FOTO/Pexels
Karijes su trajna oštećenja na na tvrdoj površini vaših zuba.
povezane vijesti
- Japanski znanstvenici na ljudima počinju testirati lijek koji omogućuje rast novih zuba bez obzira na dob
- Lavljoglavi kunić jedan je od najpopularnijih kućnih ljubimaca zbog svog nježnog karaktera
- Vitamin D izuzetno je važan u izbjegavanju bakterijskih i virusnih infekcija. Kako ga zimi unijeti dovoljno?
Oralne bolesti pogađaju 3,58 milijardi ljudi diljem svijeta, a zubni karijes je najraširenije stanje. Karijes može zahvatiti bilo koga u bilo kojoj dobi. Ako imate zube, postoji rizik od razvoja karijesa ili karijesa ako vaša oralna higijena nije na razini. Je li površina nekog od vaših zuba neobično tamna i bolna? Najvjerojatnije se radi o karijesu. Kako se nosite s ovim problemom? Mogu li kućni lijekovi pomoći u liječenju karijesa?
Što je karijes?
Karijes su trajna oštećenja na na tvrdoj površini vaših zuba. Karijes se često razvija u male otvore ili rupice na zubima i može ga uzrokovati nekoliko čimbenika.
Što uzrokuje karijes?
Karijes se obično razvija po različitim fazama.
Nastajanje plaka: plak je sloj prozirnog i ljepljivog filma koji oblaže vaše zube. Može se stvrdnuti ispod ili iznad linije desni i stvoriti kamenac koji je još teže ukloniti. Prisutnost kiseline u plaku može uzrokovati gubitak minerala u caklini zahvaćenog zuba.
To može uzrokovati erodiranje zuba i stvaranje sitnih otvora ili rupa na njemu, što je prva faza karijesa. Ako se vaša caklina počne trošiti, bakterije i kiselina iz plaka mogu doći do unutarnjeg sloja vašeg zuba, koji se zove dentin. Ovaj napredak rezultira osjetljivošću.
Nastavak propadanja: karijes može napredovati do unutarnjeg materijala zuba (pulpe) koji sadrži živce i krvne žile. Bakterije mogu iritirati pulpu i uzrokovati njeno oticanje. Oticanje pulpe može uzrokovati pritisak na živce, uzrokujući bol i trajno oštećenje, piše Style Craze.
Čimbenici koji mogu povećati rizik od razvoja karijesa su:
- Položaj zuba – Karijes često utječe na stražnje zube, vaše kutnjake i pretkutnjake.
- Hrana i pića koja se mogu dugo držati za zube poput mlijeka, sladoleda, gaziranih pića ili druge slatke hrane/pića.
- Često grickanje ili ispijanje slatkih pića.
- Hranjenje dojenčadi prije spavanja.
- Loše navike oralne higijene.
- Suha usta.
- Istrošene plombe ili zubni uređaji.
- Žgaravica.
- Poremećaji prehrane poput bulimije ili anoreksije.
Simptomi karijesa:
- Zubobolja.
- Osjetljivost zuba.
- Blaga do oštra bol tijekom jedenja slatke, vruće ili hladne hrane.
- Pojava vidljivih rupa ili udubljenja u zubima.
- Bol tijekom grizenja.
- Smeđe, crne ili bijele mrlje na površini zuba.
- Ako ste primijetili da vam neki zub počinje trunuti, krajnje je vrijeme da ga liječite.
Prirodni lijekovi protiv karijesa
Vitamin D
Studija objavljena u The Journal of the Tennessee Dental Association navodi da vitamin D igra značajnu ulogu u reguliranju oralnog zdravlja. Posreduje apsorpciju kalcija i potiče proizvodnju antimikrobnih peptida. Stoga je potrebno pridržavati se prehrane bogate vitaminom D kako bi se spriječile parodontne bolesti i karijes.
Gume za žvakanje bez šećera
U studiji objavljenoj u časopisu Journal Of Applied Oral Science, utvrđeno je da žvakaće gume bez šećera pomažu u smanjenja karijesa, prvenstveno kada je riječ o prevenciji.
Kokosovo ulje
Prema Journal of Traditional and Complementary Medicine, kokosovo ulje može pomoći u borbi protiv oralnih mikroba, čime se sprječava stvaranje karijesa i plaka. Također pomaže u promicanju oralnog zdravlja.
Korijen sladića
Korijen sladića može pomoći u liječenju karijesa zbog snažnog antimikrobnog djelovanja na oralne patogene. Prema studiji objavljenoj u Journal of International Oral Health, ovaj ekstrakt pokazuje bolje inhibitorne učinke od klorheksidina – antimikrobnog sredstva koje se nalazi u vodicama za ispiranje usta.
Aloe Vera
Studija objavljena u Journal of Pharmacy and Bioallied Sciences pokazuje da gel aloe vere može pomoći u borbi protiv oralnih mikroba, koji uzrokuju karijes, daleko bolje od mnogih komercijalno dostupnih zubnih pasta. Ovaj lijek možete koristiti za rješavanje zubnog karijesa.
Neem
Prema studiji objavljenoj u The Journal of Contemporary Dental Practice, neem pokazuje izvrstan potencijal protiv različitih sojeva bakterija odgovornih za izazivanje zubnog karijesa. Stoga treba poticati praksu žvakanja štapića neema kao pomoć u liječenju karijesa.