Foto: iStock
Joshua Piven i David Borgenicht već se 20 godina bave razmišljanjima što se najgore može dogoditi
povezane vijesti
Bez obzira na to krećete li na put preko ekvatora ili do drugog dijela grada, svako putovanje počinje izlaskom kroz vrata, a čim izađete kroz njih, puno toga može krenuti po zlu.
Uzmete li pritom u obzir statistiku i podatak da više od 50 posto putnika nailazi na probleme, Joshua Piven i David Borgenicht smatraju da valja biti uvijek pripravan na najgore jer »ma koliko bilo loše, uvijek može biti još gore«.
Otmice, pijavice, jureći vlakovi, pljačke, otkazivanje kočnica, ugriz zmije, pauka ili nekog egzotičnog kukca, nema čega se ovi pesimisti, šaljivdžije i svjetski putnici nisu dosjetili i razradili plan spasa u knjizi »Kad se dogodi najgore: Priručnik za preživljavanje na putovanju«.
Vrlo vjerojatno vam nikad neće zatrebati savjet kako preživjeti ako se izgubite u prašumi, kako zaustaviti podivljalu devu, kako pobjeći ako ste zavezani, kako se izvući iz automobila koji visi nad rubom provalije, no kako spakirati prtljagu i kako se s njom vratiti kući umijeće je koje dobro dođe.
Pesimisti s pokrićem
Ako ste inače bojažljivi i neskloni putovanjima, ali i obzirom da zbog pandemije koronavirusa uglavnom rijetko putujemo i izvan naših županija, a kamoli u daleke, egzotične zemlje barem se čitajući ovaj priručnik možete dobro nasmijati udobno smješteni u naslonjaču, a usput ipak nešto i naučiti.
Joshua Piven je novinar i pisac. Proganjala ga je banda motorista mašući noževima, ostao je zarobljen u tunelima podzemne željeznice, opljačkali su ga i džeparili, a kad u restoranu ponestane piletine, serviraju mu tjesteninu.
Koautor je cijele serije priručnika za preživljavanje u najgorim mogućim uglavnom nezamislivim uvjetima, koja je nastala prije dvadeset godina, a ima i svoju online inačicu Worstcasescenario.com.
David Borgenicht, pisac, izdavač, poslovni čovjek i svjetski putnik, plovio je kanuima kroz mrjestilišta aligatora, jahao na slonovima u Indiji, putovao kao slijepi putnik u vojnom vozilu, a u avionu uvijek putuje uz prolaz na sjedalu čiji se naslon ne može spustiti.
Koautor je priručnika za preživljavanje, a onaj posvećen putovanjima na hrvatskom je objavljen u izdanju Algoritma.
Naravno da su Borgenicht i Piven spremni i za koronu, saznat ćete od njih kako napraviti dezinfekcijsko sredstvo kao i kako preživjeti bez toaletnog papira, ali i na što u ova izazovna vremena treba pripaziti ako se odvažite na put.
Iako su agencije za iznajmljivanje automobila objavile pojačane mjere kako bi korisnici bili sigurniji od zaraze, temeljito očistite automobil koji rentate i nakon toga operite ruke.
Označavanje prtljage
Čak i ako ćete odmor provesti s prijateljima, u automobilu pokušajte putovati s članovima obitelji. Ako tome nije tako, imajte otvorene prozore, nosite maske i nemojte pjevati. Savršeno bi bilo da se ne morate zaustavljati tijekom putovanja, ali neće ići.
Na benzinskim postajama koristite rukavice ili papirnate ručnike, nakon točenja goriva dezinficirajte ruke. Izbjegavajte mjesta na kojima se zadržava previše osoba. Hranu pripremite i ponesite sa sobom. Informirajte se o odredbama o karanteni koje vrijede za državu u koju putujete.
Svaki komad prtljage označite jedinstvenom oznakom na ručicu privežite maramu, ili kupite obojene privjeske za prtljagu. Sve torbe obično izgledaju podjednako.
Iako ćete ih vi možda znati raspoznati, ne mora svatko biti pametan poput vas. Tako ćete iz daljine lakše pratiti gdje su vaše stvari. Umjesto brava kupite plastične kopče koje ćete zaključati kroz patentne zatvarače. Nisu u potpunosti pouzdane, ali mogu osujetiti lopova koji želi na brzinu otvoriti torbu.
Predmete koji su vam potrebni tijekom prijevoza ili odmah po dolasku spremite u ručnu prtljagu. Osnovnu priručnu prtljagu čine lijekovi, pribor za higijenu, odjeća (ili barem rublje) za presvlačenje. Sami nosite sve predmete koje bi vam u slučaju gubitka ili kašnjenja prtljage bilo teško nadomjestiti.
Nemojte riskirati gubitak nečega vrlo vrijednoga u čekiranoj prtljazi – većina aviokompanija osigurava prtljagu do određenog iznosa. Ako putujete s osobama koje dobro poznajete, polovicu vlastite odjeće zapakirajte u njihovu torbu, a polovicu njihove u svoju. Tako će, ako se jedna torba zagubi, svi imati barem pola svojih stvari.
Umijeće pakiranja
Da biste izbjegli gužvanje, između osjetljivih predmeta položite plastične vrećice iz kemijske čistionice. Kako bi manji predmeti ostali ravni, zapakirajte ih u vrećice sa zatvaračem.
Ako vam ponestane prostora, zatvorite kovčeg i nekoliko ga puta spustite na tlo. Tako ćete sabiti predmete u njemu, i stvoriti dodatni prostor.
Ako sa sobom nosite vrijednu elektrotehničku opremu poput kamera i laptopa, promislite ne bi li bilo bolje koristiti torbu za pelene ili dječju torbu umjesto pomodne, lako prepoznatljive i posebno izrađene torbe.
Manja je vjerojatnost da vam ukradu torbu za pelene, koja ima i puno dodatnih džepova za spremanje raznih sitnica.
Lažni novčanik
Pripremite »novčanik za džepare«, u koji ste stavili neznatan iznos novca, identifikacijsku ispravu sa slikom (nikako vozačku dozvolu ili putovnicu), i, da bi izgledala deblja, dodatne papire koje možete lako obnoviti.
Ovaj novčanik koristite za male svakodnevne troškove, ali ga u slučaju opasnosti spremno predajte. Držite ga u prednjem džepu, a oko njega omotajte gumenu traku.
Tako ćete osjetiti svaki pokušaj krađe. Umjesto uspravno, položite ga poprečno – lakše ćete osjetiti ako ga netko želi izvaditi.
I za one koji još uvijek razmišljaju kako obuzdati podivljalu devu… Ne natežite se s devom. Izdržite dok se ne zaustavi.