FOTO: iStock
Kada nokti požute, želite se što prije riješiti neželjenog tona, ali bitno je pronaći uzrok promjene boje.
povezane vijesti
Izgledaju li vaši nokti na rukama ili nogama žućkasto? To može biti prilično neugodno jer ipak svi želimo nježno ružičaste nokte s bijelim vrhovima. Ponekad su za žute nokte krive namirnice koje ih pobojaju, poput mandarina ili kurkume, a žućkaste nokte mogu uzrokovati i posebni kozmetički proizvodi. Ako to nije slučaj, uzrok mogu biti zdravstveni problemi. Ovo je pet stvari koje mogu biti temelj žutih noktiju.
Lak za nokte
Jeste li prilikom posljednje manikure brzo nanijeli lak bez podloge? Osobito kod tamnih lakova intenzivnih boja, to može uzrokovati promjenu boje ploče nokta i zadržavanje žutog filma kada se lak skida. I ne samo to, ova reakcija boje s keratinom nokta također može učiniti nokte krhkima i sklonima pucanju. Stoga, nemojte zaboraviti prije laka nanijeti bezbojan bazni lak.
Cigarete
Redoviti kontakt prstiju s duhanom i katranom također može dovesti do promjene boje noktiju. Pogotovo kada su dodatno izloženi vrućem dimu cigarete, tada nastaju prilično tvrdoglave žute mrlje. Konzumacija cigareta također može uzrokovati stvaranje udubljenja u noktima kada imate osjećaj kao da su se na ploči noktiju stvorile neravne tanke linije.
Karotenemija
Ako otkrijete žute nokte kod djece, moguće da je u pitanju višak beta-karotena. On ne boji samo nokte nego i kožu u žućkasto, a može se pojaviti i kod odraslih. Neka vaš liječnik razjasni ovu sumnju, iako karotenemija rijetko predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik.
Nedostatak vitamina
Ako tijelo ne dobiva dovoljno proteina, kalcija ili drugih vitamina poput vitamina E, to se može primijetiti i na noktima. Dodaci prehrani ili promjena prehrane mogu dovesti do dugoročnog poboljšanja koje ćete ubrzo primijetiti i na svojim noktima.
Gljivična infekcija
Gljivična infekcija također može biti razlog žutih noktiju. Ovakva infekcija dovodi do zadebljanja ploče nokta i nakupljanja razvoja gljivica ispod, što stvara promjenu boje. Glavni čimbenici za gljivičnu infekciju su promjena stila života i navika, ali i zatvorena ili pretijesna obuća od umjetnih materijala te izloženost mokrim i premalo dezinficiranim površinama u sportskim objektima, bazenima i saunama. Važno je brzo djelovati i stoga je u ovakvim slučajevima najbolje posjetiti liječnika.