Veliki skincare vodič

Niste sigurni kako posložiti svoju skincare rutinu? Guru Jelena Skendžić iz brenda Skintegra odgovorila nam je na sva pitanja o njezi kože

Mija Dropuljić

Doznali sve odgovore o ispravnoj njezi kože, ali i koji proizvodi su nam uistinu potrebni

Skincare rutina – ta magična riječ koja se posljednjih godina veoma intenzivno i često koristi. Dok smo još prije par godina znali samo za tonik i kremu za lice, danas se tu spominju uljni i ini čistači, fluidi, noćni i dnevni serumi, specijalizirane kreme…


Veoma lako u moru informacija i proizvodima gubimo smjernice i naša skincare rutina postaje zapravo samo skin rutina. Care se negdje putem često gubi.


Kako nam se do ne bi dogodilo, sve nedoumice po pitanju njege kože uputili smo hrvatskoj skincare guruici Jeleni Skendžić, osnivačici i vlasnici hrvatskog brenda Skintegra, koji je u kratkom vremenu stekao hordu poklonika.


I to iz jednog jednostavnog razloga – Skintegrini proizvodi funkcioniraju. Zašto? Jer Jelena shvaća care u “skincareu”.


U časopisima, digitalnim medijima, na Instagramu i YouTubeu – skincare je posvuda. Što je zapravo izvrsno jer više nego ikad se priča o važnosti preparative prije dekorative.


Jer nema te dekorative koja može popraviti pogrešne preparativne proizvode i korake. 


Jelena_skendzic_skintegra

Jelena Skendžić


Skincare rutinu podijelite na onu jutarnju i onu večernju


Naravno, čim nešto postaje popularne raste potražnja za njim. Tržište preparative buja poput gljiva nakon kiše, a mnogima pada teško u tom moru odabrati one prikladne proizvode. 


“Pobornik sam pristupa manje je više pa stoga smatram kako je bitnije imati nekoliko proizvoda koji nam savršeno odgovaraju umjesto desetaka koji posao obavljaju polovično.


Ujutro je kožu prvenstveno potrebno nježno očistiti i odgovarajuće zaštititi od negativnog djelovanja UV zračenja, a navečer je bitno fokusirati se na čišćenje, eksfolijaciju i obnavljanje hidrolipidne barijere. Snažne tretmanske aktivnice uvijek preporučujem ostaviti za večernju rutinu”, za početak objašnjava Jelena. 


Za početak je bitno osvijestiti da se o svojoj koži brinete ujutro i navečer, a to često znači da koristite i pojedine drugačije proizvode. 


U jutarnjoj njezi preporučujem nježno čišćenje i UV zaštitni proizvod koji treba imati visoki zaštitni faktor širokog spektra zaštite.


U slučaju da je potrebno, dodatni sloj hidratacije može se postići hidratantnom esencijom ili serumom, kao i kod potrebe za korektivnim djelovanjem na nepravilnosti – u tom slučaju preporučujem antioksidativni ili tretmanski serum.


Uvečer je poželjno temeljito i nježno odstraniti sebum, nečistoće i makeup dvostrukim čišćenjem pri čemu je uljni čistač prva faza čišćenja, a zatim kožu dobro nahraniti i regenerirati.


Po potrebi, mogu se uključiti i kemijski eksfolijanti koji će kožu osloboditi zaostalih odumrlih stanica”, detaljnije objašnjava korake Jelena. 


Foto: iStock


Kako ispravno očistiti lice?


Jedno vrijeme je micelarna otopina bila jedan od vodećih trendova na području skincarea, no u posljednje vrijeme se o ovom proizvodu piše negativno. 


Ne mislim da su micelarne otopine loše za kožu, ali mislim da ih je svakako loše i potencijalno iritativno ostavljati na licu bez umivanja vodom.


Općenito, za kožu je uvijek najbolje odraditi dvostruku metodu čišćenja u večernjoj njezi.


Prvo uljnim čistačem nanesenim na suhu kožu rastapamo sve površinske nečistoće, ostatke šminke, UV zaštitnih filtera i sebuma, a zatim drugim nježnim čistačem prilagođenim našem tipu kože zapravo čistimo kožu.


Osim što je bolje za lice upravo zbog izbjegavanja povlačenja kože koje ju može iritirati i oslabiti, izbjegavanje blazinica je i ekološki optimalna opcija.”


Mnogo se pozornosti pridaje i uređajima za čišćenje lica koji su se prije par godina pojavili na tržištu, a u međuvremenu ih ima svih cjenovnih ranga i oblika. No, s obzirom na to da su oni investicija, jesu li uistinu neophodni?


“Po meni nisu. Dapače, ako se ne koriste pravilno (u smislu pritiska i učestalosti ili na koži sklonoj aknama) mogu polučiti i negativne učinke na kožu.


No, ne mislim da će smetati svima, zapravo je najbitnije procijeniti kakva je naša koža, što joj treba i što joj šteti, te birati kozmetiku i kozmetičke gadgete u skladu s time.”


U nastavku ističe kako nakon dvostrukog čišćenja, onog naravno temeljitog, ne bi na našem licu trebalo ostati nikakve nečistoće. Iznimka se može dogoditi jedino u slučaju da koristimo neodgovarajući proizvod, primjerice, prenježan čistač, a na licu imamo vodootpornu kozmetiku.


Kako uistinu znati da je vaše lice čisto? Jelena predlaže veoma jednostavan trik – na ručniku ne bismo smjeli vidjeti tragove makeupa. Upravo zbog toga ističe kako su uljni čistači krucijalni jer fizički rastapaju ulja i silikone što je najbolji prvi korak u čišćenju lica.


Nakon što smo dvostruko i temeljito očistili lice, vrijeme je za njegu kože u obliku seruma, krema, gel kreme i fluida. No, što odabrati?


Foto: iStock


“Dakle, kad koristimo ove izraze zapravo govorimo o različitim teksturama i funkcionalnostima proizvoda. Sve nabrojano su ustvari emulzije koje variraju u svojoj viskoznosti i gustoći, osim seruma koji mogu biti tekućine ili uljni boosteri.


U pravilu masnoj i kombiniranoj koži treba hidratantni proizvod koji će postići balans i ugodan osjećaj na koži nakon čišćenja (to će biti gel kreme i fluidi), a posebno suha koža će koristi imati od hranjivih krema.


Serum mogu koristiti svi, bitno je samo odabrati onaj koji odgovara našem tipu kože i problematici koju želimo riješiti. U slučaju slojevitog korištenja proizvoda, bitno je ići po teksturi od najrjeđeg do najgušćeg.”


Osim proizvoda koji su neophodni u svakodnevnoj skincare rutini, kao što smo naglasili, primjerice, čistači i kreme za lice, postoje i oni proizvodi koji možda ne koristimo svakodnevno, no ipak ih ne bismo trebali zanemariti. 


“Po meni su to tonici i esencije, smatram da je hidratacija nešto čega uvijek treba biti u svakoj skincare rutini, neovisno o tipu i stanju kože.


Izrazito su podcijenjeni i nerijetko preskakani u njezi, a mogu učiniti veliku razliku na licu.”


Kako znati je li pojedini proizvod odgovara vašoj koži?


Veoma je važno da koristite one proizvode koje pašu vašoj koži, no to, nažalost, nije pronaći odgovor na to pitanje i nije tako jednostavno. Multifaktorijalno je, kako naglašava Jelena. 


“No ukoliko bih trebala dati jednoznačan i simplificiran odgovor, rekla bih da nas proizvod ne smije subjektivno smetati na koži. Dakle, ne smiju se događati negativne reakcije kože u vidu iritacije i alergije.


Doduše, i tu je teško generalizirati jer postoje proizvodi poput onih na bazi retinola ili kiselina koji mogu izazvati očekivanu iritaciju jer se radi o vrlo potentnim sastojcima na koje se koža jednostavno mora prilagoditi.


Od inertnih sastojaka ne možemo očekivati promijenjenu teksturu i poboljšanu funkciju kože, pa oni neće niti smetati kožu.


Nažalost, kod aktivnica se može dogoditi da (očekivano) smetaju kožu, upravo zbog načina na koji djeluju. 


Foto: iStock


Neophodan korak u njezi kože jest UV zaštita


Korištenje krema sa zaštitnim faktorom bi trebalo biti must svake skincare rutine. I to bez obzira je li u pitanju ljeto ili zima. Štetne sunčeve zrake imaju trajne posljedice na zdravlje i izgled kože koje dolaze na naplatu kasnije. 


Dolaskom toplijih ljetnih dana češće se spominju kreme sa SPF-om, a iskaču nam i reklame za kreme na plažu. Logično je da se zapitamo je li postoje kreme za plažu i one za grad.


“Sve kreme koje imaju deklariranu visoku UVA i UVB zaštitu (SPF 30 – 50) morale su proći ciljane testove da bi zakonski mogle dobiti ovu oznaku, stoga između njih u vidu razine zaštite nema značajne razlike.


Ne postoji ‘krema za plažu’ s UV zaštitnim faktorom i ‘city sunblock’ s UV zaštitnim faktorom koji se od njega formulatorno i funkcionalno značajno razlikuje.


Najbitnija stvar je da proizvod s visokim zaštitnim faktorom nanosite obilno i reaplicirate po potrebi te da je isti dovoljno ugodan na vašoj koži da ga želite nositi svaki dan jer je fotooštećenje kože nažalost kumulativno, odnosno koža uistinu pamti”, naglasila je Jelena. 


Njen brend Skintegra ubraja se među najuspješnije hrvatske kozmetičke brendove nove generacije, a uspjeh može zahvaliti ni manje ni više svojim korisnicama. Proizvodi se tako jednostavno slažu u skincare rutini, međusobno se nadopunjuju i održavaju svoja obećanja.


Stoga nismo mogli, a da za kraj ne pitamo koji su najuspješniji Skintegrini proizvodi.


Spectra, Amphibian i Clarion su najprodavaniji Skintegrini proizvodi. Zašto? Jer djeluju


Spectra, Amphibian i Clarion su zlatni standard kod nas u Skintegri i proizvodi koji su s pravom stekli kultni status kod naših brojnih kupaca. Razlog: jednostavno djeluju.


I sama sam veliki obožavatelj ovih proizvoda, s naglaskom da mi je favorit u njezi i moj osobni game-changer definitivno Infrared, obzirom da imam osjetljivu i rozaceičnu kožu koju on izvanredno smiruje, hidratizira i ublažava bilo kakvu iritaciju, a bez osjećaja težine na licu.”


Slaganje skincare rutine je od krucijalne važnosti za zdravlje i izgled vaše kože. Možda nije jednostavan zadatak, no jednom kada dobro posložite korake i proizvode, vaša koža će blistati.


Slijedeći potrebne korake i poznavajući probleme vaše kože, ali i ciljeve koje želite postići njegom, složite svoju vlastitu rutinu i prema njoj birajte proizvode prilagođene vašem tipu kože i problemima s kojima se susrećete. I također budite strpljivi, rezultati ne dolaze preko noći. Mada se nekad i to zna dogoditi.