Foto: Pixabay
Uspijeva prikriti primamljivije mirise potencijalnih žrtava
povezane vijesti
Možete ju uzgajati u vrtu ili u posudama, staviti je u dijelove kuće koje treba zaštititi od komaraca.
Intenzivan miris citronele nadmašuje ljudski, zasjenjuje ga i “zbunjuje” insekte.
Biljka uspijeva prikriti primamljivije mirise potencijalnih žrtava.
No, važno je naglasiti da ako se suočimo s posebno agresivnim komarcima, citronela možda neće biti dovoljna i možda će biti potrebno posegnuti za učinkovitijim obrambenim sustavima.
Svojstva limunske trave
Limunska trava je biljka koja posjeduje višestruka svojstva uključujući antibakterijska, antivirusna i antigljivična.
Također potiče probavu i pomaže smanjiti osjećaj nadutosti trbuha te poboljšava diurezu, pridonoseći izbacivanju viška tekućine i gubitku težine.
Ima pozitivan učinak na živčani sustav, potiče opuštanje i optimizam. Stoga raspršivanje eteričnog ulja citronele može pomoći ne samo u odbijanju komaraca, već i u poboljšanju raspoloženja i povećanju koncentracije.
Zahvaljujući svojim antispazmodičnim svojstvima, limunska trava može opustiti organe i tkiva, pomažući u smanjenju boli.
Nadalje, sa antiseptičkim svojstvima, limunska trava djeluje kao prirodni dezodorans.
Naravno, citronelu svi poznajemo po njenoj učinkovitosti u tjeranju komaraca, što joj je definitivno glavna upotreba kao prirodnog lijeka.
Kako koristiti limunsku travu u kulinarstvu
Može se dodati curryjima, umacima i salatama: njezin prepoznatljivi okus limuna zadržava se čak i tijekom duljeg kuhanja, što ju čini savršenom i za kuhana variva.
Dodana čajevima i juhama pruža aromatičan i osvježavajući učinak.
Savršen je sastojak i za slastice: u modernoj kuhinji limunska trava često se koristi za obogaćivanje kolača, keksa, krema i drugih poslastica.