Foto: iStock
Zapravo oštećuju usta i mogu povećati rizik od karijesa, halitoze, gingivitisa i drugih problema
povezane vijesti
Odmalena smo naviknuti na pranje zuba, a možda i na vodicu za ispiranje usta, no jesmo li sigurni da je to dovoljno za očuvanje zdravlja naših usta?
Naša usna šupljina – sastavljena od zuba, desni, jezika i nepca – zbirka je različitih tkiva i organa, od kojih svaki ima određenu funkciju: svima treba posvetiti pravu pozornost.
Postoje navike, naizgled bezazlene i koje često primjenjujemo bez razmišljanja o njima ili koje smo usvojili u uvjerenju da naš osmijeh može imati koristi od njih, a koje zapravo oštećuju usta i mogu povećati rizik od karijesa, halitoze, gingivitisa i drugih problema.
Pogledajmo koje apsolutno treba izbjegavati:
1. Koristite čačkalicu
Ako nam nešto zapne za zube, često se toga riješimo čačkalicom misleći da činimo dobru stvar – ali nema ništa lošije od toga. Korištenje šiljatog i krutog alata kao što je čačkalica može uzrokovati traumu desni i, dugoročno gledano, izravnati gingivalne papile (tj. dijelove desni koji ispunjavaju prostor između jednog i drugog zuba): ovo izravnavanje će učiniti da su zubi više izloženi riziku od infekcija.
Nadalje, drvo od kojeg je napravljena čačkalica je vrlo vodopropusni materijal i, u dodiru s vrlo vlažnom okolinom naših usta, na kraju omekša i pukne: u tom slučaju postoji rizik da se neka iverica drveta zaglavi u desni, a da to i ne primijetimo – to može dovesti do infekcije ili ozljede.
Što možemo koristiti kada nam nešto zapne među zubima? Stomatolozi preporučuju korištenje konca za zube. Nježno provučen između jednog zuba i drugog, zapravo doprinosi uklanjanju bakterijskog plaka i čini usta čišćima i zdravijima. Stoga se preporuča koristiti ga svaki dan, nakon večernjeg pranja zubi.
2. Koristite četkicu za zube s tvrdom dlakom
Činimo veliku grešku ako kupimo četkicu za zube s tvrdom dlakom misleći da je najbolja za našu oralnu higijenu. Poput čačkalice, tvrda vlakna četkice za zube također uzrokuju traumatično trljanje zuba i desni, što dugoročno može izazvati upalu desni i oštetiti zubnu caklinu.
Stoga je bolje koristiti četkicu za zube sa srednje mekim vlaknima i četkati pažljivo, ali bez primjene pretjerane sile.
Obratite pozornost i na vrijeme koje posvećujemo pranju zubi: trebali bismo računati ukupno dvije minute. To je jako dugo vrijeme na koje se polako možemo naviknuti: prvih nekoliko puta možemo koristiti sat ili štopericu na pametnom telefonu.
3. Ne čistite jezik
Kao što smo rekli, usta se sastoje od različitih elemenata, a svaki od njih treba pravilno očistiti. Dakle, nakon pranja zuba i zubnog mesa pozornost posvećujemo i svom jeziku – posebno izloženom prisutnosti bakterija zbog svoje hrapave površine pune sitnih “pukotina“.
Nakupljanje bakterija na jeziku odgovorno je za većinu pojava halitoze, odnosnog lošeg zadaha.
Ali kako pravilno očistiti jezik? Postoje posebni predmeti koji se zovu strugalica za jezik, koju je potrebno čvrsto držati i nekoliko puta proći po cijeloj dužini jezika počevši od najunutarnjeg dijela do vrha.
Alternativno, također možemo koristiti istu četkicu kojom peremo zube – samo da ima mekana vlakna. Nekoliko sekundi pažnje dovoljno je za zdrav i čist jezik, a samim time i za svježiji dah.
4. Izbjeljivanje zubi kućnim metodama
Domaće mješavine na bazi limunovog soka, sode bikarbone, kuhinjske soli ili mlijeka u prahu zapravo su vrlo štetne za caklinu naših zubi jer dovode do nepopravljivog nagrizanja i stanjivanja.
Ako želite imati bjelje zube, bolje je ne pratiti viralne tutorijale na društvenim mrežama, već se javiti svom stomatologu i krenuti s profesionalnim izbjeljivanjem.