Foto: Pexels
Srećom je biljni svijet toliko raznovrstan da neke biljke upravo zimi pokazuju svoje najljepše lice
povezane vijesti
Zimski vrt ne mora nužno biti i goli vrt, bez ikakvih naznaka ukrasnih biljaka koje ga od proljeća do jeseni čine najljepšim mjestom za boravak. Srećom je biljni svijet toliko raznovrstan da neke biljke upravo zimi pokazuju svoje najljepše lice.
Možda će ih u nekim, naročito hladnim danima, ipak trebati malo zaštititi, ali kako su klimatske promjene zime učinile podnošljivijima, možda neće trebati ni to. Osim toga, zimi nema štetnika ni bolesti, puževa, pa čak ni skakavaca, kojih je ove sezone bilo mnogo. Evo nekoliko cvjetnica koje će ove zime sigurno uljepšati vaš pogled kroz prozor u vanjski svijet:
Jaglac
Ova cvjetnica oživljava vrt u hladnim mjesecima svojim živahnim bojama. Cvjetovi jaglaca su vrlo otporni na hladnoću, ali ne vole previše sunca. Zato ih posadite u polusjenu i redovito zalijevajte. Ako ih malčirate, bit će otpornije na niske temperature.
Maćuhice i ljubice
Ove biljke cvjetaju u prekrasnim kombinacijama jarkih, veselih boja, a mogu podnijeti temperature do -9 stupnjeva Celzijevih. Najljepše su nijanse crvene, žute, narančaste i ljubičaste boje, a cvjetaju cijele zime.
Ciklame
Ovo zimsko cvijeće može podnijeti niske temperature do 4 stupnja Celzijeva, pa su dobar izbor za obalna područja koja nisu previše izložena buri. Nakon što cijele zime cvjetaju, u proljeće ulaze u fazu mirovanja. Njihovi cvjetovi su također jarkih boja od ružičaste, karmin, crvene, do bijele boje.
Ukrasni kupus i kelj
Ornamentalni kupus i kelj vedrih boja i razigranih oblika, bilo da su žuti, ružičasti, ljubičasti, crveni, bijeli, bilo zeleni, mame svačiji pogled, cvjetajući u rano proljeće kao rijetko koja druga biljka. Ipak, malo su osjetljiviji na smrzavanje, pa će ih trebati zaštititi pri jačem smrzavanju.
No, njihovim jarkim bojama ni mraz neće smetati, jer tada su boje još življe. Bojama će smetati ako ove vrste kupusa i kelja kuhate, jer tada će nestati, slično kao i kod šarenih mahuna. No, mogu se jesti i sirove, iako su tada malo gorkaste.
Kukurijek
Bijelih i ružičastih cvjetova, ukrašavaju svaki zimski vrt, a pritom su vrlo nezahtjevni za uzgoj.
Visibabe
Jednom posađene, dalje će se razmnožavati same, kao i većina otpornog lukovičastog cvijeća. Nježne su i bijele, pa svojom bojom ne pridonose previše razbijanju zimskog monotonog kolorita, ali nas obraduju čim se pojave kao prve zimske cvjetnice.
Erika i Calluna
Također cvjetaju tijekom zime. Erika voli tresetna zemljišta i naročito lijepo djeluje kada je posađena u grupama.
I mnoge stablašice i grmovi zimi čine vrt ljepšim, primjerice fotinija, koja ima lijepe crvene mladice, a ponekad i crvene bobice, dunjarice crvenih bobica i planike crvenih bobica. Ukrasne bobice imaju i aukuba, božikovina i pasji trn, vatreni trn i žutika te vazdazeleni grmić gaulterija crvenih bobica.
Krizanteme
Omiljeni ukras grobova početkom studenog, jedna je od najljepših cvjetnica. Pojavljuje se u svim mogućim bojama i formama. Ako kupimo lončanicu s krizantemama ujesen, ne treba je odmah posaditi vani u vrtu, jer neće preživjeti zimu. Samo one posađene u proljeće skupit će dovoljno energije da prežive dolazeću zimu neoštećene.
Zimi cvjetaju i listopadni grmovi: žuti i crveni hamamelis, zimski jasmin i forzicija.
Žuti i crveni hamamelis
Cvjetaju od siječnja do travnja i mogu se uzgajati na gotovo svakoj vrsti tla.
Zimski jasmin
S cvatnjom počinje usred zime, a lijepi žuti cvjetovi krase ga do kraja proljeća. Naraste vrlo visoko, do pet metara.
Forzicija
Često je samonikla, jer ne bira tlo na kome raste, uz uvjet da ima dosta svjetla. Grm obilno cvjeta žutim zvonolikim cvjetovima i ne smeta mu hladnoća.
I neke zimzelene vrste cvjetaju zimi, kao što su: japanska dunjarica, mahonija i božikovina.
Japanska dunjarica
Vrlo je otporna prema suši, mrazu, dimu i otrovnim plinovima u zraku. Voli osunčana mjesta, na kojima, istina, sporo raste, ali zato obilno cvjeta ako je posađena u plodnoj zemlji. Lijepo djeluje kao pojedinačni grm na travnjaku, ali i kao živica.
Mahonija
Ovaj grm je najotporniji na zimu, kada cvjeta lijepim žutim cvjetovima. Voli polusjenu i vlažno, humusno, blago kiselo zemljište.
Božikovina
Drugim imenom zelenika je robustan, trnovit grm, koji cvjeta sitnim, žutim cvjetovima. Dobro uspijeva na vlažnim tlima. Vrlo je dugovječan.
Najljepši i najbogatiji plodovima su: vatreni trn i dunjarice.
Vatreni trn
Ovo je trnovit grm sitnih, bijelih cvjetova, čiji plodovi su sitni, crveni i narančasti, ali vrlo obilni. Otporan je na sušu, a raste i na kamenitim terenima.
Dunjarica
Ovaj grm spada u grupu medonosnih biljaka, a odlikuje se raskošnim narančastim bobicama. Uspijeva na različitim zemljištima.