Ulaskom u centar kao da ste već zaronili u morske dubine jer vas već na prvom koraku sa svih strana okružuje tamno plava boja.
povezane vijesti
“Kako je neprikladno zvati ovaj planet Zemljom, kada je tako očito da je zapravo More”, napisao je britanski pisac znanstvene fantastike Arthur C. Clarke. Iako se u određenim prijevodima njegova navoda “more” zamjenjuje “oceanom”, nije teško shvatiti citat kada pomislimo da više od 70 % Zemlje doista i čini voda: rijeke, jezera, oceani i mora koja reguliraju našu klimu, generiraju kisik kojeg udišemo i hrane nas.
U našem se Primorju posebno ističe ljubav prema moru i povezanost s njime što možda i najbolje znaju pomorci i njihove obitelji.
A da se “ploviti mora” (lat. „Navigare necesse est“) ,vrlo je jasno prožeto svakim kamenčićem Kostrene gdje riječ ploviti znači i živjeti pa je plovidba kostrenskim pomorcima jednostavno, način života.
Da bi bolje upoznali povijest Kostrene i njezinih stanovnika te njihov život i emociju, preporučujemo svratiti u Interpretacijski centar „Kuća kostrenskih pomoraca“ u zgradi stare pučke škole u Sv. Barbari, koji ostavlja prilično snažan dojam na posjetitelje, što zbog svoje zanimljivosti i interaktivnog sadržaja, što zbog iskrenog i na mahove surovog prikaza prošlosti.
Otvoren 01. prosinca uoči obilježavanja sv. Nikole, još jednog svjedoka o povezanosti mora i Kostrene te njezina sveca zaštitnika, „Kuća kostrenskih pomoraca“ kroz interaktivan pristup predstavlja projekt očuvanja i njegovanja kulturne i tradicijske baštine.
Na blagdan sv. Nikole, Kostrena slavi Dan Općine, a stari običaj pomoračke Kostrene vezan uz blagdan svetoga Nikole. Po uzoru na njegova dobra djela nekad su kostrenski pomorci, članovi Bratovštine sv. Nikole, išli po kućama i prikupljali pomoć i milodare za one pomorce koji više nisu mogli ploviti i obitelji koje su ostale bez svojih hranitelja.
Interpretacijski centar izveden je na tri etaže s površinom od 260 kvadrata, a ulaskom u centar kao da ste već zaronili u morske dubine jer vas već na prvom koraku sa svih strana okružuje tamno plava boja.
Viktor Brusić i Borka Reljac, ravnateljica Centra kulture Kostrena
Apstraktna instalacija koja ostavlja bez daha
Viktor Brusić koji nas je dočekao na ulazu, kaže da je upravo to bila misao vodilja osmišljavanja “Kuće kostrenskih pomoraca” jer prva etaža predstavlja morske dubine, druga kopno odnosno Kostrenu, a treća nebo.
Etaže su povezane stubištem koje predstavlja putovanje na kojeg ćete se otisnuti čim zakoračite u plavetnilo prepuno morskih i pomorskih detalja, interaktivnih kvizova, brodskih čvorova i zapisa, vremenskih lenti i virtualne stvarnosti.
Kako nam Viktor objašnjava, prostor prizemlja obuhvaća tematske cjeline: “more je život”, “čuvajmo more”, “trebamo more” i “more je u opasnosti” čime se želi naglasiti utjecaj čovjeka na more, njihova međusobna ovisnost i važnost očuvanja morskog okoliša.
Atrakcija koja nam je odmah okupirala pažnju postavljena je preko čitavog zida prve etaže uz ogledala i malo tko će pogoditi što prikazuje. Priznajemo, i mi smo se namučili otkrivanjem značenja bijele tkanine koja izgleda kao da udiše i izdiše…
Riječ je o velikoj kinetičko – apstraktnoj instalaciji njemačkog umjetnika Nilsa Volkera, pojašnjava nam Viktor, koja transformira svakodnevni materijal u prikaz mora. Instalacija je napravljena od šezdeset bijelih vreća materijala Tyvek koji se inače koristi za zaštitnu odjeću, prijevoz umjetnina ili kao barijera protiv vlage. Iako mu površina izgleda poput papira, puno je fleksibilniji i izdržljiviji.
Bijele vreće selektivno napuhuje i ispuhuje čak 240 ventilatora, simulirajući pokrete valova, a njihova buka nalikuje zvuku naleta vjetra.
Zanimljivo je što ovakva instalacija, osim što pruža poseban umjetnički pogled na more, ujedno upozorava na opasnost onečišćenja dragocjenih nam voda, plastičnim vrećicama.
Probajte preživjeti u oluji
Postav prvog kata interpretira priču o domu, obitelji i ženskoj perspektivi, Kostreni, pomorskoj službi i o kostrenskim kapetanima te životu na pučini i toplini doma kojeg pomorac napušta prilikom svakog odlaska.
Promatrajući povijest pred nama, doznajemo da su mnogi na more mogli ići već sa devet navršenih godina, čim su naučili čitati i pisati. “Bili su sretni ako su se vraćali kući i doživjeli starost u svom kraju”, stoji na jednoj od opisnih ploča kroz Interpretacijski centar što na tren vraća u onu surovost prošlosti koja se itekako odražavala i na žene.
“One su na svojim leđima iznijele brigu o cijeloj obitelji, djeci, domu, poljoprivrednim površinama i tako bile veliki oslonac održivosti obitelji”, stoji u nastavku kao podsjetnik na teret koje su žene morale snositi u trenucima kada njihovih muževa nije bilo, što je u tadašnje vrijeme – bilo itekako dugo.
Jasno je kao dan da je težak život onih koji odlaze uvijek bio naporan i za one koji ostaju.
“One su s velikom neizvjesnosti iščekivale vijesti o svojim muževima i sinovima koji su plovili plavim bespućima i nažalost, nerijetko domove i čitavu Kostrenu zavili u crno“, opisuju u Interpretacijskom centru život stanovnika Kostrene, oduvijek i zauvijek vjernih moru.
Za sve koji žele “okusiti” ono o čemu ploče govore u jednoj sasvim drugoj dimenziji, predlažemo posjet interaktivnoj prostoriji u kojoj možete doživjeti simulaciju oluje na moru. Horizontom ispred vas, odjednom će zavladati nemirno more puno valova koje će “rezati” pramac broda dok ćete bespomoćno stajati i gledati kormilo van kontrole.
Praćena zvukom udara gromova, grmljavine i kiše, brodska oluja prava je adrenalinska poslastica za one željne iskusiti djelić života na moru sa vrlo sigurne udaljenosti.
Interaktivne vremenske lente i kvizovi
Prostor potkrovlja nudi interaktivni sadržaj poput oceana znanja, nebesku, zemaljsku i satelitsku navigaciju i naročito zanimljivo interaktivno iskustvo plovidbe uz pomoć VR naočala. Kada stavite naočale, pronaći ćete se odjednom na pučini, okruženi ničim doli morskim prostranstvom i na trenutak ćete postati kapetan svoga broda koji čvrsto drži kormilo u rukama i traži povratak kući.
Ljubiteljima povijesti jako će se svidjeti interaktivna povijesna karta koja svjedoči vremenu od sedmog stoljeća i dolasku našeg naroda na more, a potom prati čitavu pomorsku povijest svijeta koja se isprepliće s onom u Kostreni.
“Ovdje su prikazani opći događaji koji su se događali i na području Hrvatske i na globalnoj razini, paralelno s onime u pomorstvu u Kostreni”, kaže nam Viktor i dodaje da je vremenska lenta interaktivna pa kada odaberete godinu koja vas zanima, dobivate mnoštvo zanimljivih informacija.
Ocean znanja maštovit je kviz u kojem možete provjeriti svoje znanje o pomorstvu i pritom naučiti nešto novo. Znate li što je peljarenje? Koje je godine Jadranskim morem zaplovio prvi parobrod? Nećemo vam reći, ali možda doznate u našem videu… 🙂
REEL S INSTAGRAMA
Ekološka osviještenost
Interpretacijski centar „Kuća kostrenskih pomoraca“ osim što odaje počast i poštovanje prema “kruhu sa sedam kora” i prošlosti Kostrene koja je svoje stanovnike čeličila te koju žele sačuvati živom, posebno se posvetila i ukazivanju na ekološke probleme.
Osim apstraktne instalacije u prizemlju koja ukazuje na problem onečišćenja mora plastikom, u potkrovlju se nalazi i jedna posebna ekološka poruka iznad koje je upaljen, doslovno, crveni alarm. Svjetla alarma razbijaju se od stakla pune veličine kroz koja možete vidjeti vizuru Kostrene te, ironično, rafineriju.
“Negativan utjecaj čovjeka i industrije na Kostrenu traje gotovo cijelo stoljeće”, stoji u naslovu ploče koja možda nije vremenska lenta poput one što nas vraća u sedmo stoljeće, ali svakako je svjedok vremena u kojem živimo što će itekako koristiti budućim generacijama.
Ostaje vam samo da organizirate posjet!Radno vrijeme Četvrtak 10:00 – 18:00 sati Cjenik ulaznica Tijekom prosinca ulaznice u Kuću kostrenskih pomoraca neće se naplaćivati. Individualni posjetitelji (u cijenu nije uključeno stručno vođenje):
Individualni posjetitelji (u cijenu je uključeno stručno vođenje uz obveznu prethodnu najavu):
Grupne posjete (u cijenu je uključeno stručno vođenje uz obveznu prethodnu najavu):
|
__
Sadržaj nastao u suradnji s partnerom Općina Kostrena.