Foto: Pexels
Mučite li se ujutro s "pokretanjem" ili vas hvata popodnevni san?
povezane vijesti
- Sever: “Pekari i trgovci su se bahatili s poskupljenjima kruha, a cijena pšenice ista je kao i 2020.”
- Hrana će čitavu godinu biti sve skuplja i skuplja: ‘Trgovci nemaju nijedno opravdanje osim pohlepe’
- Očekuje nas eksplozija svih cijena u ovoj godini. Za to nema opravdanja, od građana se traži bojkot
Ako se borite s reguliranjem svoje razine energije kroz dan, možda je potrebno promijeniti prehrambene navike i izbor hrane. Pogotovo u slučajevima kada imate osjećaj da se ujutro jednostavno ne možete razbuditi ili pokrenuti, ali i ako primjećujete da vas nakon jela tijekom dana hvata nagli pad energije i želja za spavanjem.
U nastavku donosimo popis hrane i pića koja će vam pomoći podignuti energiju pa će umor i san postati prošlost.
Cjelovita (neprerađena) hrana – kada jedemo hranu u cijelom obliku naše tijelo apsorbira manje masti i šećera.
Složeni ugljikohidrati – uključujući zob, daju energiju koja se sporo otpušta i sadrže mnogo vlakana.
Banane – ovo popularno voće pruža kombinaciju ugljikohidrata, vlakana i elektrolita za rad mišića i živaca. Koristan su izvor energije i mogu biti jednako učinkovite kao sportski napitak.
Lisnato povrće – iako samo po sebi daje malo energije, dobar je izvor vitamina i minerala, uključujući vitamine B koji su neophodni za pretvaranje hrane koju jedemo u energiju.
Orašasti plodovi – bogati su hranjivim tvarima pa je šaka neslanih orašastih plodova jedna od najboljih namirnica za suzbijanje gladi i povećanje energije.
Chia sjemenke – bogate su vlaknima, ugljikohidratima i korisnim mastima. Ove moćne sjemenke povećavaju unos kisika i potencijalno poboljšavaju naše dnevne performanse.
Jaja – žumanjci su važan izvor vitamina B12 i D, kao i kolina, koji su važni za pomoć našem tijelu da preradi hranu u energiju.
Tamna čokolada – sadrži kemikaliju zvanu teobromin koja može povećati energiju i poboljšati vaše raspoloženje.
Voda – iako voda sama ne daje energiju, olakšava procese koji stvaraju energiju. To znači da, ako ste čak i blago dehidrirani, možete se početi osjećati umornije.
Kofein – budući da je stimulans, kofein ubrzava poruke između vašeg mozga i tijela. Konzumiran u malim količinama i kao dio uravnotežene prehrane može pomoći u održavanju budnosti, povećati dostupnost energije i smanjiti vašu percepciju umora, piše BBC.
Foto: Pexels
Najbolji ugljikohidrati za energiju
Složeni ugljikohidrati, uključujući cjelovite žitarice, zob, mahunarke, orašaste plodove i sjemenke ravnomjerno otpuštaju glukozu u krv. Umjesto brzih skokova, oni pružaju stalan izvor energije i dobru količinu vlakana. Prehrana bogata njima može vam pomoći da ostanete puni energije.
Nasuprot tome, jednostavni ugljikohidrati dolaze u dva oblika, prirodni i rafinirani. Neko voće i povrće bogato je prirodnim šećerima (kao što su banana i mango), a ono može pružiti energiju kada je to potrebno.
Rafinirani ugljikohidrati se obično nalaze u prerađenoj hrani kao što su kolači, keksi i slatkiši – hrana koja se obično pravi od bijelog brašna i konzumnog šećera. Uživajte u njima kao povremenoj poslastici jer se brzo probavljaju, brzo otpuštaju šećer u krvotok, uzrokujući skokove inzulina koji dovode do porasta i pada energije.
Mango, Foto: Pexels
Kako izbjeći nagli pad energije?
Najbolja strategija je pobrinuti se da većina vaše prehrane uključuje složene ugljikohidrate s niskim glikemijskim indeksom uz obilje proteina. Pokušajte doručkovati jer bi to moglo pomoći vašem mozgu u pogonu i pokrenuti metabolizam, tako da počnete sagorijevati kalorije ranije tijekom dana. Najlakši način da izbjegnete takve energetske padove je da bijele ugljikohidrate zamijenite smeđim ili integralnim.