Ekstra korak

Ovlaživač zraka može pomoći vašim biljkama. Nije jednostavno, ali funkcionira

Lucija Sučić

Foto: iStock

Foto: iStock

Biljke koji će imati najviše koristi od ovlaživača obično su one porijeklom iz tropskih područja

Korištenje ovlaživača za vaše biljke može dramatično poboljšati njihovo zdravlje i izgled. Međutim, nije (baš) tako jednostavno. Ali svakako je od pomoći!


Koje su prednosti?


Biljke, a osobito one koje potječu iz tropskih krajeva, naviknute su i potrebna su im okruženja s visokim postotkom vlage. Tim vrstama pripadaju mnoge sobne biljke, ali problematika se javlja zbog toga što im naši domovi pružaju puno manju razinu vlage na koju su navikle u svojim prirodnim okruženjima.


To je pogotovo vidljivo u hladnijim periodima kada palimo sustave grijanja.


Korištenje ovlaživača zraka može pomoći upravo u repliciranju tih vlažnih uvjeta, održavajući vaše biljke živim, zdravim i bujnim.


Drugim riječima, ono što ovlaživači čine za biljke jest to da dodaju vlagu zraku, stvarajući time prikladnije okruženje za vaše biljke.


Također, oni mogu pomoći u sprječavanju posmeđivanja vrhova lišća, poticanju zdravog rasta, pa čak i stope fotosinteze.



Kako znati da je biljci potrebno vlage?


Da biste ovlaživač zraka uopće uzeli u obzir, ključno je prepoznati znakove niske vlažnosti. Neki od njih su:


  • smeđi vrhovi ili pak uvinuti krajevi lišća
  • žuti listovi
  • spor rast
  • uvenutost biljke unatoč dovoljnom zalijevanju.

Kojim biljkama je potreban?


Ne zahtijevaju sve biljke visoke razine vlage. One koji će imati najviše koristi od ovlaživača obično su one porijeklom iz tropskih područja, poput paprati, orhideje, zelenog ljiljana, filodendrona i sličnih.



Kako koristiti ovlaživač?


Prije svega bitno je pronaći idealno mjesto za postavljanje ovlaživača. Preblizu ili izravno na biljke moglo bi pak stvoriti previše vlage što pak može dovesti do plijesni. Idealno mjesto je dovoljno blizu da se osigura potrebna vlaga, ali dovoljno daleko da se biljke izravno ne moče. Ključ je da vlažan zrak cirkulira po prostoriji umjesto da ga koncentrirate na jednom mjestu.


Također, kao i svaki drugi uređaj, ovlaživači zraka zahtijevaju redovito čišćenje kako bi optimalno funkcionirali. Ako se ne čiste, postoji opasnost da šire bakterije i plijesan koji se potom ispuštaju u zrak.


Ovlaživače je potrebno podesiti sukladno godišnjem dobu. Recimo, zimi je zrak zbog grijanja prostora suši pa će biljkama vjerojatno trebati više vlage nego ljeti.


Isto tako, potrebno je koristiti, umjesto vode iz slavine, destiliranu ili demineraliziranu vodu čime se smanjuje mogućnost neželjenih naslaga na vašim biljkama i ovlaživaču.