Power nap

Objašnjavamo kako kratki popodnevni spavanac utječe na vaše tijelo

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Ima brojne pozitivne strane!

Popodnevni spavanac, power nap ili dobrodošla pauza – kako god nazivali spavanje u popodnevnim terminima, ono utječe na naše tijelo. 


Bilo da ste loše spavali tijekom noći, imali naporan i stresan dan na poslu ili jednostavno volite malo odspavati tijekom dana – kratki power nap nas puni energijom. 


Mnogi ljudi osjećaju grižnju savjesti ako tijekom dana izdvoje vremena i odmore se od svega. To je posve pogrešno – kratki san tijekom dana pozitivno djeluje na tijelo, a s time i na našu psihu. S razlogom se power nap naziva tako – on nas uistinu punim energijom. 


Riječ je o kratkom periodu sna koji obično traje od 10 do 30 minuta, a namijenjen je obnavljanju energije i poboljšanju koncentracije tijekom dana. Power nap se obično prakticira u sredini dana, kada osjećamo umor i pospanost, ali nemamo dovoljno vremena za spavanje tijekom cijelog noćnog ciklusa.


FOTO: iStock
Pripazite da power nap ne traje duže od pola sata


Power nap može imati mnoge prednosti, uključujući smanjenje stresa, povećanje produktivnosti i poboljšanje mentalnog zdravlja. Kratki periodi sna mogu pomoći u smanjenju pospanosti, poboljšanju raspoloženja i smanjenju rizika od nesreća na radnom mjestu ili u prometu.


Jedno istraživanje provedeno na Harvard School of Public Health je pokazalo kako redovito prakticiranje power napa pozitivno utječe na kardiovaskularni sustav.


Naime, tijekom spavanja tijelo razgrađuje stres koji negativno utječe na srce. To znači da nakon popodnevnog spavanja nismo samo odmorni, nego smo i opušteniji.


No, važno je napomenuti da power nap ne bi trebao trajati predugo, jer bi to moglo poremetiti noćni san.


Optimalno trajanje power nap-a je između 10 i 30 minuta. Ako se ne možete sami disciplinirati, obavezno postavite alarm koji će biti namješten za točno pola sata od trenutka kada ste legli.