Rekreativci Darinka i Mladen Zorić skrojili su si odmor po mjeri i pet dana uživali u prirodnim ljepotama Hrvatske
povezane vijesti
Volimo putovati i upoznavati nova mjesta, običaje… Nekoliko puta godišnje otputujemo negdje, na jedan ili nekoliko dana, a uglavnom biramo destinacije dostupne automobilom jer onda možemo obići više toga.
Svaka nam je »isprika« dobra za otići negdje, bilo to skijanje, koncert, sportska manifestacija, neka predstava, balet, opera, bilo što, a u stvari, ni ne trebamo »ispriku«.
Ovog puta »isprika« je bila akcija Klastera Lika Destination tijekom koje kupnjom zajedničke ulaznice možete posjetiti osam atrakcija na području Like i uštedjeti 350 kuna, kaže Darinka Zorić koja se sa suprugom Mladenom uputila na put kojim se ljeti rjeđe ide.
Lika Destination
Akcija koju spominje je zajednička ulaznica čiju kupnju po posebnoj cijeni omogućuju Klaster Lika Destination i zaštićena prirodna područja u destinaciji Lika, koja obuhvaća područje Ličko-senjske, Karlovačke i Zadarske županije, a koja uključuje ulaz u Nacionalni park Plitvička jezera (uključen prijevoz elektrobrodom i panoramskim vlakom u okviru odabranog programa razgledavanja i osiguranje posjetitelja), obilazak Nacionalnog parka Paklenica, posjet Nacionalnom parku Sjeverni Velebit tri uzastopna dana, u Parku Prirode Velebit ulaz u značajni krajobraz – uvalu Zavratnica, u Pećinskom parku Grabovača obilazak špilje Samograd uz stručnog vodiča te obilazak parka, u Baraćevim špiljama 60 minuta obilaska uz pratnju stručnog vodiča, te u Hrvatskom centru za autohtone vrste riba i rakova krških voda posjet centru, podjelu Knjižice znanja, gledanje poučnog filma o regiji Gacka, mikroskopski pregled tkiva ribe, prolazak poučnom stazom fauna Gacke, obilazak Pećine, te pogled na Gacku dolinu s vidikovca.
Uz navedeno, ulaznica obuhvaća i obilazak Memorijalnog centra »Nikola Tesla« Smiljan.
Po jedinstvenoj cijeni od 350 kuna za odrasle, te 250 kuna za djecu (7 do 18 godina) možete posjetiti sedam zaštićenih područja prirode i centar »Nikola Tesla« pri čemu ćete uštedjeti 50 posto od iznosa kad biste ulaznice kupovali pojedinačno. Ulaznica je dostupna na prodajnim mjestima u Nacionalnom parku Plitvička jezera ili online na Lika-Destination.hr, a kupljeni voucheri mogu se iskoristiti do 30. rujna ove godine. Darinka i Mladen akciju na kraju nisu iskoristili, ali ih je ona nadahnula da osmisle svoje vlastito putovanje.
More boje tirkiza
– U stvari, već dugo planiramo ljeti otići negdje u planine, ali uvijek imamo previše posla, svuda je gužva, vruće je…
Ove godine su nam otpale neke ljetne aktivnosti koje su nam oduzimale dosta vremena i energije, pa nije bilo razloga da konačno ne ostvarimo i tu želju. Odluka je pala.
PLANINARSKE CIPELENajvažnije su dobre planinarske cipele, pogotovo po velebitskom kršu. Nevjerojatno u čemu ljudi dolaze tamo, uključujući japanke, a onda se čude kad se polome |
Slijedilo je proučavanje spomenutih parkova i okolice – mogućnosti posjeta, pristupne ceste, ne previše zahtjevne planinarske rute (ipak smo mi rekreativci) i nama najzanimljivijih točaka.
Izračunali smo da nam treba barem pet dana da vidimo sve što bismo htjeli, pa smo odlučili da i prvi i zadnji dan putovanja iskoristimo za razgledavanje, otkriva Darinka detalje puta za koji će se kasnije ispostaviti da zahtijeva zavidnu kondiciju, kao i nešto čarobnog balzama od gaveza.
Muka i gavezDarinkin hobi je izrada prirodne kozmetike, pa na ovakva putovanja odlazi dobro opskrbljena balzamom od gaveza koji sama radi. |
– Na put smo krenuli dva dana nakon olujnog nevremena koje je poharalo Umag, a nakon kojeg je nekoliko dana puhala olujna bura. I tako smo prvog dana, nakon jutarnje kavice, po olujnoj buri koja nije pokazivala znakove posustajanja, lagano krenuli iz Umaga. Prva stanica bila nam je uvala Zavratnica, dio parka prirode Velebit.
To je uvala duga oko 900 metara litica visokih do 100 metara. Do uvale vode dva puta: jedan od Jablanca, lagana 20-minutna šetnja uz more, a drugi, strmiji, planinarskom stazom iz sela Zavratnica iznad uvale.
Mi smo, naravno, izabrali onaj teži. Iz sela Zavratnica najprije smo došli do vidikovca iznad kanjona. Neprocjenjivo. Pogled na cijelu uvalu je prekrasan, a bura se pobrinula da more poprimi onu divnu tirkiznu boju.
Spust po neravnom, kamenitom terenu je bio relativno lagan, pa smo odlučili prošetati stazom prema Jablancu. Staza je uklesana u strmim liticama iznad mora. Prije povratka, uspona natrag strmom stazom, osvježili smo se u moru. Uspon je bio prilično zahtjevan, ali, sve u svemu, isplatilo se. Nastavljamo put do našeg smještaja u Selinama pored Starigrada.
Sendviči i vodaZa hodanje je obavezan ruksak s vodom i sendvičima. Puno vode, pogotovo ljeti. Dobro je imati i rezervnu majicu i neku laganu jaknu. Mi smo cijele dane jeli samo sendviče. Navečer smo bili tako umorni da nam se nije dalo ići nigdje na večeru. |
Drugi dan bio je rezerviran za Paklenicu, ali zbog bure koja nije prestajala, malo smo promijenili raspored, pa smo tako ujutro krenuli na Kudin most na Krupi. Rijeka Krupa bila je najugodnije iznenađenje na ovom putovanju.
Prekrasni kanjon, čista bistra voda. Kažu da je pitka cijelim svojim tokom, do ušća u Zrmanju. Put do Kudinog mosta je opet strma, kamenita staza, kojom se treba spuštati pažljivo.
Kudin most je izrađen u suhozidu od sedrenog kamena i ima dvanaest lukova. Uz njega je vezana jedna ljubavna priča – zaljubljeni Kudo izgradio ga je kako bi njegovi svatovi mogli proći isprositi voljenu. Između devet sedrenih barijera stvaraju se jezerca u kojima se možete okupati ispod slapova. Ovo je bilo moje prvo riječno kupanje. Uspon je opet bio zahtjevan, a sunce je nemilosrdno.
Gdje je sad ta bura?
Nakon dva zahtjevna uspona pravi je tren da saznamo kako Darinka koja je prije par godina dala otkaz u poduzeću, otvorila privatnu knjigovodstvenu firmu i upisala tečaj izrade prirodne kozmetike i Mladen, ravnatelj Ustanove za sport Grada Umaga održavaju kondiciju.
– Trenutno vježbam odbojku i jogu, Mladen golf. Inače, on je i učitelj skijanja, sada neaktivan. Oboje odlično skijamo i po zimi istražujemo skijališta. Neko vrijeme smo i vozili biciklu, igrali tenis…, kaže Darinka.
– Nakon Kudinog mosta na Krupi uputili smo se na Velebit prema Majstorskoj cesti. To je povijesna cesta duga 41 kilometar, od Sv. Roka, preko Malog Alana do Obrovca. Prošli smo je autom, naravno. Prekrasni krajolici, stijene, planine, pogled na Tulove grede, pogled na more i otoke… Nezaboravno.
Treći dan. Bura se kao smirila i krenuli smo u NP Paklenica. Na ulazu u kanjon – raj za ljubitelje slobodnog penjanja. Uspon počinje odmah. Kanjon je impozantan. Kroz kanjon protiče potok Velika Paklenica u kojem ljeti uglavnom nema vode. Pretpostavljam da je ugođaj još ljepši uz šum slapova.
Naš cilj je Manita peć, te nakon uspona kroz kanjon nastavljamo neko vrijeme širokom stazom uz potok koji u ovom dijelu već ima nešto vode. A onda, naravno, ponovno uspon strmom kamenitom stazom prema Manita peći. Sunce pripeklo, nema daška vjetra. Gdje je sad ta bura?
Uhvati ritamKod zahtjevnih uspona važno je znati realno procijeniti svoje mogućnosti i zahtjevnost staze, pa po tome prilagoditi i tempo penjanja. Naš tempo je lagani (jer ga ja diktiram). Tako nas je kod uspona prema Manita peći, 35°C, nema daška vjetra, kamenjar, sustigao jedan mladi par i kaže Mladen »hajde da pustimo ove mlade, oni su brži« i oni prođu skoro trčeći. Nakon nekoliko serpentina sjede u hladu, odmaraju. Ona ne može doći do daha. Mi ih prođemo. Pa mi stanemo, oni nas prođu, još uvijek trčeći, ali malo manje, pa mi njih i tako dalje. U prolazu si dobacujemo šale uključujući i onaj vic o mladom i starom biku. Pri kraju su oni prilično posustali i mi smo došli na vrh dosta prije njih. |
Zanimljiva Manita peć
Uspjeli smo. Razgledavanje Manita peći moguće je do 13 sati. Stigli smo u pravo vrijeme da malo dođemo do daha i uđemo sa zadnjom grupom. Volim pećine i svaka je zanimljiva na svoj način. Niti ova nije iznimka. Velike dvorane s mnoštvom zanimljivih formi. Nakon razgledavanja, spustili smo se do potoka, malo osvježili u njegovim brzacima i natrag kanjonom Velika Paklenica.
Obzirom da se umor već lagano počeo nakupljati, četvrti dan bio je malo ležerniji. Malo smo se više vozili, a manje hodali. Obišli smo manastir Krupa, vrelo Krupe u kojem baš i nije bilo puno vode, zatim autom uz korito Krupe, pa Zrmanje, gdje smo se spustili na slapove Berberov buka, popularnog izletišta i kupališta.
Preostalo nam je još nešto vremena pa smo odlučili obići Nin. Još jedno ugodno iznenađenje. Grad je lijepo uređen i na svakom se koraku vidi da se puno ulaže u uređenje. Obišli smo povijesne znamenitosti, a zatim prošetali do popularne plaže Ždrijac nasuprot kraljičine plaže. Ninska »Copacabana«.
SMJEŠTAJCijena putovanja najviše ovisi o smještaju. Mi smo malo razmaženi po tom pitanju, ali inače se može prenoćiti vrlo povoljno u planinarskim domovima |
Stigao je i zadnji dan našeg putovanja. Lagano smo se spakirali i krenuli do naše sljedeće stanice – povijesne ceste Terezijane. Na početku potpuno drukčiji krajolik, prolazimo kroz gustu šumu, ali nakon kratkog vremena ponovno smo na kamenjaru.
Tu je vidikovac prema moru, a mi se penjemo na stijenu iznad vidikovca i otvara nam se pogled na sve strane.
Predivno. Zatim smo krenuli Terezijanom, ali smo nakon što smo neko vrijeme hodali zaključili da će nam povratak uzbrdo biti prenaporan, a moramo čuvati snagu, jer u planu imamo još NP Sjeverni Velebit, pa smo se vratili.
U NP Sjeverni Velebit došli smo relativno kasno, pa ćemo tamo morati doći ponovno. Temperatura je ovdje nešto niža, ipak smo na 1.480 metara, a vegetacija je bogata.
Obišli smo botanički vrt, prošetali malo i istražili okoliš, tako da sljedeći put dođemo spremni. Botanički vrt je bogat raznim biljem, a za ljubitelje biljnog svijeta, mislim da je najbolje razdoblje za obilazak početak ljeta.
Napunjenih baterija, nastavljamo put prema kući.