Ljepota koja traje

Otkrivamo kako sačuvati cvijeće i uživati u njemu duže

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Vrlo jednostavne metode, a efektan učinak

Buket svježeg cvijeća može biti itekako poseban i lijep, ali nažalost je ta ljepota kratkotrajna. Iako postoje stvari koje možete učiniti kako bi vaše cvijeće dulje trajalo, svježi aranžman obično će trajati samo oko sedam do deset dana. Ponekad, međutim, možda niste spremni rastati se od buketa nakon samo tjedan dana, pogotovo ako vam je cvijeće poklonjeno za važnu prigodu. Srećom, postoje načini da se cvijeće sačuva i produže uspomene koje dolaze s njim.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli ☆ Lola ☆ (@_l0la_k)



Metoda sušenja na zraku jedan je od najjednostavnijih načina za očuvanje cijelog buketa cvijeća. Sve što trebate je malo uzice i malo strpljenja, jer ova metoda zahtijeva nekoliko tjedana da se cvijeće potpuno osuši. Započnite sušenjem stabljika cvijeća tapkanjem papirnatim ručnikom. Odrežite višak lišća i sve listove koji su već uveli. Skupite cvijeće i povežite ga u snopove na način na koji želite da bude sačuvano.


Možete ostaviti cijeli buket u svežnju kakav jest ili odvojiti manje svežnjeve od buketa. Odrežite dugi komad užeta, dovoljan da se omota oko svežnja više puta s dosta viška za vješanje. Čvrsto pričvrstite snop, omatajući vezicu oko stabljika više puta i vežući čvor. Objesite svežanj naopako koristeći višak užeta da ga pričvrstite na kuku ili čavao u zidu. Najbolje je sušiti cvijeće na hladnom, tamnom i dobro prozračenom mjestu kako bi se lakše osušilo i bez truljenja. Ostavite cvijeće da se potpuno osuši dva do tri tjedna.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli simply.bloom (@simplybloom.pressed)



Sljedeća metoda očuvanja cvijeća je dobro poznato prešanje. Nakon prešanja, dobit ćete plosnato, dvodimenzionalno suho cvijeće koje se može koristiti kao naljepnice za brojne umjetničke projekte. Započnite odvajanjem pojedinačnih cvjetova koje želite sačuvati od buketa. Prirodno plosnati cvjetovi, poput tratinčica i maćuhica, najbolji su za prikaz iz “ptičje perspektive” kada se pritisnu.


Također možete pritisnuti cvijeće s okomitim cvjetovima i na kraju dobiti više bočnog pogleda. Na ravnu površinu položite cvijeće između dva lista upijajućeg papira. Stavite tešku knjigu na vrh papira. Možete koristiti ciglu, uteg za papir ili više knjiga. Također možete staviti cvijeće u knjigu, ali svakako zaštitite stranice knjige dodatnim slojevima papira kako biste izbjegli prijenos pigmenta s cvijeća. Ostavite cvijeće da se potpuno osuši dva do tri tjedna.



Posljednja metoda možda zvuči čudno, ali je vrlo efektna. U pitanju je metoda uz korištenje mikrovalne pećnice, a uz nju treba vam i silika gel. Radi se o sredstvu za sušenje koje upija vlagu, a možete ga pronaći u trgovinama rukotvorinama. Započnite obrezivanjem cvjetnih stabljika na par centimetara duljine. Ulijte sloj silika gela od tri do pet centimetara na dno zdjele ili spremnika prikladnog za mikrovalnu pećnicu. Stavite cvijeće licem prema gore na sloj silika gela. Zatim pažljivo ulijte još silika gela na cvijeće, bez drobljenja latica.


Stavite posudu nepokrivenu u mikrovalnu pećnicu. Vrijeme mikrovalne pećnice varirat će ovisno o vrsti cvijeća i broju cvjetova, ali počnite peći u mikrovalnoj pećnici na niskoj razini dvije do pet minuta. Nakon što se cvijeće potpuno osuši, izvadite posudu iz mikrovalne pećnice i ostavite da se ohladi. Pokrijte posudu i ostavite cvijeće u silika gelu 24 sata ili barem preko noći. Nakon što su cvjetovi spremni, izvadite ih iz posude i nježnom četkom pažljivo uklonite prašinu od ostataka silika gela.