Zdravije alternative

Povratak u formu nakon blagdana. Ovih pet namirnica smanjit će vam želju za šećerom

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Detoksikacija od šećera nakon pretjerivanja može biti teška

S početkom nove godine, jedna od odluka koje se najčešće ponavljaju jest vratiti se u formu i početi zdravije hraniti se – ne samo kako biste se oporavili od blagdanske zabave, već i poboljšali svoje opće zdravstveno stanje.


No, loše navike učvršćene godinama teško je izbrisati jednim potezom spužve, a ponekad motivacija nije dovoljna da “idemo ravno” prema ostvarenju ambicioznih ciljeva.


Radikalno izbacivanje kalorične, masne i slatke hrane iz prehrane zahtijeva nadljudski psihički napor, koji prečesto traje nekoliko dana ili tjedana prije nego što se opet vratimo starim i nezdravim navikama.


Umjesto potpunog uklanjanja šećera iz vaše prehrane, možete početi zamjenjivati ​​slatku, ali nezdravu hranu zdravijim alternativama.


Na taj ćete način zadovoljiti svoju želju za šećerom bez prevelike krivnje, zadovoljiti svoju proždrljivost i nastaviti poštivati ​​uravnoteženiju i zdraviju prehranu.


Donosimo pregled namirnica koje možete uvesti u vašu svakodnevnu prehranu i kojima postupno zamijeniti bombone, grickalice, peciva i ostale nezdrave slatkiše:


1. Voće preliveno tamnom čokoladom


U svakom godišnjem dobu voće preliveno tamnom čokoladom stvrdnuto u hladnjaku izvrstan je način da utažite želju za slatkim, a da se pritom ne razbolite.


Voće će vam uz nizak unos kalorija jamčiti dobru dozu vlakana i vitamina, dok tamna čokolada ima malo šećera, ali je bogata flavonoidima koji pomažu poboljšanju zdravlja srca.


U čokoladu možete umočiti bilo koje voće koje imate kod kuće – od kriški naranče do kriški kivija, od banane do komadića jabuke ili jagoda – i sa samo dva sastojka dobit ćete zdravu i ukusnu poslasticu.


2. Suho voće


Ako, dok sjedite za računalom, osjetite neodoljivu želju za nečim slatkim, pokušajte vrećicu slatkiša zamijeniti vrećicom sušenog ili dehidriranog voća (ili čak mješavinom dviju vrsta): to je jednako sladak međuobrok, ali znatno zdraviji.


Suho voće pruža sve korisne vitamine, minerale, vlakna i fitonutrijente svježeg voća u praktičnom formatu džepne veličine.


Ipak, pripazite da ne prekoračite količinu jer kalorije sušenog/dehidriranog voća brzo rastu: porcija koju preporučuju nutricionisti je oko 15 do 30 grama dnevno – ovisno o vrsti.


3. Tamna čokolada


Već smo je spomenuli u kombinaciji sa svježim voćem, no tamna čokolada može se konzumirati i sama kada se želite prepustiti trenutku slatkoće bez grižnje savjesti.


Ima umjerene količine šećera i visok postotak kakaa bogatog antioksidansima koji pomažu u snižavanju krvnog tlaka, poboljšanju razine kolesterola i smanjenju ukupnog rizika od srčanih bolesti.


I u ovom slučaju pripazite na količine: preporučena dnevna doza je oko 20 grama (dva komada) tamne čokolade koja sadrži najmanje 70% kakaa.


4. Ricotta i svježe voće


Ricotta je nemasni svježi mliječni proizvod, prirodno bogat proteinima i s manje šećera od klasičnog jogurta.


Možete konzumirati malu porciju ricotte (najviše 100 grama) u kombinaciji sa svježim sezonskim voćem kako biste na zdrav način utažili želju za slatkim.


Proteini sadržani u ricotti povećat će vaš osjećaj sitosti i dati korisnu energiju za vaše aktivnosti, dok će voće obogatiti vaš međuobrok slatkoćom.


5. Brzi muffini


Ako baš ne možete obuzdati želju da pojedete nešto slatko, kod kuće možete pripremiti brze muffine na bazi voća ili povrća koje ćete jesti kao alternativu tradicionalnim pekarskim proizvodima bogatim kalorijama, mastima i šećerom, a bez korisnih nutrijenata.


Za njihovu pripremu birajte sezonsko voće i povrće koje će pridonijeti povećanju unosa vlakana, a kao alternativu šećeru koristite prirodne zaslađivače, poput miksanih datulja ili banana.