Kontroverzan alat

Otkrivena je dob u kojoj su nuspojave društvenih medija najštetnije

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Danas su temeljni dio života vrlo mladih, no kako utječu na njihovu psihu?

Naši mališani provode mnoge sate “privezani” za zaslon svojih mobitela, koje koriste za komunikaciju s prijateljima i kolegama iz razreda, razmjenu emocija i iskustava, ali i prije svega za usporedbu s vršnjacima i popularnim idolima na društvenim mrežama – često s vrlo negativnim posljedicama za njihov rast.


Novo istraživanje koje su provela britanska sveučilišta Oxford i Cambridge zapravo je pokazalo da su tijekom delikatne faze adolescencije dječaci i djevojčice posebno osjetljivi na negativne učinke društvenih mreža – iako s razlikama između muškaraca i žena.


Kritična dob za dječake je između 14 i 15 godina, a za djevojčice između 11 i 13 godina.


Za razliku od dosadašnjih istraživanja o odnosu vrlo mladih ljudi i pametnih telefona, koja su se bavila problemima mentalnog zdravlja koji proizlaze iz pretjerane upotrebe elektroničkih uređaja (i u rekreativne svrhe, putem videoigara), sada su istraživači otišli dublje, posebno istražujući psihološke posljedice (osobito pojavu depresije) korištenja društvenih medija.


Veliku važnost pridali su stoga korištenju pametnih telefona i tableta, kao i vremenu provedenom u njihovom društvu.


Sat vremena proveden u gledanju serije ili pisanju zadaće ima drugačiju težinu za psihu vrlo mladih u odnosu na isti sat vremena provedenog na Instagramu ili gledanju videa na TikToku.


Istraživači su se za potrebe ankete usredotočili na korištenje društvenih medija preko 17.000 djece i adolescenata u različitim fazama odrastanja, kako bi identificirali trenutak najveće ranjivosti na negativne učinke “virtualnih kvadrata”.


Pokazalo se da je veće korištenje društvenih medija od strane djevojčica u dobi između 11 i 13 godina uzrokovalo općenito smanjenje razine zadovoljstva svojim životom u sljedećoj godini.


Isti se fenomen dogodio kod dječaka između 14 i 15 godina.


Ali ne samo to: nakon 19-te godine i muškarci i žene pokazuju slične razine osobnog nezadovoljstva zbog pretjeranog korištenja društvenih mreža.


Međutim, rezultati su ambivalentni: bilo je slučajeva u kojima je korištenje društvenih medija od strane djece čak donijelo dobrobiti i povećanje samozadovoljstva – što pokazuje da je odnos između tih alata i ljudske psihe mnogo složeniji od onoga što se vjerovalo.


Među dobrobitima povezanima s korištenjem društvenih mreža znanstvenici navode mogućnost povezivanja s prijateljima, dijeljenja problema ili vlastitog raspoloženja, pronalaženje podrške u teškom trenutku.


Ukratko, društveni mediji jesu i ostaju kontroverzan alat, sposoban povećati društvenost i dijeljenje, ali i nanijeti duboku štetu psihi najmlađih.


Zbog toga roditelji moraju pratiti korištenje ovih digitalnih alata i regulirati ga, ako počne poprimati obilježja ovisnosti.