je odgovoran za samog sebe, pa tako i mi, no to pravilo vrijedi i za ostale ljude. Nakon četrdesete dolazi vrijeme odbacivanja emotivnog »tereta« i uživanja u granicama koje služe kao membrana – propuštaju sve ono što nas hrani, a zaustavljaju ono zbog čega ponekad venemo.


Živi svoje vrijednosti: Kroz život normalno je da slušamo druge, posebno one za koje mislimo da su pametniji ili iskusniji od nas, no ponekad kroz te filtre prođe i informacija koja nije posebno važna za nas. Primjerice, možda su vas uvjerili da ne treba mijenjati posao, da nije sigurno putovati ili da se ne može ostvariti karijera u slikarstvu? Dobronamjerne poruke imaju svoju svrhu, ali sad je vrijeme da poslušamo same sebe.


Pronađi svoju varijantu mira: Dosad smo mogli čuti bezbroj savjeta oko toga što bismo trebale raditi, misliti, kako naći svoj mir i sl. Savjeta je previše za ove stranice koje čitate. Nakon četrdesete pronađite svoj »recept« mira i blagostanja. Svaka je od nas jedinstvena i neponovljiva, pa kako onda savjeti mogu biti isti?


Nikad ne odrasti i nikad ne prestani rasti: Iako smo zagazile u »ozbiljne« godine, naš pristup životu trebao bi biti opušteniji i zaigraniji no ikad. Vjerujem da i vi osjećate onaj strah i neizvjesnost koji kao da se rodio ni otkuda, došao je i prikrao nam se s godinama. No, iako adaptivan i posve razumljiv, taj strah nije emocija koju bismo trebali grliti i hraniti, dapače, on je tu kako bismo i dalje imale priliku biti hrabre i odvažne u promjeni koju želimo ostvariti.