Skywalk

Jedinstvena atrakcija parka prirode Biokovo: Nebeska šetnica koja oduzima dah

Šarlota Brnčić

Foto/ PP Biokovo

Foto/ PP Biokovo

Atrakcija je realizirana u sklopu projekta »Novi Adrion - Promicanje održivog korištenja prirodne baštine«

Park prirode Biokovo se, otvorenjem Nebeske šetnice – Skywalk, može pohvaliti jedinstvenom posjetiteljskom atrakcijom u Hrvatskoj. Radi se o vidikovcu koji jednostavno oduzima dah, u obliku potkove, sa staklenom podlogom za hodanje koja u najizbočenijoj točki u duljini od 12 metara natkriljuje litice Ravne Vlaške.


S Nebeske šetnice pogled puca na Tučepe, Podgoru i Makarsku, dalmatinske otoke Hvar, Brač, Vis, Korčulu, Pelješac, a za posebno lijepog vremena, nakon što čuvena biokovska bura razbistri obzor, pogled seže i do rta Monte Gargano u Italiji.



Izgradnja Nebeske šetnice – Skywalka jedna je od aktivnosti unutar projekta »Novi Adrion«, kojom je Park prirode Biokovo nesumljivo dobio atrakciju koju će svi posjetitelji zasigurno htjeti pogledati.



– Najupečatljiviji i najsloženiji dio projekta »Novi Adrion« svakako je izgradnja vidikovca u obliku potkove izvan litice sa staklenom plohom za hodanje nazvanog nebeska šetnica – Skywalk.


U izgradnju ove neobične građevine i rekonstrukciju postojećeg vidikovca uloženo je približno osam milijuna kuna. Izgradnja Skywalka jedinstven je primjer povećanja atraktivnosti prirodne lokacije zbog svoje »ekstremne komponente«, a što vodi i povećanju broja posjetitelja.


Nalazi se u jugozapadnom dijelu Parka prirode Biokovo na 13. km biokovske ceste i neposredno uz info – centar, na visini od 1228 metara nad morem, gdje vladaju specifični vremenski uvjeti, zbog kojih je gradnja povremeno bila otežana, navodi nam Nataša Batošić Joskić, dipl. ing. biologije i ekologije mora, kao i stručni suradnik za praćenje i provođenje projekata.


 


biokovo

Foto: Milan Sabic/PIXSELL



Izgradnja platforme vidikovca izvedena je kao rekonstrukcija i dogradnja postojećeg vidikovca uz info-centar Ravna Vlaška.


Rekonstrukcija se odnosila na uređenje i proširenje pješačkog platoa uz biokovsku cestu s geološkim stupom – trodimenzionalan prikaz presjeka stijena koje su formirale područje Biokova od njegovog postanka do danas s geološkom tablicom vremena i opisom starosti i vrsta stijena, te na proširenje postojećeg platoa vidikovca.


Dogradnja na izgradnju istaknute platforme u obliku potkove koja »izlazi« 11 metara izvan litice.


Nebeska šetnica bez gužvi


Pristup platformi je omogućen sa sjeveroistočne strane pomoću dva stubišta koja su smještena s istočne i zapadne strane od info centra, što omogućuje efikasan kružni promet posjetitelja bez stvaranja gužve.


Vidikovac ima mogućnost primanja do 50 posjetitelja u isto vrijeme. Predviđeno zadržavanje posjetitelja na samom vidikovcu je pet minuta, uz obavezno čišćenje cipela prije hoda po staklenoj površini.


Strogo je zabranjeno skakanje po staklu, naginjanje preko ograde vidikovca, unos oštrih predmeta i bacanje predmeta s vidikovca. Do Skywalka posjetitelji dolaze tzv. biokovskom cestom, koja vodi od glavnog ulaza u Park prirode Biokovo, na državnoj cesti D512 (Makarska-Vrgorac) prema najvišem vrhu Svetom Juri.



Projekt »Novi Adrion – Promicanje održivog korištenja prirodne baštine PP Biokovo«, u sklopu kojeg je izgrađena Nebeska šetnica – Skywalk, financira se iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014 – 2020.


Partneri na projektu su Makarska razvojna agencija MARA i Hrvatska gorska služba spašavanja – HGSS. Uz njih, od velike pomoći pri izradi projekta bilo je i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike te Hrvatska agencija za okoliš i prirodu.


Ukupna vrijednost projekta iznosi približno 34 milijuna kuna, od čega bespovratna sredstva Europskih strukturnih i investicijskih fondova iznose oko 27 milijuna kuna.



Ostatak se financira sredstvima iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te vlastitim sredstvima korisnika i partnera. Projekt je započeo s provedbom u studenom 2016. godine, a sastoji se od 12 projektnih elemenata kojima će se povećati obrazovni kapacitet posjetitelja PP Biokovo razvojem novih edukacijskih programa i sadržaja, povećati atraktivnost prirodne baštine parka i povećanje broja posjetitelja ulaganjem u infrastrukturu i sadržaje.


biokovo

Foto: Milan Sabic/PIXSELL



– Ulaganje u infrastrukturu, između ostalog, predstavlja uređenje posjetiteljskog centra u bivšoj osnovnoj školi u Župi, s interaktivnim postavom koji će na moderan način predstaviti detalje o Biokovu i Zabiokovlju te uređenje Rodićeve ceste, odnosno rekonstrukciju i opremanje bijele ceste Staza – Saranač u pješačko-biciklističku stazu dugu oko sedam kilometara, tehnički nezahtjevnu, te kao takvu prilagođenu svim uzrastima.


Kroz projekt će se razviti i niz edukativnih programa koje su osmislili stručnjaci za biologiju i geologiju, te nabaviti mobilna oprema, kako bi se programi mogli provoditi u prezentacijskim centrima i na terenu.


Taj element također uključuje i mobilnu aplikaciju za niže uzraste te izradu interaktivne knjige i vodiča kroz Biokovo.


Partner MARA provodi aktivnost multimedijalnog educiranja posjetitelja kroz postavljanje vanjskih i unutarnjih interaktivnih ekrana na području Makarske rivijere sa svim najvažnijim informacijama o parku i ponudi parka, dok HGSS provodi unapređenje sustava sigurnosti posjetitelja kroz nabavu opreme za unesrećene, uvođenje sigurnosnih poboljšanja i edukacije zaposlenika, saznajemo od Nataše Batošić Joskić.


Brojne lokacije


Nezaboravna iskustva u ovom prekrasnom parku prirode možete doživjeti i na bezbroj drugih lokacija. Pored Skywalka, u jedinstvenom pogledu možete uživati i na drugim vidikovcima, kao što su Staza, na 897 metara, i Štrbina (ispod Vošca), na 1.338 metara, s kojih se pruža pogled na Makarsku rivijeru i otoke.


Možete posjetiti i vidikovac koji se nalazi na vrhu Vošac, a do kojeg se dolazi srednje teškom pješačkom stazom, te vidikovac Sv. Jure, na 1.762 metara, smješten na najvišem vrhu Biokova i s kojeg se pruža panoramski pogled na Zagoru i otoke, a za izuzetno lijepog vremena mogu se dobro vidjeti bosansko-hercegovačke planine i susjedna Italija (Monte Gargano).



Nude vam se i poučna geološka staza pod Vilovikom i poučna staza Putovima drevne Berulije, koje su lagane, a svakako vrijedi posjetiti i botanički vrt Kotišina. Smješten je na primorskim obroncima planine Biokovo iznad sela Kotišina, na nadmorskoj visini od 350 do 500 metara i sastavni je dio Parka prirode Biokovo.


Od Makarske je udaljen samo 3 kilometara, a do njega se može stići automobilom, asfaltnom cestom nakon skretanja s državne ceste Makarska – Vrgorac za selo Kotišina, ili pješice iz centra Makarske (iznad gradske tržnice) za oko 45 minuta. Kroz vrt vodi nekoliko pješačkih staza, a tijekom ljetnih mjeseci posjetitelji mogu u Spomen-domu »Marin Kovačević« u Kotišini dobiti promidžbeni materijal i potrebne informacije o vrtu.


Foto: Milan Sabic/PIXSELL



Informativni centar Ravna vlaška koji se nalazi uz biokovsku cestu na 13. kilometru od ulazne recepcije, ispred istoimenog vidikovca tijekom ljetnih mjeseci otvoren je za posjetitelje svakim danom u prijepodnevnim satima.


U njemu možete dobiti promidžbeni materijal i informacije o Parku, upoznati se s geološkom prošlošću Biokova na temelju geološkog stupa, vidjeti fotografije flore i faune, te saznati nešto o jamama ledenicama i životu stanovnika u sekundarnim stočarskim naseljima u prošlosti.


Srce planine


Prezentacijski centar Adrion – srce planine nalazi se u novouređenoj upravnoj zgradi Javne ustanove Park prirode Biokovo na Gradskom sportskom centru u Makarskoj, a obuhvaća dvojezično tematski podijeljene cjeline koje su interpretirane grafičkim i multimedijskim prikazima, zvučnim kulisama, opipom i iskustvenim doživljajem, a na 120 kvadrata površine nalazi se Biokovo u malom.


Educirajte se o postanku Zemlje, planinskih masiva, biljnom i životinjskom svijetu, kulturnoj baštini, i to sve uz proširenu stvarnost, mikroskop, simulator potresa, LCD ekrane osjetljive na dodir u novom, modernom multimedijalnom prezentacijskom centru Parka prirode Biokovo.


Foto/ PP Biokovo



Prezentacijski centar Brela Gornja nalazi se u zgradi zavičajne zbirke Breljana i tijekom ljetnih mjeseci otvoren je za posjetitelje svakim danom.


U prezentacijskom centru posjetitelji mogu putem izložbe »Biokovo« u cijelosti vidjeti prirodne osobitosti i ljepote Parka, te dobiti promidžbene materijale i informacije o Parku. Prezentacijski centar ujedno predstavlja polaznu točku Poučne staze Putovima drevne Berulije.



U Parku je moguće individualno i organizirano planinarenje. Posjetitelji mogu prema planinarsko – turističkoj karti na terenu obići mnoštvo puteva i staza: Poučni ekološki put »Dr. fra Jure Radić«, Biokovsku planinarsku stazu – BPS, pristup s primorske strane – sjeverozapadni, središnji i jugoistočni dio Biokova i pristup sa zagorske strane.


Planinarsko – turističku kartu moguće je kupiti po cijeni od 45 kuna na ulaznoj recepciji Parka, u info-centru Ravna vlaška ili u sjedištu Javne ustanove Park prirode Biokovo. Posjetitelji na osnovi svojih fizičkih sposobnosti i prema svojim željama mogu birati lake, srednje teške i teške planinarske ture, kao i kombinaciju pješačkih tura s prijevozom.