Foto: Pixabay
Za one koji su spremni krenuti putem prema zdravijoj budućnosti
povezane vijesti
- Pretražili mu dom i druge prostorije pa pronašli ukupno 262,3 grama amfetamina, 19,2 grama marihuane…
- Iz otključanog kombija ukrali cigarete u vrijednosti većoj od 50 tisuća eura. Nekoliko dana kasnije uhvaćeni
- EU ovim tempom neće biti smoke-free prije 2100., ove zemlje se hvale prelaskom na bezdimne proizvode
Uhvatiti se u koštac s smanjenjem ili prestankom pušenja može biti značajan izazov, ali uz prave korake, to je putovanje koje vodi do velikih nagrada, kako za one koji se odluče na ovaj izazov, tako i za okoliš.
1. Prepoznajte osobne razloge za odustajanje
Krenuti na put odvikavanja od pušenja počinje dubokim razumijevanjem osobnih razloga koji pokreću ovaj izbor.
Ovaj proces samoanalize ključan je za izgradnju čvrstih temelja za put kojim ćete krenuti.
Važno je ispitati čimbenike koji motiviraju odluku o prestanku, a mogu varirati od osobnih zdravstvenih problema, poput želje da se izbjegnu medicinske komplikacije povezane s pušenjem, do želje da se zaštite voljeni od izloženosti pasivnom pušenju ili potrebe da se bude pozitivan primjer mlađima.
Važan čimbenik je i utjecaj pušenja na okoliš: svaka nezapaljena cigareta pomaže u smanjenju ispuštanja toksičnih tvari u zrak i smanjenju količine otpada koji nastaje zbog napuštenih filtera i paketića, koji predstavljaju značajan izvor zagađenja u mnogim urbanim područjima.
2. Pronalaženje održivih alternativa
Identificiranje održivih alternativa ključan je korak za svakoga tko želi smanjiti ili prestati pušiti.
Ključno je tražiti aktivnosti koje ne samo da odvikavaju od navike pušenja, već su također usklađene sa zdravijim i ekološki prihvatljivijim načinom života.
Bavljenje hobijima na otvorenom, kao što je vrtlarstvo, može pružiti korisnu distrakciju: ova aktivnost, osim produktivnog provođenja vremena, pridonosi kvaliteti zraka i promiče biološku raznolikost.
Ostale mogućnosti uključuju aktivnosti poput trekkinga ili vožnje biciklom, koje vam omogućuju da cijenite prirodu i da u isto vrijeme ostanete aktivni.
Drugo važno razmatranje je istraživanje alternativa tradicionalnom pušenju.
E-cigarete koje se mogu kupiti u posebnoj trgovini e-cigareta mogu biti od velike pomoći zahvaljujući mogućnosti kontrole razine nikotina.
Na taj način pušači mogu postupno smanjiti svoju ovisnost o ovoj supstanci i lakše odustati od klasične cigarete.
3. Postavite realne ciljeve
Postavljanje realnih i postupno ostvarivih ciljeva učinkovita je strategija u procesu smanjenja ili prestanka pušenja.
Umjesto da težite trenutnom prekidu navike, preporučljivo je postaviti manje ciljeve koje je lakše ostvariti.
To može uključivati smanjenje broja popušenih cigareta dnevno ili određivanje određenih dana u tjednu kao “dana bez duhanskog dima”.
Slavljenje postizanja ovih prijelaznih ciljeva može djelovati kao poticaj, jačanje motivacije i pružanje prilike za prepoznavanje napretka prema konačnom cilju.
Pristup u fazama omogućuje vam da se uhvatite u koštac s izazovom na manje naporan način, čineći proces dugoročno održivijim.
4. Zadržite pozitivan pristup
Usvajanje i održavanje pozitivnog pristupa ključno je u procesu smanjenja pušenja: prirodno je susresti se s danima u kojima se izazov čini posebno teškim, ali je od ključne važnosti ne dopustiti da vas svlada obeshrabrenje.
Svaki napor, čak i onaj koji ne vodi odmah do uspjeha, sastavni je dio procesa učenja i osobnog rasta.
Važno je prepoznati da je put do prestanka pušenja progresivno putovanje, a ne natjecanje, te da je svaki mali korak naprijed napredak prema cilju.