Ljudski resursi

Zabranjeno. Ovih pet pitanja vam ne bi smjeli postaviti na razgovoru za posao

Sanda Milinković

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Jedino što potencijalnog poslodavca treba zanimati na razgovoru za posao su vaše vještine, iskustvo i kvalifikacije

Leigh Henderson, dugogodišnji izvršni direktor HRManifesta u San Antoniju, otkrio je za Bussines Insider pet pitanja koje poslodavci ne smiju postaviti prilikom razgovora za posao u SAD-u.


1. Koliko imate godina?


Vjerovali ili ne, protuzakonito je pitati kandidate koliko imaju godina. Neki poslodavci pitanja postavljaju jer im kandidati izgledaju mlado i tako ih se omalovažava jer se mladolik izgled automatski povezuje s neiskustvom.


S druge strane, za starijeg kandidata, pitanje bi moglo biti postavljeno zbog zabrinutosti da neće moći držati korak s tehnologijom, brzom okolinom ili se uklopiti u kulturu mlađe tvrtke.


Doduše, poslodavci mogu pitati koliko godina odgovarajućeg profesionalnog iskustva kandidat ima. “Fokusiranje na vašu radnu povijest legalan je i uobičajeni dio zapošljavanja. Kandidati bi se trebali osjećati ugodno dijeleći svoje iskustvo u vezi s ulogom”, kaže Henderson.


Kandidatima savjetuje da, ako im se postavi pitanje o godištu, preusmjere razgovor i kažu da bi se radije usredotočili na svoje kvalifikacije i vrijednosti koje donose ulozi.


2. Bračni status


Ne samo da je protuzakonito postavljati pitanja o bračnom statusu, već bi poslodavci također trebali izbjegavati takva pitanja jer su osobna.


“Ispitivač bi se mogao zapitati treba li kandidatu platiti onoliko koliko vrijedi, pod pretpostavkom da ima zaposlenog supružnika koji bi ih mogao uzdržavati. Ili se mogu brinuti da će kandidata u poslu “omesti” stvari poput spojeva, velikog vjenčanja, medenog mjeseca i na kraju – djece”, kaže Henderson.


Savjetuje pristojno i odlučno preusmjeravanje razgovora na kvalifikacije. Kao primjer daje rečenicu: “Radije bih svoj osobni život držao privatnim, ali volio bih razgovarati o tome kako su moje vještine i iskustvo u skladu s potrebama ove uloge.”


3. Imate li djece?


Poslodavac bi to mogao pitati da bi procijenio koliko vremena netko može posvetiti uredu. Možda ne žele zaposliti nekoga s obvezama izvan posla. Drugi ispitivači mogu zatražiti da malo popričaju na početku intervjua, ali moraju biti oprezni.


Iako može biti lako pogriješiti, to je još uvijek ilegalno, a mali razgovor treba se držati neutralnih tema poput vremena. Kao kandidat, nije protuzakonito da sami ponudite takve informacije.


4. Odakle si?


Pitanja poput “Odakle si?”,” Odakle je vaš naglasak?” ,”Koji je vaš materinji jezik?” i “Govorite li engleski kod kuće?”, zabranjena su i nema ih razloga pitati.


Ponekad bi poslodavac mogao vidjeti ime koje je teško izgovoriti i upitati takva pitanja za vrijeme razgovora. To može biti posebno nezgodno jer se može činiti razgovornim, ali lako može postati neprikladno ako upućuje na etničku pripadnost ili nacionalno podrijetlo.


Henderson savjetuje snažan odgovor, poput: “Uzbuđen sam zbog prilike da radim ovdje i volio bih se usredotočiti na svoje profesionalno iskustvo, što uključuje…. rado ću odgovoriti na sva pitanja o tome kako mogu doprinijeti vašem timu.”


5. Religija


Vjera je zaštićena i kandidate se ne smije ispitivati o tome ili o tome ide li u crkvu.


“Ako vam tvrtka postavi bilo koje od ovih pitanja, to je velika crvena zastavica. Kada se tijekom intervjua suočite s neprikladnim ili nezakonitim pitanjima, ključno je ostati smiren, profesionalan i samouvjeren dok lagano usmjeravate razgovor natrag na svoje kvalifikacije i vrijednost”, kaže Henderson.


Zaključuje da, na kraju dana, jedino što potencijalnog poslodavca treba zanimati na razgovoru za posao su vaše vještine, iskustvo i kvalifikacije, a ne osobni detalji privatnoga života.