Leća

Namirnica broj jedan koju biste trebali uvrstiti u svoju prehranu

Šarlota Brnčić

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Nije dio vaše prehrane? Evo zašto biste ju trebali jesti više ako brinete o svom zdravlju

Leća je jedna od najstarijih mahunarki koje je čovjek konzumirao i uzgajao.


Bogata proteinima, vlaknima i mineralnim solima poput kalcija i željeza.


Samo 1/2 šalice kuhane leće, na primjer, sadrži 9 grama proteina i 8 grama vlakana, što je jedna četvrtina dnevne preporučene količine od 25 do 30 grama dnevno.


Posljedično, leća potiče osjećaj sitosti i pomaže u održavanju idealne težine. Leća također sadrži najviše folata od svih biljnih proteina.


Konzumacija leće stoga se toplo preporuča svima, čak i izvan zimskih blagdana u kojima je ona protagonist.


Izvor je željeza za sve, ne samo za vegetarijance i vegane. Samo trebamo upamtiti da željezo sadržano u biljnoj hrani naše tijelo lakše apsorbira ako se sjetimo uzeti izvore vitamina C, na primjer začinivši povrće i povrće sokom od limuna.


Pola šalice kuhane leće može osigurati 15% dnevnih potreba ovog esencijalnog minerala za tijelo.


Leća je i vrlo zanimljiva namirnica za one koji svoju prehranu žele obogatiti dijetalnim vlaknima.


Budući da je izvor prebiotičkih vlakana, što je vrsta koju preferiraju crijevne bakterije, može pomoći u poboljšanju zdravlja crijeva, također može pomoći u kontroli razine šećera u krvi i pokazalo se da je “prijateljska prema srcu”, jer pomaže u snižavanju kolesterola i krvnog tlaka.


Leću, kao i ostale mahunarke, čuvamo sušenu, možemo je kupovati tijekom cijele godine, čuvati je na duže vrijeme u smočnici, radi sigurnosti u vrećicama ili hermetički zatvorenim posudama, te je konzumirati kad god želimo pripremati juhe i obogatiti svoja jela.


Sušene mahunarke poput graha i slanutka imaju prilično dugo vrijeme kuhanja od čak 1 sat bez ekspres lonca, dok je leća koja se inače kuha u loncu ili tavi gotova za oko 25-30 minuta, a s ekspres loncem i brže.