Foto: Pixabay
Također ima mnoga blagotvorna djelovanja na vaš organizam
povezane vijesti
Luk je neprikosnovena i nezamjenjiva zvijezda naše tradicionalne kuhinje i mnogih recepata: od pirjanog povrća do umaka, od juha do izvrsnih priloga, ali ima i važan utjecaj na zdravlje.
Prije svega, važno je znati da ovo povrće sadrži vrlo malo kalorija (samo 26 kcal na 100 g proizvoda).
Promotrimo li zatim ostale nutritivne vrijednosti luka, otkrivamo da u 100 g jestivog proizvoda ima 5,7 grama ugljikohidrata, 1 gram vlakana, 140 mg kalija, 1,5 mg magnezija, 3 mg vitamina A i 5 mg vitamina C.
I onda ima puno vode u luku: od 100 grama, 92 su tekućine koje pogoduju diurezi i eliminaciji otpada.
Antibakterijska i antibiotska hrana
Jedenje luka znači unos snažnog prirodnog antibakterijskog sredstva u tijelo.
Zahvaljujući sumporu i kvercetinu koje sadrži, ovo povrće djeluje suprotno od rasta štetnih mikroorganizama, poput bakterija i kvasaca.
Zbog toga je vrlo koristan u liječenju upale dišnih putova i gripe općenito.
Drži šećer u krvi na niskom nivou
Prema nekoliko istraživanja, luk je povrće koje može sniziti razinu šećera u krvi, čime uspijeva držati šećer u krvi pod kontrolom.
Kako mu to uspijeva? Neki od njegovih spojeva djeluju na sličan način kao inzulin, čime djeluju antidijabetički.
Luk i respiratorni problemi
Luk pomaže u smanjenju respiratornih problema zahvaljujući sadržaju vitamina A i C koji povećavaju imunološki odgovor organizma.
Konkretno, njegov sok je fantastičan ekspektorans i mukolitik, savršen za umirivanje kašlja, ublažavanje promuklosti i liječenje prehlade, sluzi i bronhitisa.
Dodate li soku od luka malo meda dobit ćete prirodni lijek protiv bolesti dišnog sustava tipičnih za zimsko doba.
Obilje flavonoida
Flavonoidi su prirodni antioksidansi kojima luk posebno obiluje. U luku su jako zastupljene dvije podskupine flavonoida.
Smatra se da biljni antioksidansi imaju zaštitnu ulogu kod ljudi protiv kroničnih degenerativnih bolesti kao što su kardiovaskularne bolesti, rak i starenje.
Nadalje, spojevi sumpora sadržani u luku mogli bi imati moguće inhibitorne učinke na početak karcinogeneze zahvaljujući negativnoj modulaciji nekih enzima uključenih u metabolizam kancerogenih tvari.