Mediteranska prehrana

Namirnice za zaštitu kože od sunca i njeno prirodno jačanje

Šarlota Brnčić

Foto: Pexles

Foto: Pexles

Izloženost može ozbiljno oštetiti epidermu stvaranjem slobodnih radikala.

Kojom hranom zaštititi kožu od sunca i održati pravu hidrataciju po vrućem vremenu? Srećom, priroda nam olakšava zadatak, omogućavajući nam zdraviju prehranu inspiriranu onom mediteranskom, savršenu za vraćanje u formu, ali i zaštitu kože od ljetnih stresova.


Umjereno izlaganje suncu važno je ne samo za asimilaciju vitamina D, koji rješava i pospješuje reumatska stanja te jača kosti, nego i popravlja raspoloženje. Međutim, izloženost može ozbiljno oštetiti epidermu stvaranjem slobodnih radikala.


Hrana za zaštitu kože od sunca bogata antioksidansima


Namirnice bogate antioksidansima nužne su za povećanje zaštite kože i jačanje njezine obrane od štetnog djelovanja slobodnih radikala. Antioksidansi također služe za održavanje integriteta epidermisa. Postoje dvije klase koje se smatraju esencijalnim protiv oksidativnog stresa:


  • karotenoidi: to su pigmenti od žute preko narančaste do crvene boje tipični za voće i povrće kao što su mrkva, paprika, rajčica, marelica, dinja, breskva…
  • polifenoli: to su pigmenti zaslužni za crveno-ljubičastu i plavu boju tipičnu za voćke kao što su kupine, maline, jagode, ribizle…

Hrana za zaštitu kože od sunca bogata vitaminima


Retinol je bitan kada je u pitanju izlaganje suncu i zaštita kože. Naime, potiče sintezu molekula vezivnog sloja, odgovornih za elastičnost kože, njezinu hidrataciju i koristan je u borbi protiv strašnih bora, budući da je koža pod suncem u uvjetima velikog stresa.


To je zapravo vitamin A. Osim toga, beta-karoten je jedan od njegovih prekursora. Možete ga pronaći u ulju bakalara, ali i u mlijeku i jajima, kao i u svom narančastom voću i povrću, poput mrkve, marelice, radiča i povrća ove boje.


Vitamin C (askorbinska kiselina) također je važan za kožu na suncu, jer zahvaljujući učinkovitom antioksidativnom djelovanju potiče proizvodnju kolagena – potpornog elementa kože, te neutralizira djelovanje slobodnih radikala odgovornih za starenje stanica. Uživajte u ribizlima, kiviju, jagodama, narančama, limunu, mangu, grožđu, malinama, dinjama. Ne propustite ni peršin, crvenu i zelenu papriku te ukusne salate od vlasca, potočarke, špinata, brokule, valerijane, cikorije.


Namirnice bogate mineralima


Važni su i elementi u tragovima kao što su cink, selen i sumpor te masne kiseline prisutne u suhom voću i ribi.


Pri svemu tome bitno je hidratizirati organizam ne samo prirodnom vodom nego i svježim sokovima od povrća, prirodnim i voćnim sokovima bez šećera, zelenim čajem.


Idealno bi bilo uzimati voće i povrće svih boja tijekom dana kako biste što bolje iskoristili sve antioksidanse, možda iskoristiti međuobroke, a istovremeno održavati pravu hidrataciju.


Dakle, zeleno svjetlo za zdjelice sirovog povrća, sokova, centrifugiranih s marelicama, dinjama, rajčicama, bobičastim voćem…