Obratite pozornost!

Osam znakova da je vrijeme za novu perilicu rublja jer se staru više ne isplati popravljati

Sanda Milinković

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Prvi faktor koji treba uzeti u obzir je starost uređaja

Obući komplet svježe oprane odjeće ili leći u krevet sa jednako mirisnim plahtama jedan je od ugodnijih osjećaja u svakodnevnom životu, no to je moguće samo ako vaša i perilica (i sušilica) rade ispravno.


Ako je perilica rublja relativno nova, onda je vrijedno vašeg vremena i novca da platite sve manje popravke koje stroj može trebati. Međutim, ako je perilica starija ili se čini da ima čestih problema, trebali biste početi štedjeti za zamjenu.


Svakodnevno obratite pozornost na to kako perilica rublja radi jer to može ukazivati ​​na veći problem i počnite izdvajati proračun za zamjenu ako primijetite bilo koji od ovih osam znakova.


1. Uređaj je stariji od deset godina


Prvi faktor koji treba uzeti u obzir kada odlučujete hoćete li zamijeniti ili popraviti perilicu je starost uređaja. U većini slučajeva, ako je uređaj relativno nov, isplativije je dati uređaj na popravak budući da će prosječna perilica trajati desetak godina.


Međutim, ako je perilica rublja starija od deset godina, tada je kupnja nove perilice bolji način za iskoristiti novac nego neprestano plaćati popravke. Osim toga, nova perilica rublja bit će energetski učinkovitija, što će vam omogućiti da uštedite na računima za energiju.


2. Neobično je glasna


Perilice rublja stvaraju više buke od mnogih drugih kućanskih aparata, a to se posebno odnosi na perilice s prednjim punjenjem. No, ako vaša perilica rublja počne proizvoditi glasnije zvukove nego što je uobičajeno, to bi moglo ukazivati ​​na problem. Neki su glasni zvukovi rezultat preopterećene ili neuravnotežene perilice, što se može popraviti vađenjem ili premještanjem dijela rublja da bi se uravnotežilo opterećenje.


Slično tome, ako perilica rublja nije na ravnoj i stabilnoj površini, možda ćete trebati prilagoditi noge stroja ili dodati karton ispod jedne od nogu da biste spriječili podrhtavanje perilice tijekom ciklusa. Međutim, ako ovi popravci ne rade, problem može biti uzrokovan mehaničkim problemom, poput istrošenih remena i remenica, neravnomjernog bubnja ili istrošene spojke i prijenosa. U ovom trenutku morat ćete odlučiti isplati li se popraviti stroj ili je bolje uložiti u novu perilicu rublja, piše Better Home and Gardens.



Foto: Pexels

3. Česta curenja


Kao i svaki drugi uređaj koji koristi vodu, perilica za rublje može početi curiti iz nekoliko različitih razloga. Neke situacije, poput olabavljenog ili puknutog crijeva, mogu se relativno lako popraviti, ali perilice rublja imaju niz unutarnjih crijeva, brtvila i priključaka koje bi stručnjak za popravak uređaja možda trebao zategnuti, popraviti ili zamijeniti.


U većini slučajeva popravak ovih dijelova je relativno pristupačan, ali ako tehničar za popravak ustanovi da je curenje uzrokovano većim kvarom, tada bi bilo bolje da uložite u novu perilicu rublja, umjesto da plaćate zamjenu cijele kade.


4. Bubanj se ne puni vodom


Perilica se oslanja na vodu za čišćenje i ispiranje rublja, pa ako se bubanj ne puni vodom ili se samo djelomično puni, trebate istražiti problem. U nekim okolnostima to može biti jednostavno poput začepljenog filtera ili savijenog dovodnog crijeva, što većina kućnih majstora može riješiti čišćenjem filtera ili otpuštanjem crijeva. U nekim ćete okolnostima možda morati u potpunosti zamijeniti filtar i crijevo da biste vratili funkcionalnost.


Međutim, ako ustanovite da je problem nastao zbog neispravnog prekidača poklopca ili uvrnutog remena, problem će morati riješiti stručnjak. Odvažite trošak popravka u odnosu na trošak nove perilice, imajući na umu starost postojeće perilice da biste utvrdili bi li bilo najbolje popraviti ili zamijeniti perilicu.



Foto: Pexels

5. Bubanj se ne vrti i ne trese


Da bi se perilica rublja riješila prljavštine i mrlja, treba pokretima kombinirati vodu i deterdžent za pranje rublja da bi očistila rublje. Ako primijetite da se bubanj ne trese tijekom ciklusa pranja ili da se ne okreće tijekom ciklusa ispiranja, postoji problem s perilicom.


Ponekad ovaj problem može biti posljedica prenatrpanog ili neuravnoteženog rublja, što je relativno lako riješiti uklanjanjem viška rublja ili premještanjem rublja da bi se uravnotežilo opterećenje. Međutim, ako ta rješenja ne rade, to može biti zbog problema s remenima, remenicama ili prekidačem poklopca. Ove složenije probleme trebat će procijeniti stručnjak za popravke.


6. Voda ne otječe nakon ciklusa pranja i ispiranja


Nakon ciklusa pranja i ispiranja, perilica treba potpuno ispustiti svu vodu. Ako primijetite da je perilica još uvijek puna ili djelomično puna vode, to može biti rezultat neravnomjernog punjenja ili preopterećene perilice, što može uzrokovati da višak rublja blokira pumpu. Alternativno, možda postoji problem s vodenom pumpom ili začepljenjem odvodnog crijeva koje sprječava istjecanje vode.


Da biste riješili te probleme, trebat ćete profesionalnog tehničara za popravak da procijeni problem, što će dovesti do skupljeg računa za popravak. Za relativno nove perilice, ovaj trošak popravka mogao bi se isplatiti, ali za starije strojeve ili perilice koje imaju česte probleme, preporuča se uložiti u novu perilicu.



Foto: Pexels

7. Ne uključuje se


Dok je voda važna za pravilan rad perilice rublja, struja je jednako neophodna. Ako se vaša perilica rublja uopće ne uključuje, morate utvrditi izvor problema. U nekim slučajevima perilica možda jednostavno nije priključena ili se isključila tijekom ciklusa pranja zbog neravnomjernog opterećenja koje je uzrokovalo podrhtavanje ili odmicanje od zida.


Alternativno, perilica rublja možda ne radi ako nema struje u utičnici, pa provjerite ploču prekidača da biste utvrdili je li prekidač preokrenut. Ako je prekidač uključen, a stroj uključen u struju, možda postoji veći problem zbog kojeg trebate nazvati profesionalnog tehničara za popravak da riješi problem. Ovisno o ozbiljnosti problema, popravak bi mogao biti skup .


8. Neugodni mirisi


Kada koristite perilicu za pranje odjeće, posteljine i drugog rublja, posljednja stvar koju želite je da širi neugodan miris. Plijesan unutar perilice može uzrokovati pojavu neugodnih mirisa i utjecati na čistoću vašeg rublja. Blagi problemi mogu se riješiti temeljitim čišćenjem perilice mješavinom octa i vode, kao i brisanjem viška vlage nakon završetka ciklusa i držanjem vrata otvorenima da bi se potaknulo brzo sušenje.


Međutim, ako problem potraje, možda ćete morati pokrenuti ciklus pranja na vruću vodu s komercijalnom otopinom za čišćenje perilice rublja ili mješavinom sode bikarbone i octa da biste se riješili zaostalih plijesni. U rijetkim slučajevima, miris može ostati čak i nakon ovog pretjeranog čišćenja, što znači da ćete možda morati uložiti u novu perilicu da biste bili sigurni da će vaše rublje izaći čisto i bez plijesni i neugodnih mirisa.



Foto: Pexels