Foto: Marko Gracin
Svaki cvijet zahtijeva strpljenje jer treba ga čekati pa to zapravo oslikava povjerenje u život, u ono što će doći ako se potrudite...
povezane vijesti
Kod Radojke Puhalović bili smo prije puno godina i već tada je osvojila jednu od glavnih nagrada, a sada nas je pozvala da nam pokaže preinake koje će vrt učiniti još ljepšim i što je najvažnije, manje zahtjevnim za održavanje. Kao i u životu, u vrtu se iz dana u dan sve mijenja, a Radojki je najvažnije da svakog dana nešto cvjeta.
U tome u potpunosti uspijeva, pa uz vrt cvjeta i ona, kako raspoloženjem, tako i izgledom. Za to je zaslužno i svakodnevno kupanje na obližnjoj plaži, ali ponajviše vrt koji zahtijeva svakodnevni obilazak i divljenje kako bi biljke dale sve od sebe. Jer biljke traže isto što i ljudi, emocije i posvećenost.
Afrički ljiljani u sjeni čempresa
– Svaki cvijet zahtijeva strpljenje jer treba ga čekati pa to zapravo oslikava povjerenje u život, u ono što će doći ako se potrudite. I uvijek prođu dvije-tri godine u iščekivanju i nadanju, što vas na kraju nagradi ljepotom.
Evo, ovdje smo jedan čempres morali skinuti, pa sam posadila jasmin i sad čekam i gledam kako raste i veselim se tom napretku, pokazuje nam Radojka živopisni mali komad vrta koji je ostao bez jednog čempresa, ali zato je dobio mirisni jasmin.
Baš kao u životu, izgubiš jedno, dobiješ drugo.
U sjeni preostalog čempresa rastu afrički ljiljani, stručnim imenom agapantus, i cvjetaju predivnim raskošnim plavim cvjetovima, a uz njih hortenzije.
Zaklonjeni visokim zidom, imaju taman dovoljno sjene. Ljiljani su stigli s Visa, odakle je Radojkina majka, a imaju zanimljivo ime, koje na grčkom znači ljubav (agape). Ovaj cvijet ljubavi postoji i u bijeloj varijanti, ali naša domaćica smatra da je ona prilično bezlična, dok je plavi cvijet teško imati, a vrtu daje posebnu notu. S Visa je donijela i plumbago, ali ovdje ne uspijeva, a volju biljaka treba poštovati.
– Ne bih htjela jako cifrati, meni je najvažnije da se vrt mijenja i da je svakog mjeseca nešto u cvatu. Sad će krenuti mandarine, pa kumkvat, pa krizanteme, i općenito sam se sada opredijelila za trajnice. Ljetnice su kao i rezano cvijeće u vazi, sjajne za kolorit i mogu pobuditi u čovjeku veselje, ali to traje kratko.
Tako sam sada krenula i na agrume i posadila ih dvanaest jer sam vidjela da tu uspijevaju. Oni su zeleni cijele godine i vrt je zelen i zimi, govori Radojka o svojim novim limunima, mandarinama, kumkvatima i narančama.
Lijepi narančasti japanski javor
S trajnicama, kaže, ima puno manje posla, ali ih treba i drukčije njegovati, puno više štititi i redovito zalijevati. A ovo ostalo je samo čupaj-sadi. Kako ona koristi samo ekološka sredstva za zaštitu, pa obilazi sve dućane gdje bi ih mogla kupiti, već je, kaže, svuda znaju, ali ne odustaje.
U ekološkim nastojanjima pomažu joj i ptice, ali ne i svraka, koja krešti svakog jutra, negodujući što više ne može kopati po gredicama po kojima je Radojka posula ukrasni šljunak i kamenčiće.
– Više ni ne kopa, ali je pametna i vrlo osvetoljubiva i zato krešti u znak negodovanja, u polušali govori Radojka.
Prvi put je posadila batat, i to onaj ukrasni, ljubičasti. Tu je i nekakva neimenovana ljubičasto cvatuća biljka, što ju je donijela njena prijateljica i rekla: »Evo ti, pa ti vidi što će biti s tim« i bilo je, jer raste.
Zatim je tu lijepi narančasti japanski javor, pa gaura koja u jesen dugo cvate ružičastim cvjetovima, pa žute margarite, crvene i bijele dalije, mini krizanteme i bijele kale, koje su sada podrezane, ali za Uskrs su glavna atrakcija vrta. Između ukrasnih biljaka rastu peršin, bosiljak, kadulja, lavanda, majčina dušica, ružmarin, rukola, blitva, salata… sve pomiješano, jer Radojka smatra, iz iskustva, da je tako najbolje.
Desetogodišnja magnolija grandiflora
U pozadini većine biljaka je visok betonski zid, ali od njega je ona napravila prekrasan zeleni zid koji, osim navedenih, ukrašavaju i ljetni jorgovan, magnolija, minijaturna cikas palma koja ima već 15 godina, a izgleda kao tek posađena, osteospermum u raznim bojama, trajnica puna cvjetova nalik na margaritu i mnoge druge biljke.
Radojka preporučuje osteospermum svijetloljubičastih cvjetova, jer najviše cvjeta. I karanfili ukrašavaju ove male vrtove razasute svuda oko kuće, a travnjak je tek jedan manji, oivičen bijelim oblucima, kako bi bolje došao do izražaja i kako ne bi zahtijevao puno rada.
Ovaj mali urbani vrt zaslužio je takav naziv samo zbog toga što je na jednoj od glavnih riječkih šetnica, ali pridjev mali baš mu i ne odgovara jer, istina, ima male površine pod biljkama, ali ih je podosta, a to zahtijeva dosta rada, kaže naša domaćica. Dobije li opet kakvu nagradu, kupit će ponovo neku biljku koja će je na to podsjećati, kao što je prije oko 10 godina kupila magnoliju grandifloru s bijelim cvjetovima, koja još uvijek raste u njenom vrtu.