Dr. Jelušić u razgovoru s pacijenticom, Foto: Dentalna poliklinika dr. Jelušić
O parodontitisu smo razgovarale s doktorom Damirom Jelušićem, jednim od vodećih hrvatskih i europskih stručnjaka iz područja dentalne medicine
povezane vijesti
Doktor Damir Jelušić iz Dentalne poliklinike dr. Jelušić objasnio nam je kako nastaje parodontitis, koju sve dobnu skupinu pogađa te što je bitno u radu s parodontno kompromitiranim pacijentima.
Uvriježeno je mišljenje da je parodontitis ili kako se često kaže parodontoza bolest usne šupljine koja zahvaća najčešće stariju populaciju. Ranije se govorilo samo o parodontitisu, dok je danas sve više pacijenata koje muči i periimplantitis. Sve je više pacijenata sa dentalnim implantatima, koji zahtijevaju kao i naši prirodni zubi posebnu pažnju, održavanje i kontrolu.
Parodontitis može imati posljedične efekte na opće zdravlje
“Parodontitis je bolest koju uzrokuju bakterije i može se javiti iz više razloga. Ona ima genetsku podlogu, a podupiru ju različiti lokalni faktori u usnoj šupljini kao što je zbijenost zubi ili loši protetski radovi, odstojeći ispuni i slično.
Neke sistemske bolesti i stanja poput pušenja ili dijabetesa predstavljaju pogodnu okolnost koja dovodi do parodontitisa. Parodontitis obično započinje krvarenjem i bolom u području zubnog mesa, a razvija se stvaranjem upalnih džepova i povlačenjem zubnog mesa i kosti oko zuba, sve do pojave pomičnosti jednog, više ili svih zubi.
Napredni stadij karakterizira rasap (širenje) zubi, promjenu položaja i konačno ispadanje zubi“, objašnjava nam dr. Jelušić.
Parodontitis se ne smije zanemariti i treba se liječiti
Doktor Jelušić naglašava da neliječeni parodontitis može dovesti do pojave i pogoršanja dijabetesa, srčanih oboljenja, komplikacija u trudnoći, povećanog rizika moždanog i srčanog udara i ne smije se zanemariti, a prisutan je u svim dobnim skupinama.
“Ukoliko zahvaća mlađe ljudi obično je agresivniji. Parodontitis zahtijeva točnu dijagnozu i terapiju specijalista parodontologa. Kod vođenja parodontne terapije bitno je korištenje suvremenih dijagnostičkih tehnologija uz raspoložive nekirurške i kirurške metode liječenja ovisno o potrebama pacijenta”, kaže dr. Jelušić.
Jesu li dentalni implantati prihvatljivi odabir za parodontološke pacijente?
Implantati predstavljaju odličan odabir i rješenje za različite protetske rehabilitacija; od nadomjeska jednog zuba, izrade manjih mostova na implantatima do fiksnih rehabilitacija čitavih čeljusti.
“Prije implantološke terapije potrebno je provesti liječenje parodonta i procijeniti zdravlje i stanje mekih tkiva. Pacijenti sa implantatima trebaju voditi računa o zdravlju mekih tkiva oko implantata. Naime implantati su osjetljivi na one iste mikroorganizme koji uzrokuju parodontitis. Bolest koja je slična parodontitisu, a zahvaća implantate naziva se periimplantitis”, tumači nam naš sugovornik.
Cjelovitost terapije – multidisciplinarni pristup
Kod rada sa parodontno-kompromitiranim pacijentima od izuzetne je važnosti cjelokupno sagledavanje terapije jer takvi pacijenti gotovo uvijek imaju potrebu ne samo za liječenjem zubnog mesa, već i za protetskim radom.
“U parodontološki povoljnim situacijama potpuno je prihvatljivo koristiti terapije koje uključuju ugradnju implantata sa ili bez regeneracije kosti, kao i neke naprednije tehnike poput All-on-4 tehnike, Trefoil tehnike, zigomatičnih implantata, podizanja dna sinusa i regeneracije kosti”, kaže dr. Jelušić dodavši da je potrebno poduzeti i koristiti sva znanja i metode da ugrađeni implantati imaju što manju šansu ući u začarani krug periimplantitisa.
Redovite kontrole, ispravna oralna higijena i redovita profesionalna čišćenja zubi imaju veliku važnost u održavanju i prevenciji parodontitisa i periimplantitisa.
“Zdravo zubno meso, zdrave desni, ključ su uspjeha i dugovječnosti svih protetskih radova i našeg općeg zdravlja!”, zaključuje naš sugovornik.
___
Sadržaj nastao u suradnji s partnerom Dentalna poliklinika dr. Jelušić.