Foto Pexels
Osmijeh ne košta ništa, ali ima ogromne koristi za tijelo i um
povezane vijesti
Dobrobiti povezanih s osmijehom su brojne, od kojih su neke doista iznenađujuće. Jeste li sigurni da ih sve poznajete?
Otkrivamo neke zanimljivosti koje će vam vjerojatno zvučati novo:
1. Postoji 18 vrsta osmijeha
Prema teoriji psihologa Paula Ekmana, danas se čovjek “diči” uglavnom s 18 vrsta osmijeha: od onog pravog (koji pokazujemo kada smo zaista sretni), do onog samozadovoljnog, preko lažnog osmijeha (koji radimo mehanički, na usiljen način iz kurtoazije, a ne zato što nam je ugodno i veseli smo).
2. Osmijesi pomažu u borbi protiv stresa i produžuju život
Osmijeh je lijek protiv stresa. Osmijehom je, naime, moguće smanjiti broj otkucaja srca u trenucima nervoze i smanjiti razinu kortizola, koji se smatra hormonom stresa.
Nadalje, osmijeh je svojevrsni životni eliksir: američko istraživanje koje je provelo sveučilište u Bostonu pokazalo je da najoptimističniji i najnasmijaniji ljudi uspijevaju izbjeći bolesti poput depresije i živjeti dulje.
3. Za osmijeh koristimo 12 različitih mišića
Osmijeh se može činiti kao vrlo jednostavna gesta, a umjesto toga za svaki osmijeh uključeno je 12 različitih mišića lica, podijeljenih u šest pari: oni koji podižu bočne strane usta, mišići koji podižu gornju usnu, oni koji djeluju na očnu orbitu, mišići koji vraćaju usne unazad i konačno oni koji podižu jagodične kosti.
Ukratko, smiješiti se znači i prakticirati gimnastiku lica!
4. Osmijeh je prirodni lijek protiv bolova
Osmijeh povećava otpuštanje endorfina, kemikalija poznatih kao “hormoni dobrog osjećaja” koje proizvodi mozak i obdareni su snažnim analgetikom i uzbudljivom aktivnošću.
Osmijeh stoga djeluje i kao prirodno sredstvo protiv bolova.
5. Djeca se nasmiju u prosjeku 400 puta dnevno, odrasli premalo
Prema nekim znanstvenim istraživanjima djeca se nasmiješe u prosjeku 400 puta dnevno. Što je s odraslima?
Definitivno ne puno: dopušteno je oko 15 osmijeha tijekom dana. Ukratko, da bismo bili bolji i prenijeli malo radosti drugima, treba učiti od djece.