Savjeti stručnjaka

Muči vas suha koža? Onda morate izbjegavati ova 4 sastojka na beauty proizvodima

Sanda Milinković

Foto: iStock

Foto: iStock

Prilikom odabira kozmetičkih proizvoda, vrlo je važno čitati što na njima piše i onim najsitnijim slovima.

Suha koža je sklona crvenilu i iritaciji, a ako je vaš tip kože baš takav onda znate borbu s blendanjem pudera ili nanošenjem kreme. Nejednaka tekstura kože i njezino učestalo guljenje, čine suhu kožu teškom bazom za nanošenje beauty proizvoda. Zbog toga vaša kozmetika može jednostavno “skliznuti” s kože, a za rezultat imate nejednakosti koje još više naglašavaju suhu kožu.


Sastojci koje suha koža treba izbjegavati


Prilikom odabira kozmetičkih proizvoda, vrlo je važno čitati što na njima piše i onim najsitnijim slovima. Ponekad pomislimo da smo kupili savršen proizvod, ali onaj mali sastojak kojeg nismo niti pročitali na ambalaži, napravi kaos na našem licu.


Zato imamo četiri sastojka na koja bi valjalo obratiti pozornost i izbaciti ih iz uporabe.


suha_koza

Foto: iStock


Denaturirani alkohol (etanol)


“Izbjegavajte pudere koji služe za matiranje i koji se brzo suše te ruževe i primere s alkoholom. Alkohol isušuje i dehidrira kožu te crpi vodu iznutra što utječe na zaštitni sloj kože i čini ju osjetljivom. To može dovesti do iritacije, crvenila, osjetljivosti pa čak i ekcema”, kaže doktor Anand za Vogue.


Izbjegavati bi trebalo etanol, izopropanol i benzil alkohol, dok su cetilni i cetearilni alkohol dobri za suhu kožu jer spadaju pod umirujuće sastojke”, savjet je make up artistice Bhavye Arora.


Mirisi


“Alergije na mirise mogu biti okidač za kontaktni dermatitis. Mirisi čini vrlo mali postotak proizvoda, a mogu pogoršati stanje kože ljudima čija je koža osjetljiva”, kaže Arora.


Stručnjaci predlažu pripaziti i na benzaldehid  koji može začepiti pore. Ako vas muči suha koža, začepljenje pora bi vrlo brzo moglo dovesti do stvaranja akni.


suha_koza

Foto: iStock


Glikolna kiselina
Ovaj ćete sastojak vrlo vjerojatno naći u puderima, primerima i ovlaživačima namijenjenima za kožu sklonu aknama jer je eksfolijant dobar za ubrzanje proizvodnje stanica kože te njihovu regeneraciju. No, to može biti dobro za kožu sklonu aknama, ali za suhu kožu, dodavanje ovog sastojka moglo bi biti vrlo loše, pogotovo ako vam je koža već suha i iziritirana.

Salicilna kiselina


Anand naglašava da se salicilna kiselina najčešće koristi u kozmetici za masnu kožu te kožu sklonu aknama da bi regulirala ulje, smanjila površinske akne te rast bakterija. Često se koristi u puderima, primerima, tonerima te maramicama za uklanjanje šminke kao i u sredstvima za čišćenje lica. No, kod suhe kože, može oštetiti površinu i još je više isušiti.