Sve vrste hiperpigmentacije

Pigmentne mrlje: koje vrste postoje i što pomaže protiv njih?

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Pigmentne mrlje poznate i kao hiperpigmentacija dolaze u više vrsta, a evo kako ih tretirati

Pigmentne mrlje (koje se u medicini nazivaju i hiperpigmentacija) su smeđe mrljice na koži. Ove tamne mrlje nastaju kada posebne stanice u koži pojačano oslobađaju kožni pigment melanin. Pigmentne mrlje obično su bezopasne, ali neki ih smatraju kozmetički neuglednima. Ali je li zapravo moguće “boriti” se protiv pigmentnih mrlja? Da, ali je ujedno važno prepoznati različite vrste pigmentnih mrlja, kako nastaju i zatim se možemo posvetiti tome kako ih se osloboditi.


Staračke pjege


“Klasične” staračke pjege nastaju zbog UV zračenja, posebno na dijelovima kože koji su često izloženi suncu (najčešće na licu, šakama i rukama). Općenito ih je lako liječiti.



Što pomaže?


Proizvodi za njegu kože koji sadrže korijen sladića, azelainsku kiselinu, vitamin C, glikolnu kiselinu, niacinamid, kojičnu kiselinu ili vitamin A mogu pomoći posvijetliti ovu pigmentaciju. Liječnik također može propisati (ljekovitu) kremu s azelainskom kiselinom ili kiselinom vitamina A. Ako ne vidite poboljšanje s kremama, možete ih liječiti laserom ili svjetlosnom terapijom.


Melazma


Ovaj oblik hiperpigmentacije manifestira se kao tamnosmeđa, obično bizarno oblikovana mrlja na licu (često na čelu, jagodicama i gornjoj usnici). Nerijetko ih je teško liječiti. Sunce igra ključnu ulogu, ali hormonalne promjene poput određenih kontracepcijskih pilula, trudnoće i hormonske terapije također mogu izazvati melazmu.



Što pomaže?


Dugoročna strategija za liječenje je kombinacija različitih proizvoda, lijekova i savjeta o načinu života. Svakodnevno koristite kremu za sunčanje, koristite kreme s vitaminom C i niacinamidom. Lijekovi kao što su azelainska kiselina i traneksaminska kiselina mogu pomoći, jedite hranu bogatu antioksidansima. Stručnjak mora odlučiti hoće li se koristiti dodatni laser ili “samo” piling, jer se zbog toga može pogoršati i melazma.


Postupalne hiperpigmentacije 


Druga vrsta pigmentacije je postupalna hiperpigmentacija, koja je uzrokovana malim ozljedama kože poput uboda insekata, ogrebotina i akni. Kod osoba koje imaju osjetljivu kožu, mogu biti uzrokovane i iritacijom nakon pilinga, tretmana voskom ili agresivnih kozmetičkih proizvoda. Ove mrlje obično izblijede same od sebe.



Što pomaže?


Međutim, ovaj se proces može podržati umirujućim sastojcima i antioksidansima poput korijena sladića, niacinamida, vitamina C ili azelaične kiseline. Ako nakon godinu dana ne vidite pomak, može vam pomoći laser ili piling.