Foto Pexels
Poboljšajte okuse i naučite kako još više istaknuti aromu hrane
povezane vijesti
Nisu sve metode kuhanja iste i svaka od njih omogućuje vam da se usredotočite na određene aspekte kako bi hrana bila ne samo jestiva, već i mnogo ukusnija. Osim toga, neke od ovih tehnika su posebno zdrave i pomažu u očuvanju svojstava hrane netaknutom.
U stvarnosti, kuhanjem je moguće poboljšati okuse, ali prije svega moguće je eliminirati bakterije i druge tvari opasne po ljudsko zdravlje. Sjetite se primjerice preporuka liječnika o kuhanju mesa ili jaja, posebno za trudnice, djecu i starije osobe. Nadalje, kuhanjem hrana postaje probavljivija.
Kuhanje u vakuumu
Krenimo od jedne od manje poznatih, ali zanimljivijih tehnika kuhanja. Sastoji se od stavljanja hrane u posebne vrećice, ostavljajući sav zrak da izađe.
Hrana prirodno izvlači svoje tekućine, ali umjesto da se rasprše, one ostaju u vrećici, pa se kuhanje odvija u nekoj vrsti juhe koja još više ističe okus.
Radi se o vrlo sporom kuhanju, koje može potrajati i nekoliko sati, pa se morate na vrijeme organizirati. Nadalje, moramo obratiti veliku pozornost na sigurnost hrane, jer temperatura nikada ne dosegne točku vrenja potrebnu za iskorijenjivanje svih bakterija i mikroorganizama.
Kuhanje u staklenki
Vasocooking je tehnika koja je ponovno ušla u modu. Sastoji se od kuhanja unutar staklenki koje se stavljaju kuhati u vodenu kupku, u pećnicu, mikrovalnu ili čak u perilicu posuđa. Sve se može kuhati, osim gljiva i krumpira. Neki kuhari pripremaju čak i ukusne kreme i slastice!
Ovom metodom možete kuhati vrlo brzo, bez gubitka okusa i hranjivih tvari. Jednom skuhana hrana se može udobno pohraniti u hladnjak i podgrijati po potrebi.
Jedina mjera opreza: uvijek koristite staklene posude dobre kvalitete, s netaknutim zatvaračima i čepovima. U suprotnom, moglo bi doći do nereda!
Kuhanje na pari
Kuhanje na pari pomaže u očuvanju organoleptičkih svojstava hrane, kao i svih vitamina i mineralnih soli: zbog toga se često može pročitati da je među raznim tehnikama kuhanja upravo ono na pari najzdravije.
Ova metodologija je indicirana za sve one koji slijede niskokalorične dijete i ne žele pretjerivati s masnoćama. Zapravo, hranu je moguće začiniti samo začinima, iskorištavajući svojstva pare za poboljšanje okusa na prirodan način.
Pecite hranu u pećnici
Tko nikada nije uživao u finom tanjuru lazanja ili finom pečenju? Pećnica je vrlo korisno sredstvo za kuhanje i pogodna je za brojne tehnike, kao što su pečenje u foliji, gratiniranje, kuhanje u kori, kuhanje u vodenoj kupki i kuhanje u loncu.
To je svakako puno sporiji način kuhanja, a morate znati i kako pećnica radi. Na primjer, ako postavite statičnu funkciju pećnice, možete postići dobre rezultate sa svim dizanim namirnicama.
Kuhanje u masti
Kuhanje u masnoći zove se tako jer se hrana kuha u ulju ili na maslacu. O prženju govorimo kada su potpuno uronjeni u masnoću, dok kod pirjanja masnoća prekriva samo mali dio dna posude.
To je vrlo dobar način kuhanja, koji stvara ukusnu koricu , ali i donosi značajnu količinu kalorija. Trik da ne dopustite da hrana zagori je da ostanete ispod točke dimljenja. Ako ste na dijeti, najbolje je da je se klonite.
Kuhajte hranu u woku
Wok je velika kružna tava pogodna za kuhanje raznih vrsta hrane, baš kao što sugerira istočnjačka tradicija. S ovim loncem možete koristiti različite tehnike kuhanja, od prženja do dimljenja pa čak i kuhanja na pari.
Kako biste dobili najbolje, preporučljivo je koristiti posebne rešetke i poklopce koji vam omogućuju da poboljšate okuse i arome, dok maksimizirate nutritivna svojstva hrane.