Foto: Pexels
Temperatura okoline itekako može utjecati na kvalitetu vašeg sna
povezane vijesti
Slabo i loše spavanje, odnosno manje od sedam sati svake noći, povezuje se s povećanim rizikom od pretilosti, dijabetesa, visokog krvnog tlaka, bolesti srca, moždanog udara i čestih psihičkih poremećaja.
Problem je posebno važan kada se radi o starijim osobama, koje se često suočavaju s poremećajima sna.
Starijim osobama treba oko sedam do devet sati svake noći, kao i svim odraslim osobama.
No, prema Nacionalnom institutu za starenje, stariji ljudi imaju tendenciju ranije ići spavati i ranije ustajati nego što su to činili kad su bili mlađi.
Većina istraživanja o problemima spavanja usredotočena je na fizičke čimbenike i faktore ponašanja, iako je okoliš podjednako utjecajan.
Kako bi razumjeli vezu između temperature spavaće sobe i kvalitete sna, istraživanje je prikupilo podatke o gotovo 11.000 pojedinačnih noći sna koje je iskusilo 50 starijih osoba.
Koristeći nosive monitore spavanja i senzore za okoliš, istraživači su pratili trajanje sna, učinkovitost i nemir tijekom dugog razdoblja.
Nalazi, objavljeni u časopisu Science of the Total Environment, otkrili su da je san bio učinkovitiji i mirniji za starije odrasle osobe kada su noćne temperature okoline bile u rasponu od 20-21 stupanj Celzijusa.
Ostali savjeti za dobar san uključuju izbjegavanje kasnonoćnog jela i pića, izbjegavanje alkohola i ne pijenje kofeina kasno tijekom dana.