Pažljivo

Proljetno orezivanje ruža: pupoljak uvijek s vanjske strane!

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Kod svake rezidbe treba paziti da ne oštetimo obližnji pup, ali ne smijemo ga načiniti ni predaleko od njega



Grmovi ruža se baš kao i svi drugi ukrasni grmovi moraju na vrijeme i pravilno orezati kako bi pravilno rasli, dobivali dovoljno svjetlosti i bili manje podložni bolestima i štetnicima. Pravilnom rezidbom omogućit ćemo im i obilniju i ljepšu cvatnju.


Kod svake rezidbe treba paziti da ne oštetimo obližnji pup, ali ne smijemo ga načiniti ni predaleko od njega. Stoga granu treba odrezati oko 5 mm iznad pupa, jer s tog će mjesta započeti novo grananje grma. Pupoljak bi se uvijek trebao nalaziti s vanjske strane grma, kako nova grana ne bi počela rasti u unutrašnjost grma. Granu treba odrezati na koso, kako bi se donji dio reza nalazio na suprotnoj strani od pupa.


Najbolje vrijeme za rezidbu ruža je u ožujku, odnosno kada počinje nova vegetacija. Slabiji grmovi ruža trebali bi se jače orezati, a snažniji vrlo malo prikratiti. Ruže orezujemo zato da bi umjesto starih, tankih grana izrasle nove. Početnici u ovom poslu ne trebaju se plašiti da će oštetiti grm ruže, jer one su jako otporne i vrlo ih je teško uništiti. Ovo se posebno odnosi na suvremenije hibride ruža, jer one traže manje njege i orezivanja.




Proljetnu rezidbu ruža najuputnije je početi kada krenu tjerati prvi izboji, jer će se tako lakše razlikovati oni koji su se zimus smrzli od onih zdravih. Stoga, kada prođe opasnost od proljetnih mrazeva pristupa se pravoj rezidbi.


Evo kako ružu treba ispravno orezati:


1. Uklonite preostalo lišće koje bura zimus nije strgala, a time ćete ukloniti i sve štetnike i bolesti koji su prezimili na lišću.


2. Odstranite sve suhe, krhke, bolesne i oštećene izboje i ocvale metlice. U razini tla trebalo bi ukloniti oko 30% izboja.


3. Ostali izboji režu se na visinu 40 – 60 cm. Ako ima starih, debelih izboja koji na sebi nose ocvale grane, a nemaju naznake novih mladih izboja, otpilite ih pilom.


4. Uklonite sve izboje koji su tanji od olovke, na njima ionako neće biti cvjetova.


5. Uklonite grane koje se križaju i rastu unutar grma kako bi omogućili strujanje zraka.


6. Rezove napravite pod kutom od 45°, pola centimetra iznad pupoljka koji je okrenut prema vanjskoj strani biljke, s nagibom na suprotnu stranu od pupa tako da se voda ne skuplja na pupu.


7. Kod floribunda, čajevki, patio i mini ruža odstranite sve odumrle grane što bliže tlu, potom sve grane koje rastu prema sredini grma.


8. Ako ste postigli »V« oblik, rezidba je bila uspješna.


Cvjetovi se formiraju na mladim izdancima, pa je kod floribunda i čajevki, izdanke potrebno prikratiti na duljinu od 20 do 30 cm. Uklonite sve izdanke do račvanja koji su suhi i bolesni ili presijecaju druge izdanke. Manje slabije izdanke kod čajevki skratite na 10 cm, a kod floribunda na 15 cm.


Obje vrste cvatu nekoliko puta godišnje. Čajevke obično imaju samo jedan cvijet po stabljici, a cvatu 3-4 puta tijekom godine (od ljeta do kasne jeseni). Floribunde imaju više cvjetova po stabljici te također cvatu nekoliko puta godišnje od ljeta do jeseni. Kod ruža penjačica primjenjuju se slični principi rezidbe, ali u samoj strukturi ove vrste ruža razlikujemo glavne i bočne izdanke. Glavne izbojke ne režite, izuzev bolesnih i suhih. Ruže penjačice svu svoju energiju ulažu u rast i cvatnju, pa ako je potroše na ponovno tjeranje glavnih grana, cvatnja može izostati. Bočne izdanke orežite do 2/3 ukupne duljine. Kako bi povećali cvjetnost, orezane izdanke povežite u horizontalni položaj.


Ruže stablašice obavezno je orezati najesen kako ih snijeg ne bi polomio. Kuglaste forme orezuju se kao čajevke, a kod padajućih oblika grane skratite na pola. Na proljeće se uklanjaju sve odumrle i oštećene grane, obavezno se uklanjaju bolesni i oštećeni izdanci, ocvali cvjetovi te krive i slabe grane. Glavne mladice skrate se na 20 – 25 cm, a bočne za 1/3.