Foto: Vedran Karuza
Živimo u vremenu koje nam nudi bezbrojne mogućnosti, ali se unatoč tome i dalje borimo sa stereotipima, ograničenjima i rodnom neravnopravnošću
povezane vijesti
Prigodno na Međunarodni dan žena, voditeljica Ida Prester otvorila je konferenciju Women’s Weekend u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti.
“Divno je i ove godine vidjeti prepunu dvoranu, a drage naše žene, majke i kraljice – sretan vam 8. mart! Sretan i našim dečkima jer ne okupljamo se ovdje da bi se žene borile protiv muškaraca već da se svi ujedinimo u zajedničkoj borbi za pravedniji i inkluzivniji svijet gdje se svaki pojedinac osjeća sigurnije”, kazala je Prester.
„Živimo u vremenu koje nam nudi bezbrojne mogućnosti, ali i cijeli niz prepreka i izazova te u vremenu u kojemu nam je dostupno znanje ali se, unatoč tome, i dalje borimo sa stereotipima, ograničenjima i rodnom neravnopravnošću. Dok god je tako, važno je
organizirati konferencije poput Women’s Weekenda koje omogućuju razmjenu iskustava i otkrivanje prilika“, poručila je direktorica
Women’s Weekenda Nevena Rendeli Vejzović.
Direktorica Women’s Weekenda Nevena Rendeli Vejzović
Zamjenik župana Primorsko-goranske županije, Petar Mamula, naglasio je da većinu odjela unutar županije vode žene što je jedan od razloga snažne vidljivosti naše županije i njezina položaja.
“Želim da vam Women’s Weekend prođe uz puno networkinga, novih saznanja i poznanstava te da teme koje inače muče žene postanu ‘ne teme'”, kazao je.
Zamjenik župana Primorsko-goranske županije, Petar Mamula
Gradonačelnik grada Rijeke, Marko Filipović, iskazao je zadovoljstvo što se konferencija Women’s Weekend po drugi puta održava u Rijeci. “Drago mi je što interes za ovakvom konferencijom ne jenjava te što ćemo se nastaviti viđati u Rijeci i slati važne poruke o pravima žena.
Tema je to za koju se treba boriti, a s političke sfere treba se jasno zagovarati ono za što su se generacije žena izborile u prošlosti jer u suprotnom ta borba može postati upitna.
Teme o kojima će se pričati tijekom konferencije su aktualne i treba ih držati u fokusu javnosti”, zaključio je.
Gradonačelnik grada Rijeke, Marko Filipović
Društvene mreže i poslovno-privatni balans
Program konferencije započeo je panelom “Liderica od A do Ž(ena)” i raspravom o ravnoteži između privatnog i poslovnog života. “Ne volim podjele na muško žensko, meni je važna osoba”, poruka je koju se s panela poslala Josipa Maslać Petričević iz Naftaline koja je o svojem karijernom putu razgovarala s Anitom Cvetić Oreščanin, članicom Uprave tvrtke Poslovna inteligencija, Anitom Lacmanović, generalnom direktoricom u SAP-u i moderatorom Ognjenom Bagatinom.
Na panelu aktualne tematike naziva “Stvaraju li društvene mreže klonove”, sudjelovale su influencerice Slađana Ostić i Nika ilčić te Iva Aničić, rukovoditeljica brenda A1 uz moderatoricu Andreu Andrassy. Na pitanje o tome gubi li se autentičan sadržaj influencera zbog “slijepog” praćenja trendova, Slađana Ostić odgovara da je za influencera najvažniji autentičan sadržaj.
“Prilikom stvaranja sadržaja prioritet mi je kvaliteta te da sadržaj bude u mom stilu, a ako radim za klijenta onda da u najboljem svijetlu predstavim brend.
Ne pratim trendove i nisam ih nikada svjesno ispratila samo zbog većeg broja pregleda jer po meni to nema smisla”, kazala je. S njome se pak polovično složila Nika Ilčić koja je kazala da posljednjih deset godina samo sjedne pred kameru i počne pričati što joj padne na pamet.
“Pratim trendove jer mislim da se uvijek mogu personalizirati i prilagoditi vlastitom karakteru te da se svakom trendu može dodati vlastita doza osobnosti.
Rado ću uskočiti u trend, ali najbolje mi prolaze sadržaji u kojima pričam pa mi posljednje objave na TikToku od nekoliko minuta broje milijunske preglede, unatoč trendovima koji diktiraju kraće formate”, kazala je.
Andrea Andrassy
Slađana Ostić
U drugoj su dvorani panelistice Lejla Dizdarević, Jovana Čutul i Maja Vresk Bodalec diskutirale o poslovno-privatnom balansu. Tako je Dizdarević zaključila da balans svega leži u samom balansu duha, uma i tijela, dok je Čutul nadodala da je prva stanica društvo i socijalna infrastruktura, a druga kvalitetan partner.
Good girl brainwashing
“Deset zapovijedi kako preuzeti kontrolu nad vlastitim tijelom, sposobnostima i bankovnim računom”, objasnila je Lisa Camen Wang, autorica bestsellera “Poslovna biblija opako sposobne”.
Njezina je poruka da žena ostvaruje svoju punu moć ne kad joj je dano dopuštenje za to, nego kada shvati da joj to dopuštenje uopće nije potrebno, a objasnila je i pojam “good girl brainwashing” koji se tiče niza subliminalnih poruka nametnutih od strane društva i medija te po kojima žena mora biti tiha, malena i podređena.
Jelena Veljača se na panelu “Tajne luksuznih magazina” osvrnula na “žensko pismo”, kazavši da su se žene morale izboriti za mjesto u svijetu medija te pokazati da takvi časopisi ne predstavljaju samo teme o sportskim grudnjacima i najboljim šamponima.
“Iako, to jesu teme koje muče žene, kao i menopauza ili ulošci, a to su postale teme kojima danas možemo dati prostor bez da ispadnu frivolne”, kazala je Veljača.
“Niti jedna kompanija u Hrvatskoj koja je u državnom vlasništvu nema ženu na mjestu predsjednice uprave”, direktna je poruka s panela “Žene u biznisu” gdje su se postavljala jasna pitanja o tome zašto nema više žena na vodećim pozicijama te zašto su još uvijek slabije plaćene od muških kolega.
Pričajmo o seksu
Nakon pauze, paneli su nastavili u ritmu aktualnih tema pa se tako na onom naziva “Let’s talk about sex”, pričalo o seksu. Jedan od zaključaka panela je da se liječničke ordinacije trebaju smatrati jednim od najsigurnijih mjesta za razgovor o seksu, a na pitanje moderatorice Anne Skinner, glavne urednice Sense, odgovorila je dr. med. Petra Kejla.
“Kada pacijentica uđe u moju ordinaciju, prvo što joj kažem je to da je ušla u sigurno mjesto gdje neće biti osude niti iznenađenja. Važno je shvatiti da ne možete očekivati kako će vam žena sama reći da ima određenu tegobu i na meni je da to pitam, kao što je moja greška ako to ne pitam”, kazala je.
Na panelu “Diversity & Inclusion” razgovaralo se o rodnoj ravnopravnosti, rodnom identitetu, raznolikosti i inkluzivnosti u radnom okruženju, nakon čega je uslijedio panel “V za Vaginu” gdje se ukazivalo na jedan od gorućih problema, a to je menstrualno siromaštvo kao jedan od ključnih doprinosa širenju rodne neravnopravnosti.
Posljednji panel prvog dana konferencije Women’s Weekend nosio je naziv “Girl Bosess & Gatekeepers: žene u komunikacijskoj industriji” gdje su posjetitelji mogli doznati koju više o emocionalnoj inteligenciji, komunikacijskim vještinama te brzini razmišljanja vezanoj uz fleksibilnost i prilagodljivost što žene čini odličnim samostalnim, ali i timskim igračima.
Nakon mnoštva informativnih panela na kojima se moglo bez zadrške raspravljati o svim aktualnim temama koje se tiču žena, uslijedio je “relax” program odnosno ono vrijeme u danu koje je prijeko potrebno uzeti za sebe uz radionicu “Learn how to create your own break” te party uz Sergeja Božića i DJ Petka u 21 sat.
Book Club by Women’s Weekend
U gradskoj knjižnici Rijeka omogućen je slobodan ulaz na svojevrsno knjiško poslijepodne gdje je arhitektica i osnivačica Studio Foldera, Tina Bilolav, razgovarala “O čudesnoj vedrini u teškim trenutcima”, drugoj knjizi prerano preminulog Marka Babića, uz moderatoricu Janu Bubnić Arčanin.
U 17 sati, povjesničarka umjetnosti, spisateljica i kustosica Jelena Dunato, našem je novinaru, ujedno i moderatoru, Ediju Prodanu, kazala više o “znanstvenoj fantastici na creski način”.